Jakie są najnowsze doniesienia?

We wtorek 9 marca na ramach Journal of the American Medical Association  ukazał się raport, który donosi, iż ciężkie reakcje alergiczne na szczepionki COVID-19 są rzadkie i szybko ustępują. Główny badacz dr Kimberly Blumenthal potwierdza, że szczepionki mRNA charakteryzują się niezwykłą skutecznością i bezpieczeństwem we wszystkich populacjach. 

Szczegóły dotyczące badania

Zespół dr Blumenthala udokumentował wszystkie reakcje alergiczne, również anafilaksję, wśród pracowników opieki zdrowotnej w Mass General oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. W badaniu wzięło udział 52 800 ankietowanych. U 2% badanych wystąpiła reakcja alergiczna po pierwszej dawce szczepionki mRNA. Wstrząs anafilaktyczny wystąpił u 2,47 osób na 10 000 badanych. Zespół zapewnia jednak, że wszystkie przypadki anafilaksji zostały opanowane i nikt nie wymagał nawet tymczasowej intubacji. 

Ocena ryzyka

Mimo, iż wyniki wskazują na wyższe ryzyko anafilaksji niż to szacowane przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention, nadal jest ono bardzo niskie i nie powinno być powodem do niepokoju nawet dla osób z alergią na żywność lub leki. Jedyne wykluczenie stanowi wcześniejszy epizod anafilaksji na nieaktywny składnik szczepionki – glikol polietylenowy lub polisorbat. 

REKLAMA
REKLAMA

 

Źródło: drugs.com