Dostępne postaci leku

Zuranolon występuje w postaci kapsułek.

Działanie

Zuranolon to neuroaktywny steroid (NAS) będący pozytywnym allostercznym modulatorem receptora GABA-A (PAM). GABA pomaga w redukcji niepokoju i stresu.

Wskazania

Zuranolon to lek, który stosuje się u osób dorosłych do leczenia dużych epizodów depresyjnych związanych z zaburzeniami depresyjnymi.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających zuranolon, jeżeli jesteś uczulony na tę substancję. Unikaj tych leków jeżeli masz ciężkie problemy z wątrobą, jesteś w ciąży czy karmisz piersią, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zuranolon może wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi innymi lekami, więc zawsze poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które bierzesz.

Działania niepożądane

Zuranolon może powodować wiele działań niepożądanych jak: uczucie zmęczenia, senność, nudności, suchość w ustach. Może także powodować problemy z koncentracją i pamięcią. W niektórych przypadkach pacjenci mogą odczuwać bezsenność, lęki lub uczucie irytacji i zdenerwowania.

Przedawkowanie

Zuranolon jest nowym lekiem używanym do leczenia depresji, a jego skutki przedawkowania na razie nie są dobrze poznane. Jeśli podejrzewasz, że doszło do przedawkowania, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub szpitalem.

Środki ostrożności

Zuranolon to silny lek, więc starannie go stosuj. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki i bierz go tylko tak długo, jak zalecił lekarz. Może powodować senność, więc nie prowadź samochodu ani nie obsługuj maszyn, dopóki nie zobaczysz, jak na ciebie działa. Może wpływać na antykoncepcję, więc skonsultuj to z lekarzem. Nie pij alkoholu podczas stosowania zuranolonu. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepożądane skutki, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.