Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z malwą, jeżeli jesteś uczulony na tę roślinę. Jeżeli cierpisz na zaburzenia funkcjonowania nerek lub wątroby, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed zażyciem. Niektóre osoby mogą doświadczyć działań ubocznych jak biegunka czy nudności. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconej dawki.

Działania niepożądane

Wyciąg z malwy jest zazwyczaj dobrze tolerowany, ale w rzadkich przypadkach może powodować reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie czy obrzęk. Taki wyciąg może także prowadzić do problemów z układem trawiennym, takich jak nudności, wymioty czy biegunka. U niektórych osób może wystąpić niewielki spadek ciśnienia krwi.

Surowiec zielarski

korzeń

Skład chemiczny

Wyciąg z malwy zawiera wiele aktywnych związków, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Są to między innymi: flawonoidy (w tym antocyjany), taniny, pektyny, śluzy, związki polifenolowe, kwas askorbinowy (witamina C), witaminy z grupy B, karotenoidy, fitosterole, saponiny, sole mineralne, cukry, białka oraz olejki eteryczne.

Działanie

Wyciąg z malwy działa kojąco na nasz organizm. Ma to związek z zawartością śluzów roślinnych, które tworzą na powierzchni skóry lub błon śluzowych cienką warstwę. Ta warstwa chroni te obszary przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, a także łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Działa również nawilżająco.

Zastosowanie

Leki z wyciągiem z malwy stosuje się najczęściej w przypadku problemów z układem oddechowym, takich jak kaszel, chrypka czy zapalenie gardła. Pomaga ona złagodzić podrażnienia i nawilżyć śluzówki. Dodatkowo, może przynieść ulgę przy zaparciach, bo wykazuje działanie przeczyszczające. Malwa jest też stosowana w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych.

Najważniejsze interakcje z lekami

Wyciąg z malwy może oddziaływać z niektórymi lekami. Przykładowo, jeżeli zażywasz leki na cukrzycę, malwa może zwiększyć ich efekt, prowadząc do niskiego poziomu cukru we krwi. Analogicznie, jeżeli zażywasz leki na wysokie ciśnienie krwi, malwa może zbyt obniżyć ciśnienie. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek suplementu.