leki-orange

Węgiel aktywny

Rozdziały

Działanie i właściwości węgla aktywnego

Zwykły węgiel drzewny jest wytwarzany z drewna, łupin orzechów kokosowych, torfu, węgla lub ropy naftowej. „Węgiel aktywny” jest przetworzoną formą węgla drzewnego, który zawiera pory, które mogą zatrzymywać inne substancje chemiczne i zapobiegać ich wchłanianiu przez organizm. Węgiel aktywny jest stosowany w leczeniu niektórych rodzajów zatruć chemicznych. Ma on również zastosowanie w medycynie alternatywnej jako pomoc w leczeniu gazów i niestrawności. Węgiel aktywowany nie powinien być stosowany zamiast leków przepisanych przez lekarza.

Jeśli pacjent zdecyduje się się na użycie węgla aktywnego, należy użyć go zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub innego pracownika służby zdrowia. Nie należy stosować więcej tego produktu niż jest to zalecane na etykiecie. W celu leczenia niestrawności lub gazów, węgiel aktywny jest zwykle przyjmowany tuż przed posiłkami lub po spożyciu pokarmów, które mogą powodować dyskomfort żołądkowy.

Nie należy stosować tego produktu bez porady lekarza w leczeniu zatrucia.  Może on powodować poważniejsze problemy, jeśli jest stosowany w leczeniu zatrucia niektórymi substancjami chemicznymi, takimi jak terpentyna, ług, silne kwasy, nafta, benzyna, rozcieńczalnik do farb, płyn czyszczący lub pasta do mebli.

Należy zapytać lekarza lub farmaceuty, czy stosowanie tego produktu w innych przypadkach jest bezpieczne, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały:

powolne trawienie;
blokada w przewodzie pokarmowym (żołądku lub jelitach).

Chociaż nie wszystkie skutki uboczne są znane, węgiel aktywny jest uważany za prawdopodobnie bezpieczny dla większości ludzi, gdy jest stosowany przez krótki okres czasu i prawdopodobnie bezpieczny, gdy jest stosowany przez dłuższy czas.

Częste działania niepożądane jego stosowania mogą obejmować: zaparcia lub czarne stolce.

Poradniki na temat węgla aktywnego

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...