Dostępne postaci leku

kapsułki, kapsułki twarde, płyn

Działanie

Siarczan chondroityny działa jak „smar” dla naszych stawów. Pomaga utrzymać ich elastyczność poprzez dostarczanie nawilżenia. Dodatkowo, chondroityna wiąże wodę w chrząstkach, co zapewnia im odpowiednią grubość i sprężystość oraz chroni je przed uszkodzeniami.

Wskazania

Siarczan chondroityny używany jest w leczeniu chorób stawów takich jak osteoartroza (czyli zwyrodnienie stawów). Pomaga on w regeneracji chrząstki stawowej, więc często spotyka się go w lekach na bóle stawów. Przyjmowany jest również w celu zapobiegania uszkodzeniom stawów i zmniejszania bólu oraz stanu zapalnego.

Przeciwwskazania

Leków zawierających siarczan chondroityny nie powinniśmy stosować w przypadku uczulenia na ten składnik. Jeżeli przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe, np. aspirynę, też lepiej byłoby unikać siarczanu chondroityny, ponieważ może on zwiększyć ryzyko krwawienia. Dodatkowo kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować jego stosowanie z lekarzem.

Działania niepożądane

Siarczan chondroityny może powodować różne działania niepożądane. Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort żołądkowy, biegunkę, ból głowy czy nudności. Rzadziej obserwuje się wysypkę skórną, duszności czy obrzęk nóg. Przy dłuższym stosowaniu może wpływać na pracę wątroby. Pamiętaj o konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.

Przedawkowanie

Przedawkowanie siarczanu chondroityny może powodować bóle brzucha, nudności, biegunkę, zaparcia czy bóle głowy. Mogą wystąpić też reakcje alergiczne jak swędzenie, zaczerwienienie skóry. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, natychmiast przerwij stosowanie leku i skontaktuj się z lekarzem. Nie próbuj samodzielnie leczyć objawów.

Środki ostrożności

Siarczan chondroityny może wpływać na krzepnięcie krwi, więc jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, skonsultuj się z lekarzem przed jego użyciem. Jeżeli jesteś alergikiem, sprawdź skład, żeby unikać reakcji alergicznej. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią, czy planujesz ciążę – również skonsultuj się z lekarzem.