Przeciwwskazania

Przed zastosowaniem kłącza perzu, należy zapoznać się z jego przeciwwskazaniami, takimi jak: nadwrażliwość na roślinę, ciężka niewydolność serca oraz ciężka niewydolność nerek. Nie zbadano również jego wpływu na płód w czasie ciąży, dlatego nie zaleca się zażywania perzu w tym okresie.

Działania niepożądane

Perz to lek, który może powodować różne skutki uboczne. Najczęstsze to nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia lub biegunka. Możesz też odczuwać zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy. U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką, świądem czy obrzękiem twarzy. Zawsze zgłaszaj lekarzowi jakiekolwiek niepożądane reakcje na lek.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty, korzenie, kora, nasiona, olej

Skład chemiczny

Szczególnie wartościowa jest wysoka zawartość inuliny – naturalnie występującego cukru, należącego do grupy fruktanów. Inulina to naturalny prebiotyk stymulujący wzrost korzystnej mikroflory jelit. Wpływa to również na usprawnienie odporności organizmu, a także obniżenie poziomu cholesterolu. Kłącze perzu jest także bogatym źródłem związków białkowych, alkoholów cukrowych i kwasów organicznych.

Działanie

Roślina największe zastosowanie znajduje w leczeniu schorzeń przemiany materii. Z tego względu zalecana jest na chorobę reumatyczną, trądzik i dnę moczanową. Ze względu na wysoką zawartość związków pochodnych fruktozy perz właściwy stosowany jest przez diabetyków jako środek dietetyczny. Wykorzystywany jest on również w leczeniu infekcji dróg moczowych. Dzięki moczopędnym właściwościom roślina uzupełnia leczenie kamicy nerkowej, zwiększając ilość oddawanego moczu.

Zastosowanie

Leki zawierające perz są stosowane w leczeniu infekcji dróg oddechowych, moczowych i przewodu pokarmowego wywołanych przez bakterie. Leki te mogą pomóc przy nieżytach nosa, zapaleniu gardła, zapaleniu płuc, zapaleniu ucha, zapaleniu pęcherza moczowego czy w trakcie leczenia różnych zakażeniach bakteryjnych. Wszystko zależy od zaleceń lekarza. Zawsze stosuj leki zgodnie z jego wskazówkami.

Najważniejsze interakcje z lekami

Perz nie powinien być stosowany razem z niektórymi lekami, ponieważ mogą wystąpić niekorzystne interakcje. To obejmuje leki przeciwzakrzepowe, jak warfaryna, leki przeciwcukrzycowe i leki na wysokie ciśnienie krwi.