Dostępne postaci leku

roztwór, spray do gardła, krople do uszu

Działanie

Nanokoloid srebra to drobinki srebra rozproszone w płynie. Działają one na bakterie i grzyby, wnikając do nich niszczy ich strukturę i zabija. Mechanizm ten polega na blokowaniu enzymów, które są niezbędne dla tych drobnoustrojów do oddychania i rozmnażania.

Wskazania

Leki z nanokoloidem srebra stosuje się m.in. przy oparzeniach i innych problemach ze skórą, jak trudno gojące się rany czy stany zapalne. Są też stosowane w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie czy grzyby. Srebro ma bowiem właściwości antybakteryjne, przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia.

Przeciwwskazania

Preparaty z nanokoloidem srebra nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na ten składnik oraz przez osoby z problemami nerek lub wątroby, ponieważ mogą one obciążyć te narządy. Nie są też zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane

Nanokoloid srebra, mimo swoich korzyści, może powodować pewne niepożądane efekty. Może przyczyniać się do zmiany koloru skóry na niebiesko-szarą. Może także powodować problemy z układem nerwowym, nerkami i układem pokarmowym.

Przedawkowanie

Przedawkowanie nanokoloidu srebra może objawić się bólem brzucha, nudnościami, biegunką, a także niezdrowym zabarwieniem skóry i błon śluzowych, które mogą stać się srebrzystoszare.

Środki ostrożności

Przy używaniu preparatów z nanokoloidem srebra nie przekraczaj zalecanej dawki – za dużo srebra może być szkodliwe dla organizmu.