Przeciwwskazania

Nie stosuj leków z gorzką pomarańczą, jeżeli masz wysokie ciśnienie krwi, choroby serca albo choroby nerek. Ten składnik może też zaszkodzić, jeśli zażywasz leki na zmęczenie, depresję albo na astmę. Wyjątkową ostrożność powinni zachować ci, którzy mają problemy z tarczycą. Nie zaleca się także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Działania niepożądane

Gorzka pomarańcza może powodować bóle głowy, nudności, wymioty oraz problemy z sercem jak np. podwyższone ciśnienie czy niepokój. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do uszkodzenia serca. Ponadto może także wpływać na zaburzenia snu i powodować uczucie oszołomienia.

Surowiec zielarski

skórka, owoc

Skład chemiczny

Gorzka pomarańcza nazywana też synephrą jest bogatym źródłem wielu aktywnych związków. Należą do nich przede wszystkim synephrina, która odpowiada za większość efektów tego roślinnego składnika. Oprócz synephriny, w gorzkiej pomarańczy znajdują się również takie związki jak: oktopamina, hordynina, naringin, hesperydyna, neohesperydyna, tyramina i inne aminy. Dodatkowo gorzka pomarańcza zawiera także duże ilości witaminy C. Wszystkie te składniki wpływają na metabolizm oraz proces odchudzania.

Działanie

Gorzka pomarańcza działa na wiele różnych sposobów. Zawiera substancje, które mogą zwiększać przepływ krwi i tętno, a także przyspieszać przemianę materii. Niektóre badania sugerują, że może też podwyższać ciśnienie krwi. Substancje zawarte w gorzkiej pomarańczy mogą wpływać na wydzielanie insuliny przez trzustkę, co może wpłynąć na poziom cukru we krwi.

Zastosowanie

Leki zawierające gorzką pomarańczę często stosuje się w celu odchudzania, ponieważ mogą one przyspieszać metabolizm i zwiększać spalanie kalorii. Korzysta się z nich również w trakcie leczenia zgagi, problemów z trawieniem oraz w przypadku bólów brzucha. Pomagają też na zaburzenia apetytu. To naturalny środek na poprawę samopoczucia.

Najważniejsze interakcje z lekami

Gorzka pomarańcza może wpływać na prace serca, dlatego nie powinno się jej łączyć z lekami na nadciśnienie czy choroby serca. Może też nasilać działanie leków przeciwdepresyjnych, co nie jest bezpieczne. Powinno się jej unikać przy zażywaniu leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, bo może zwiększyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.