Związki aktywne biologiczne

propionian flutykazonu

Dostępne postaci leku

aerozol, dezodorant, krem, maść, płyn do nosa, proszek do inhalacji, roztwór do inhalacji, syrop, tabletki, żel, żel do oczu, żel do nosa

Popularne połączenia

Flutykazon jest łączony z salmeterolem, formoterolem, wilanterolem, różnymi antyhistaminami, kwasem acetylosalicylowym, budesonidem, tiotropium, indakaterolem, formoterolem, tiotropium, olejem z wątroby rekina, hyaluronianem sodu, flunizolidem, amoksycylina

Działanie

Flutykazon to lek, który działa jak bardzo silny kortyzon – substancja naturalnie wytwarzana przez nasz organizm. Pomaga on zwalczać stany zapalne poprzez hamowanie aktywności komórek, które są odpowiedzialne za ich powstawanie. Efektem jest zmniejszenie objawów takich jak zaczerwienienie, obrzęk czy ból. Flutykazon działa lokalnie, tam gdzie jest najbardziej potrzebny.

Wskazania

Leki zawierające Flutykazon stosuje się najczęściej w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli POCHP. Pomagają one kontrolować i zmniejszać objawy tych chorób, takie jak kaszel, duszność czy świszczący oddech. Leki z Flutykazonem to tzw. sterydy inhalacyjne, które działają przeciwzapalnie na drogi oddechowe.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z Flutykazonem, jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Jeśli jesteś chory na gruźlicę, infekcje, które osłabiają układ odpornościowy, lub masz problemy z sercem. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed zastosowaniem takiego leku powinny skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się go także dla małych dzieci.

Działania niepożądane

Flutykazon to lek, który może powodować kilka efektów ubocznych. Niektóre z nich to podrażnienie gardła, dyskomfort w nosie, kichanie, krwawienie z nosa, bóle głowy oraz duszność. W skrajnych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, która objawia się wysypką, świądem, obrzękiem twarzy, języka lub gardła i trudnościami w oddychaniu.

Przedawkowanie

Przedawkowanie flutykazonu może objawiać się szeregami niepożądanych reakcji, takimi jak nudności, bóle brzucha, bóle głowy, osłabienie, bezsenność czy szybkie bicie serca.

Środki ostrożności

Nigdy nie przekraczaj zaleconej dawki Flutykazonu. Jeżeli lek jest stosowany przez długi okres, regularnie kontroluj swoje zdrowie – skonsultuj się z lekarzem. Unikaj kontaktu leku z oczami. Jeżeli masz jakiekolwiek infekcje, powiadom o tym lekarza. Lek nie powinien być stosowany przez osoby z alergią na flutykazon.