Dostępne postaci leku

tabletki

Działanie

Ezetymib to lek, który pomaga zmniejszyć ilość „złego” cholesterolu w organizmie. Działa, blokując substancję w naszych jelitach, która pomaga w absorpcji cholesterolu z pożywienia. Dzięki temu mniej cholesterolu dostaje się do naszej krwi.

Wskazania

Leki zawierające Ezetymib stosuje się wtedy, kiedy osoba ma zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie, który nie jest kontrolowany odpowiednio przez dietę i inne leki. Może być też stosowany w przypadku niektórych chorób, które powodują, że osoba ma zbyt dużo cholesterolu niezależnie od diety.

Przeciwwskazania

Leków zawierających Ezetymib nie powinno się stosować jeśli jesteś na nie uczulony. Nie należy ich brać również w przypadku ciężkich chorób wątroby, które nie są związane z chorobami tłuszczowymi. Niezależnie od tego, jeśli jesteś kobietą w ciąży, planujesz ciążę lub karmisz piersią, nie powinnaś używać tych leków. Zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji należy skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Ezetymib to lek na cholesterol. Potencjalne działania niepożądane to: bóle głowy, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, nudności, wymioty, osłabienie, ból mięśni lub stawów, uczucie gorąca, uczucie zmęczenia, katar, kaszel. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić silne reakcje alergiczne, żółtaczka, zapalenie trzustki, lub zaburzenia pamięci.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania Ezetymibu mogą zawierać ból brzucha, nudności, biegunkę, zawroty głowy.

Środki ostrożności

Podczas stosowania Ezetymibu, pamiętaj o regularnych kontrolach u lekarza, który monitoruje skuteczność leczenia. Unikaj spożywania grejpfrutów lub soku grejpfrutowego, bo mogą one wpływać na działanie leku. W przypadku ciężkich bólów w klatce piersiowej lub nieoczekiwanego pogorszenia stanu zdrowia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli jesteś ciężarna lub karmisz piersią, skonsultuj stosowanie leku z lekarzem.