leki-orange

Benzydamina

Rozdziały

Działanie i właściwości benzydaminy

Benzydamina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu gardła i jamy ustnej. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za proces zapalny.

Jak działa benzydamina?

Benzydamina to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Działa on na komórki, które powodują ból i stan zapalny, zatrzymując ich działanie. W ten sposób pomaga zmniejszyć ból i obrzęk w miejscach, które są podrażnione lub uszkodzone.

Związki aktywne biologicznie

W preparatach występuje w postaci chlorowodorku benzydaminy.

Synonimy

Sekcja w trakcie uzupełniania.

W jakich postaciach leku występuje benzydamina?

aerozol do stosowania w jamie ustnej, pastylki do ssania, płyn do płukania gardła, płyn do płukania jamy ustnej, roztwór do irygacji, tabletki do ssania

Przeciwwskazania do stosowania benzydaminy

Leków zawierających benzydaminę nie powinny stosować osoby, które mają alergię na tę substancję lub inny składnik leku. Osoby z problemami z nerkami i wątrobą też powinny unikać tego leku. Również, jeśli masz astmę, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinieneś go stosować. Zawsze konsultuj wszystko z lekarzem lub farmaceutą.

Na co pomaga benzydamina?

Leki z benzydaminą stosuje się głównie do zwalczania bólu i obrzęków. Pomagają na przykład przy bólach gardła, bolesnych zębach, aftach czy owrzodzeniach w jamie ustnej. Mogą być też używane po operacjach czy urazach, aby zmniejszyć obrzęk. Stosowane są zewnętrznie lub miejscowo, np. w postaci płukania.

Objawy przedawkowania benzydaminy

Przedawkowanie Benzydaminy może powodować zawroty głowy, senność, przyspieszenie rytmu serca, drżenie rąk, niepokój, halucynacje. Możliwe są też bóle brzucha, zawroty głowy, nudności. Priorytetem, jeżeli podejrzewasz przedawkowanie, jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Nie próbuj samodzielnie leczyć objawów, wymaga to profesjonalnej pomocy medycznej.

Działania niepożądane

Benzydamina może powodować różne niepożądane efekty, między innymi uczucie pieczenia lub drętwienia w miejscu zastosowania, ból lub dyskomfort w żołądku, wymioty, świąd skóry lub wysypka. U niektórych osób może spowodować zawroty głowy, widzenie „mgieł” lub problemy z koncentracją.

Popularne połączenia z inną substancją czynną

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Środki ostrożności

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Poradniki na temat benzydaminy

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...

Leki zawierające benzydaminę

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz benzydaminę.
Loading...

Koniec.

No more pages to load