Przeciwwskazania

Przyjmowanie leków z bambusem zwyczajnym może być niewskazane w przypadku alergii na jakikolwiek składnik produktu. Dodatkowo, jeśli masz problemy z nerkami, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tych leków. Powinieneś także unikać ich stosowania podczas ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Działania niepożądane

Bambus zwyczajny jest generalnie bezpieczny, ale u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy pokrzywkę na skórze. W rzadkich przypadkach może również prowadzić do problemów z trawieniem, takich jak ból brzucha, wzdęcia, nudności czy biegunka.

Surowiec zielarski

Liście, łodyga, korzeń, kłącze, pędy.

Skład chemiczny

Bambus zwyczajny zawiera wiele wartościowych związków. Należą do nich: celuloza, hemiceluloza, lignina, kwasy fenolowe, flawonoidy, saponiny, antocyjany, fitosterole, polisacharydy, kwasy tłuszczowe, białka, aminokwasy, witaminy (A, B, C, E), minerały (wapń, potas, magnez, żelazo, miedź, mangan, cynk), krzemionka, kwas salicylowy. Wszystkie te składniki mają swoje unikalne właściwości i potencjalnie korzystne efekty na zdrowie człowieka.

Działanie

Liście bambusa zawierają sporo krzemionki, która pobudza produkcję kolagenu, a co za tym idzie, wspomaga regenerację skóry, włosów i paznokci. Pomaga także w budowie mocnej struktury kości, zębów i ścian naczyń krwionośnych.

Zastosowanie

Leki zawierające bambus zwyczajny stosuje się głównie w leczeniu problemów z kośćmi i stawami. Pomagają one w regeneracji tkanki kostnej, dzięki czemu są polecane osobom z osteoporozą oraz w okresie rekonwalescencji po złamaniach. Ponadto, dzięki działaniu przeciwzapalnemu, mogą łagodzić ból i obrzęk w stawach.

Najważniejsze interakcje z lekami

Bambusa nie należy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi (na przykład warfaryna), ponieważ może zwiększać ich efekty. Niektóre leki na cukrzycę i leki nasenne mogą działać mocniej, co może prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych.