Co to jest bostonka?

Potocznie nazywana bostonką, według medycznej nomenklatury, zwana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej. Jej zwyczajowa nazwa wzięła się od pierwszej epidemii tej choroby, która miała miejsce w Bostonie. Jakie objawy daje? Czy dotyka tylko dzieci? Jak długo trwa i jak się ją leczy? Odpowiedź na te i inne pytania związane z tą chorobą można znaleźć w tym artykule.

, ,

Wyprawka dla noworodka z apteki, co powinno się w niej znaleźć?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, odwiedzamy wiele różnych sklepów. Kupujemy ubranka, zabawki, wózek dla dziecka. Warto udać się także do apteki i zawczasu zaopatrzyć się w rzeczy, które z pewnością przydadzą się dla nowo narodzonego członka rodziny. O czym nie można więc zapomnieć? 

,

Różyczka w ciąży a różyczka wrodzona

Różyczka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy i dotykająca głównie dzieci. Z reguły ma łagodny przebieg, ale szczególnie w jednym przypadku nie wolno jej lekceważyć. Zachorowanie na nią przez kobietę w ciąży może mieć bardzo daleko idące skutki. Jak się w takim razie przed nią zabezpieczyć?

, ,

Skuteczny lek na zatoki dla dzieci – co warto stosować?

Zapalenie zatok u dzieci jest chorobą niebezpieczną, ze względu na powikłania. Zastosowanie skutecznego leku na zatoki u dzieci zależy od postaci choroby i towarzyszącym jej objawom. Nie bez znaczenia jest czas przebiegu choroby. Ostra postać choroby trwa do 12 tygodni i po tym okresie dolegliwości ustępują. Jeżeli objawy nadal trwają, choroba przybiera postać przewlekłą. W […]

,

Wapno dla dzieci – kiedy należy je stosować?

Dzieci, żeby prawidłowo się rozwijać, potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały. Jednym z ważniejszych składników mineralnych w rozwoju dziecka jest wapń. Bez jego odpowiedniej ilości układ kostny dzieci nie będzie prawidłowo się rozwijać. Dodatkowo wapno znajduje zastosowanie w leczeniu alergii. Które preparaty wybrać? Czy są skuteczne? Czy dzieci mogą je bezpiecznie przyjmować?

,

Choroba Kawasaki u dzieci: objawy, leczenie i profilaktyka

Choroba Kawasaki dotyka głównie dzieci w wieku do 5 roku życia. Jej przyczyny nie są do końca znane. Choroba kawasakiego w Polsce występuje rzadko i jej obecność najczęściej obserwuje się w krajach azjatyckich. W poniższym artykule dowiesz się, jak przebiega choroba kawasaki u dzieci?

,

Co na pleśniawki u niemowlaka?

Pleśniawki mają formę malutkich białych kropek, są infekcją błony śluzowej jamy ustnej, szczególnie często występująca u niemowląt. Na pierwszy rzut oka są niepozorne i mogą przypominać resztki mleka po karmieniu. Można je zaobserwować w szczególności na języku, podniebieniu, dziąsłach czy na wewnętrznej stronie policzków. Powodują one  duży dyskomfort, a nawet ból u dziecka, który jest w szczególności nasilony podczas karmienia. W jaki sposób można pozbyć się pleśniawek u niemowląt? Jakie lekarstwa są najskuteczniejsze?

,

Żurawina na zapalenie pęcherza u dzieci. Urinal czy Żuravit?

Zapalenie pęcherza u dzieci występuje znacznie rzadziej niż u dorosłych. Może także przybierać nietypowe objawy, co powoduje występowanie problemów w prawidłowym rozpoznaniu schorzenia. W poniższym artykule dowiesz się, czy żurawina dla dzieci sprawdzi się w przypadku zapalenia pęcherza ?

, ,

Zajady u dziecka – jakie preparaty stosować?

Zajady to stan zapalny pojawiający się w jednym lub obu kącikach ust. Często rozpoczynają się od niewielkiego zaczerwienienia, które jest bagatelizowane. Niestety nieleczone przechodzi w bolesną nadżerkę, która czasami pęka i krwawi. Co wywołuje zajady? Jakich preparatów można użyć u dzieci?

, ,

Gula w gardle – co może być przyczyną i czy jest na to sposób?

Dysfagia to problem polegający na trudnościach w połykaniu pokarmu. Jest objawem alarmowym wielu chorób, dlatego wymaga szybkiej diagnostyki przez lekarza. Jakie są przyczyny dysfagii? Czy można ją skutecznie leczyć?

,

Refluks u dzieci — przyczyny, objawy i leczenie

Refluks żołądkowo-przełykowy to czynnościowe zaburzenie przełyku. U najmłodszych pacjentów jest to fizjologiczne zjawisko, ustępujące samoistnie około 1. roku życia. Co zrobić, gdy objawy występują u starszych dzieci? Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę? Jak się leczy refluks?

,

Odwodnienie u dzieci – jakie elektrolity wybrać?

Odwodnienie u dzieci postępuje szybko. Pewnego dnia Twój maluszek nie chce się bawić, wciąż płacze, przysypia na kanapie i podłodze. W nocy wymiotował i skarżył się na brzuszek. Teraz nie pije i nie je tylko śpi. Może zjadł coś nieświeżego albo przyplątała się grypa jelitowa? Nie czekaj, bo dziecku grozi odwodnienie. Szybko podaj jakieś elektrolity dla dzieci i skontaktuj się z lekarzem. Pewnie stoisz przed dylematem, które elektrolity wybrać? Podpowiem, na co zwrócić uwagę w aptece i które elektrolity dzieci piją najchętniej.

,

Co podawać na kaszel poinfekcyjny u dziecka?

Kaszel to jeden z najprostszych mechanizmów obronnych, dzięki któremu oczyszczamy drogi oddechowe i pozbywamy się z nich ciał obcych. Omawiany symptom może być konsekwencją kontaktu z czynnikiem mechanicznym (np. dymem tytoniowym), termicznym czy chemicznym, a także przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną. W niektórych przypadkach rozwija się tzw. kaszel przewlekający (podostry), określany mianem poinfekcyjnego. Na czym polega i jak go leczyć?

, ,

Filtry UV dla dzieci i niemowląt – przegląd preparatów

Skóra dzieci i niemowląt w okresie wakacyjnym jest narażona na promieniowanie UV i wymaga ochrony przeciwsłonecznej. Wiedza rodziców na temat pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt zależy od liczby potomstwa, a więc opiera się na doświadczeniu [6]. Spróbuj wyprzedzić złe zdarzenia. Dowiedz się więcej o tym jak zbudowana jest skóra twojego dziecka oraz jaki preparat z filtrem UV zabrać na wakacje.

,

Stosowanie Rivanolu u dzieci – na co i jak stosować?

Na pewno go znasz. Przecież Rivanol stoi w Twojej apteczce. A jeśli się nie mylę, ładnych parę lat temu mama polewała Ci kolano żółtym płynem, gdy przewróciłeś się na rowerze. A czy wiesz, że teraz też możesz go włożyć do plecaka i zastosować Rivanol u swoich dzieci. Na przykład na wycieczce, gdy coś się przydarzy. A kiedy jeszcze w domu pełnym dzieci warto sięgnąć po Rivanol?

,

Na co pomagają znane kremy Alantan, Linomag i Bepanthen?

Linomag, Alantan i Bephanten są bardzo popularnymi i szerokimi seriami produktów. Znajdują się wśród nich zarówno produkty lecznicze, wyroby medyczne, jak i kosmetyki. W tym artykule opisane zostaną produkty lecznicze, które są obecne w tych seriach. Na co mogą być stosowane? Czy są skuteczne? Czym się różnią?

, ,

Co stosować na zaparcia u dzieci?

Zaparcia to powszechnie występujący problem u dzieci. W ich przypadku dominują zaparcia czynnościowe, na których rozwój może mieć wpływ m.in. nieprawidłowa dieta oraz czynniki psychologiczne. Kiedy mamy do czynienia z zaparciami u dzieci? Jak skutecznie poradzić sobie z problemem zatwardzenia u dziecka?

,

Magnez dla dzieci – który preparat wybrać? Magne B6 czy Magnefar?

Prawidłowa i odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędnym elementem życia codziennego. Odgrywa szczególnie istotną rolę podczas rozwoju młodego organizmu. W okresie młodzieńczym trzeba pamiętać o dostarczaniu potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Jednym z nich jest magnez. Dzięki artykułowi poznacie odpowiednią zawartość magnezu w diecie oraz dowiecie się, czy warto go suplementować.

,

Jak wyglądają potówki i co na nie stosować?

Potówki często pojawiają się u małych dzieci, ale problem ten nie omija również dorosłych. Pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na nadmierne pocenie. Objawiają się jako niewielkie, swędzące, zaczerwienione pęcherzyki. Pomimo, że potówki nie są groźne i z reguły nie wymagają leczenia, to dla wielu pacjentów stanowią uporczywy problemem, dlatego wiele osób szuka skutecznych metod, aby się ich pozbyć. Co można zrobić? Które preparaty są najskuteczniejsze?

Choroba lokomocyjna u dzieci – syropy i tabletki dla dzieci

Choroba lokomocyjna, to zespół przykrych objawów, pojawiających się w momencie podróży samochodem, samolotem, statkiem lub innym środkiem transportu. Związana jest z nadpobudliwością błędnika. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 12. rokiem życia, ale chorują też dorośli.

,