Jak przygotować antybiotyk dla dzieci? (fot. Canva)

Jak przygotować antybiotyk dla dziecka?

Infekcje bakteryjne wymagają włączenia do terapii właściwego/odpowiedniego antybiotyku. Co to znaczy, że antybiotyk musi być odpowiedni? Jaką objętość zawiesiny pobrać, żeby dawka była odpowiednia dla dziecka? Co zrobić kiedy zapomnimy podać dziecku antybiotyk? Czy antybiotyk można rozpuścić w wodzie? Czym go popijać?

, ,
Pasożyty u dzieci - objawy i leczenie (fot. Canva).

Jakie są najpopularniejsze pasożyty u dzieci?

Objawy pasożytów u dzieci najczęściej dotyczą układu pokarmowego. Czasami mogą być mylone ze zwykłymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przez dłuższy, to warto rozważyć szerszą diagnostykę. Jak rozpoznać robaki u dzieci? Jak stosować leki na pasożyty u dzieci? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

, ,
Młodzieńcze zapalenie stawów — czy jest wyleczalne? (fot. Canva)

Jakie są nowe leki na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?

MIZS, czyli młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów to termin obejmujący różne formy zapalenia stawów (o nieustalonej przyczynie), które rozpoczynają się przed ukończeniem 16. roku życia i utrzymują się dłużej niż 6 tygodni. Choroba może obejmować nie tylko stawy, ale niekiedy również oczy, skórę, a także narządy wewnętrzne. 

, ,
Jak leczyć udar słoneczny u dziecka? (fot. Canva)

Jak wygląda udar słoneczny u dziecka?

Jakie są objawy udaru słonecznego? Jakich sytuacji i warunków unikać, aby nie zwiększać ryzyka wystąpienia udaru słonecznego u dziecka? Czy wezwać pogotowie ratunkowe w sytuacji wystąpienia udaru słonecznego?

,

Co to jest bostonka?

Potocznie nazywana bostonką, według medycznej nomenklatury, zwana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej. Jej zwyczajowa nazwa wzięła się od pierwszej epidemii tej choroby, która miała miejsce w Bostonie. Jakie objawy daje? Czy dotyka tylko dzieci? Jak długo trwa i jak się ją leczy? Odpowiedź na te i inne pytania związane z tą chorobą można znaleźć w tym artykule.

, ,

Wyprawka dla noworodka z apteki, co powinno się w niej znaleźć?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, odwiedzamy wiele różnych sklepów. Kupujemy ubranka, zabawki, wózek dla dziecka. Warto udać się także do apteki i zawczasu zaopatrzyć się w rzeczy, które z pewnością przydadzą się dla nowo narodzonego członka rodziny. O czym nie można więc zapomnieć? 

,

Różyczka w ciąży a różyczka wrodzona

Różyczka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy i dotykająca głównie dzieci. Z reguły ma łagodny przebieg, ale szczególnie w jednym przypadku nie wolno jej lekceważyć. Zachorowanie na nią przez kobietę w ciąży może mieć bardzo daleko idące skutki. Jak się w takim razie przed nią zabezpieczyć?

, ,

Skuteczny lek na zatoki dla dzieci – co warto stosować?

Zapalenie zatok u dzieci jest chorobą niebezpieczną, ze względu na powikłania. Zastosowanie skutecznego leku na zatoki u dzieci zależy od postaci choroby i towarzyszącym jej objawom. Nie bez znaczenia jest czas przebiegu choroby. Ostra postać choroby trwa do 12 tygodni i po tym okresie dolegliwości ustępują. Jeżeli objawy nadal trwają, choroba przybiera postać przewlekłą. W […]

,

Wapno dla dzieci – kiedy należy je stosować?

Dzieci, żeby prawidłowo się rozwijać, potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały. Jednym z ważniejszych składników mineralnych w rozwoju dziecka jest wapń. Bez jego odpowiedniej ilości układ kostny dzieci nie będzie prawidłowo się rozwijać. Dodatkowo wapno znajduje zastosowanie w leczeniu alergii. Które preparaty wybrać? Czy są skuteczne? Czy dzieci mogą je bezpiecznie przyjmować?

,

Choroba Kawasaki u dzieci: objawy, leczenie i profilaktyka

Choroba Kawasaki dotyka głównie dzieci w wieku do 5 roku życia. Jej przyczyny nie są do końca znane. Choroba kawasakiego w Polsce występuje rzadko i jej obecność najczęściej obserwuje się w krajach azjatyckich. W poniższym artykule dowiesz się, jak przebiega choroba kawasaki u dzieci?

,

Co na pleśniawki u niemowlaka?

Pleśniawki mają formę malutkich białych kropek, są infekcją błony śluzowej jamy ustnej, szczególnie często występująca u niemowląt. Na pierwszy rzut oka są niepozorne i mogą przypominać resztki mleka po karmieniu. Można je zaobserwować w szczególności na języku, podniebieniu, dziąsłach czy na wewnętrznej stronie policzków. Powodują one  duży dyskomfort, a nawet ból u dziecka, który jest w szczególności nasilony podczas karmienia. W jaki sposób można pozbyć się pleśniawek u niemowląt? Jakie lekarstwa są najskuteczniejsze?

,

Żurawina na zapalenie pęcherza u dzieci. Urinal czy Żuravit?

Zapalenie pęcherza u dzieci występuje znacznie rzadziej niż u dorosłych. Może także przybierać nietypowe objawy, co powoduje występowanie problemów w prawidłowym rozpoznaniu schorzenia. W poniższym artykule dowiesz się, czy żurawina dla dzieci sprawdzi się w przypadku zapalenia pęcherza ?

, ,

Zajady u dziecka – jakie preparaty stosować?

Zajady to stan zapalny pojawiający się w jednym lub obu kącikach ust. Często rozpoczynają się od niewielkiego zaczerwienienia, które jest bagatelizowane. Niestety nieleczone przechodzi w bolesną nadżerkę, która czasami pęka i krwawi. Co wywołuje zajady? Jakich preparatów można użyć u dzieci?

, ,

Gula w gardle – co może być przyczyną i czy jest na to sposób?

Dysfagia to problem polegający na trudnościach w połykaniu pokarmu. Jest objawem alarmowym wielu chorób, dlatego wymaga szybkiej diagnostyki przez lekarza. Jakie są przyczyny dysfagii? Czy można ją skutecznie leczyć?

,

Refluks u dzieci — przyczyny, objawy i leczenie

Refluks żołądkowo-przełykowy to czynnościowe zaburzenie przełyku. U najmłodszych pacjentów jest to fizjologiczne zjawisko, ustępujące samoistnie około 1. roku życia. Co zrobić, gdy objawy występują u starszych dzieci? Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę? Jak się leczy refluks?

,

Odwodnienie u dzieci – jakie elektrolity wybrać?

Odwodnienie u dzieci postępuje szybko. Pewnego dnia Twój maluszek nie chce się bawić, wciąż płacze, przysypia na kanapie i podłodze. W nocy wymiotował i skarżył się na brzuszek. Teraz nie pije i nie je tylko śpi. Może zjadł coś nieświeżego albo przyplątała się grypa jelitowa? Nie czekaj, bo dziecku grozi odwodnienie. Szybko podaj jakieś elektrolity dla dzieci i skontaktuj się z lekarzem. Pewnie stoisz przed dylematem, które elektrolity wybrać? Podpowiem, na co zwrócić uwagę w aptece i które elektrolity dzieci piją najchętniej.

,

Co podawać na kaszel poinfekcyjny u dziecka?

Kaszel to jeden z najprostszych mechanizmów obronnych, dzięki któremu oczyszczamy drogi oddechowe i pozbywamy się z nich ciał obcych. Omawiany symptom może być konsekwencją kontaktu z czynnikiem mechanicznym (np. dymem tytoniowym), termicznym czy chemicznym, a także przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną. W niektórych przypadkach rozwija się tzw. kaszel przewlekający (podostry), określany mianem poinfekcyjnego. Na czym polega i jak go leczyć?

, ,

Filtry UV dla dzieci i niemowląt – przegląd preparatów

Skóra dzieci i niemowląt w okresie wakacyjnym jest narażona na promieniowanie UV i wymaga ochrony przeciwsłonecznej. Wiedza rodziców na temat pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt zależy od liczby potomstwa, a więc opiera się na doświadczeniu [6]. Spróbuj wyprzedzić złe zdarzenia. Dowiedz się więcej o tym jak zbudowana jest skóra twojego dziecka oraz jaki preparat z filtrem UV zabrać na wakacje.

,

Stosowanie Rivanolu u dzieci – na co i jak stosować?

Na pewno go znasz. Przecież Rivanol stoi w Twojej apteczce. A jeśli się nie mylę, ładnych parę lat temu mama polewała Ci kolano żółtym płynem, gdy przewróciłeś się na rowerze. A czy wiesz, że teraz też możesz go włożyć do plecaka i zastosować Rivanol u swoich dzieci. Na przykład na wycieczce, gdy coś się przydarzy. A kiedy jeszcze w domu pełnym dzieci warto sięgnąć po Rivanol?

,

Na co pomagają znane kremy Alantan, Linomag i Bepanthen?

Linomag, Alantan i Bephanten są bardzo popularnymi i szerokimi seriami produktów. Znajdują się wśród nich zarówno produkty lecznicze, wyroby medyczne, jak i kosmetyki. W tym artykule opisane zostaną produkty lecznicze, które są obecne w tych seriach. Na co mogą być stosowane? Czy są skuteczne? Czym się różnią?

, ,