
Inhibitory 5-α reduktazy testosteronu – co to za związki?
Inhibitory 5-alfa reduktazy mają duży wpływ na metabolizm testosteronu w organizmie człowieka. Hamując przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron, są istotne w przypadku takich chorób, jak m.in. przerost prostaty czy łysienie androgenowe. W tym artykule opisane zostaną podstawowe informacje na temat inhibitorów 5-alfa reduktazy oraz ich roli w przebiegu niektórych schorzeń.

Jak obniżyć prolaktynę?
Hiperprolaktynemia to stan, w którym zmagamy się z podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi. Jak uregulować poziom tego hormonu?

Leki na andropauzę: Przewodnik po najlepszych opcjach na rynku
Andropauza jest odpowiednikiem żeńskiej menopauzy, czyli okresem, w którym następują zmiany hormonalne u mężczyzn związane z procesem dojrzewania. Męskie przekwitanie jednak nieco się różni. Poniższy artykuł przedstawi różnice między tymi dwoma zjawiskami oraz jakie są możliwości terapeutyczne?

Co to jest serotonina? Jak działa?
Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. W organizmie odgrywa rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Receptory, z którymi łączy się serotonina, aby wywołać określony efekt, znajdują się nie tylko w ośrodkowym układzie nerwowym, ale również w przewodzie pokarmowym, krwinkach czerwonych i naczyniach krwionośnych. Prawidłowy jej poziom ma wpływ zarówno na sferę psychiczną, jak i wiele czynności fizjologicznych organizmu. Zmiana jej ilości a szczególnie niedobór, wywołać może wiele poważnych chorób.

Jak wygląda leczenie hormonalne torbieli na jajniku?
Torbiele na jajnikach są zmianami charakteryzującymi się zawartością płynu otoczonego błoną, lub ścianą. Zazwyczaj mają charakter łagodny. Ze względu na to, że sama obecność zmian, w dodatku w okolicy narządów rozrodczych, budzi spory niepokój, podejmuje się środki w celu pozbycia się torbieli.

Dopochwowe środki antykoncepcyjne – jak je stosować?
Idealny środek antykoncepcyjny, czyli taki, który jest skuteczny w 100%, nie powoduje działań niepożądanych, którego działanie jest szybko odwracalne, a stosowanie nie wymaga nadzoru lekarza, nie istnieje. Dlatego to bardzo ważne, aby antykoncepcja była dostosowana do etapu życia kobiety i aby każda z pań miała świadomość wad i zalet poszczególnych środków tak, aby mogła dokonać świadomego wyboru. W niniejszym artykule zostaną dokładnie przeanalizowane dopochwowe środki antykoncepcyjne.

Testosteron – w zastrzykach czy tabletkach?
Testosteron jest przez wielu uważany za symbol męskości. Dużo się o nim mówi w mediach, jak również wśród miłośników kulturystyki, gdzie dominuje pogląd, że przy jego pomocy można znacznie łatwiej zbudować atletyczną sylwetkę i znacznie zwiększyć masę mięśniową. Czy to bezpieczne? Kiedy można stosować preparaty zawierające testosteron?

Czy warto stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ)?
Menopauza to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Jest ostatnią miesiączką, co oznacza, że kobieta traci tym samym możliwość do dalszej prokreacji. Następstw menopauzy jest jednak znacznie więcej. Wśród nich wymienia się zmiany zanikowe śluzówki układu moczowego i płciowego, a także wzrost ryzyka rozwoju różnego rodzaju chorób. Dość uciążliwe są również tzw. objawy wypadowe, takie jak np. uderzenia gorąca, bezsenność czy zlewne poty. Aby zmniejszyć lub wykluczyć te symptomy, stosuje się zioła, suplementy diety, a także HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą.

Wkładka domaciczna hormonalna: kiedy zakładać oraz ile kosztuję?
Antykoncepcja jest kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za kontrolę urodzeń. Celem antykoncepcji jest niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Efekt ten jest możliwy poprzez stosowanie różnych metod farmakologicznych, mechanicznych i chirurgicznych. Antykoncepcja długofalowa taka jak wkładka domaciczna staje się coraz bardziej popularna a ilość jej użytkowniczek miedzy 15 a 44 rokiem życia wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatniej dekady.

Hirsutyzm – jak go wyleczyć?
We współczesnym świecie zauważa się potrzebę uzyskania gładkiego, nieowłosionego ciała. Wyniki badań antropologicznych wskazują, że pozbywanie się nadmiernego owłosienia jest formą poprawy wyglądu fizycznego oraz sposobem na odżegnanie się od cech pierwotnych.

PCOS – objawy i sposoby leczenia
Zespół policystycznych jajników dotyka sporej ilości kobiet. Niestety prowadzi do występowania zaburzeń metabolicznych, które mogą spowodować rozstrój organizmu oraz otyłość. Poniższy artykuł rozjaśni, czym jest i jak leczyć PCOS?

Andropauza – jak sobie poradzić?
Andropauza dotyka najczęściej mężczyzn po 50. roku życia. Jakie zmiany w życiu za sobą pociąga? W jaki sposób sobie z nią radzić?