Jakie są najlepsze antyoksydanty bez recepty? (fot. Canva)

Czym są przeciwutleniacze? Jak działają?

Przeciwutleniacze są związkami chemicznymi mogącymi neutralizować wolne rodniki. Pełnią one niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka, m.in. spowalniając starzenie czy zapobiegając powstawaniu nowotworów. Gdzie można je znaleźć? Czy wystarczy odpowiednia dieta? Jakie suplementy są warte uwagi?

, , ,
Witamina B1, czyli tiamina — jaka jest najlepsza? (fot. Canva)

Do czego potrzebna jest witamina B1, czyli tiamina?

Czy wiecie, po co jest nam potrzebna witamina B1? Jakie są objawy jej niedoborów? Ile powinno się dziennie przyjmować witaminy B1 oraz jakie są najlepsze źródła witaminy B1? Na te pytania poznacie odpowiedź w poniższym artykule.

,
Jaka jest uderzeniowa dawka witaminy C? (fot. Canva)

Czy kwas askorbinowy w dużych dawkach jest szkodliwy?

W aptekach można spotkać szereg suplementów diety zawierających duże dawki witaminy C. Są one reklamowane jako skuteczne remedium na wiele infekcji, jak przeziębienie, grypa, pojawiały się także doniesienia, że mogą pomagać w przypadku koronawirusa. Czy jest tak w rzeczywistości? Co na ten temat mówią badania naukowe, a nie marketing jej producentów? Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy C?

,
Jakie są tabletki na uszkodzone nerwy? Alanerv, Urydynox czy Revitanerw? (fot. leki.pl)

Jakie tabletki na uszkodzone nerwy?

Jakie rodzaje uszkodzeń nerwów wyróżniamy? Jak radzić sobie z dolegliwościami wynikającymi z uszkodzenia nerwów? Czy uszkodzone nerwy da się naprawić, a może naprawią się same? Jakie tabletki stosować na uszkodzone nerwy?

,

Jakie witaminy można brać razem? Poznaj interakcje witamin

Preparaty zawierające witaminy i minerały są w Polsce niezwykle popularne. Zawierają one szereg składników, które (przynajmniej w teorii) mają za zadanie odżywić organizm, poprawić samopoczucie lub wzmocnić odporność. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci, bowiem niektóre witaminy i minerały mogą wchodzić ze sobą w niekorzystne interakcje. 

,

Najlepsza niacyna – jaki preparat wybrać?

Czy wiesz, który preparat z niacyną jest najlepszy? Co to za witamina i kiedy powinno się ją stosować? Na co pomaga niacyna i czy ewentualnie można ją przedawkować? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

,

Kroplówki witaminowe – czy warto je stosować?

Wlewy witaminowe są sposobem suplementacji witamin w formie wlewu dożylnego — witaminy są wprowadzane bezpośrednio do krwiobiegu. Taki rodzaj suplementowania witamin staje się coraz bardziej modny, a jego zwolennicy twierdzą,  że jest to remedium na wiele chorób. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy takie wlewy witaminowe są bezpieczne? Jak często powinno się je stosować?

,

Witamina B17, czyli amigdalina. Czy pomaga na raka?

Chorzy na nowotwory szukają ratunku, poza medycyną konwencjonalną biorą pod uwagę różne rozwiązania, także kontrowersyjne suplementacje. Czy w przypadku amigdaliny warto zwrócić uwagę na jej zastosowanie we wspomaganiu terapii nowotworu? 

,

Witamina D dla dzieci – jaka jest najlepsza?

Zdrowa i zrównoważona dieta są kluczowe dla bycia zdrowym. Różnorodne posiłki zapewniają naszemu organizmowi wiele witamin i minerałów. Niestety nie zawsze istnieje możliwość przyjęcia odpowiedniej ich ilości. Jedną z witamin, o której suplementacji nie można zapominać, jest witamina D. W jaki sposób najlepiej podawać ją dzieciom oraz która witamina D jest najlepsza dla dzieci?

, , ,

Witamina C dla dzieci – jaka jest najlepsza?

Czy wiesz, za co odpowiada witamina C? Czy jest ona ważna dla organizmu rozwijającego się dziecka? Zastanawiasz się, w jakiej ilości najlepiej suplementować witaminę C dla dzieci? W końcu pewnie przychodzi Ci na myśl najważniejsze pytanie: “Która witamina C dla dzieci jest naturalna i najlepsza?”. Wszystkie wątpliwości rozwiejemy w poniższym artykule.

, ,
Jaki inoyztol wybrać? Depresanum, Szafraceum, czy Miositogyn? (fot. leki.pl)

Inozytol – właściwości i działanie. Jaki preparat z inozytolem wybrać?

Inozytol jest związkiem, który był uważany za witaminę i nawet został nazwany witaminą B8, ale może być syntezowany samodzielnie w organizmie. Czym charakteryzuje się ta substancja? Na co pomaga? Czy jest bezpieczna? Jakie preparaty warto stosować?

,

Witamina A+E – jaka jest najlepsza?

Czy warto suplementować witaminę A i E? Do czego te witaminy są potrzebne naszemu organizmowi? Którą witaminę wybrać i w jaki sposób je przyjmować? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

,

Musujące multiwitaminy – po jakie warto sięgnąć?

Multiwitaminy to preparaty, które dostarczają dużą liczbę witamin i minerałów w jednej tabletce. Dzięki temu, że szybko ulegają rozpuszczeniu w wodzie, stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych preparatów wielowitaminowych. Jednak czy naprawdę potrzebujemy je przyjmować? Jeśli tak, to jakie najlepiej wybrać?

, , ,

Witamina K – jakie ma właściwości i funkcje?

Witaminy to niezbędne składniki naszego organizmu. Odgrywają znaczną rolę w wielu procesach i reakcjach. W tym artykule pochylimy się nad witaminą rozpuszczalną w tłuszczach – witaminą K. Czy jest ona faktycznie niezbędna w naszym życiu? Do czego jest potrzebna? Czy warto ją suplementować?

, ,

Najlepsze witaminy dla kobiet w ciąży – Prenatal Duo czy Falvit mama?

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży będą najlepsze? Bardzo pomocnym przy wyborze suplementów dla ciężarnych będzie analiza Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), które ukazały się w lipcu 2020 r. Obejmują one głównie opis działania, wskazania i dawkowanie pięciu substancji czynnych – kwasu foliowego, witaminy D, jodu, kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i żelaza. Eksperci uznają […]

, , , ,
Leki i suplementy diety z witaminą D: Vigantoletten, Vitrum D3 Forte, Vigalex Forte (fot. leki.pl).

Jaka witamina D3 jest najlepsza?

Cholekalcyferol, nazywany potocznie witaminą D, to związek pełniący szereg istotnych funkcji w organizmie. Jego niedobór jest powszechny, zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej, co wynika przede wszystkim z niewielkiego nasłonecznienia. Pierwszym krokiem do wyrównania poziomu witaminy D powinno być oznaczenie jej poziomu we krwi, a następnie wdrożenie właściwej suplementacji. Jaki preparat z witaminą D wybrać?

, ,

10 faktów na temat koenzymu Q10

Koenzym Q10 (inaczej ubidekarenon) to związek o wielokierunkowym działaniu. Pod względem budowy chemicznej wykazuje podobieństwo do witaminy A oraz E, co sprawia, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek naszego ciała. Obniżony poziom koenzymu Q10 obserwuje się w przebiegu procesów patologicznych toczących się m.in. w obrębie mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych, a także podczas zatruć oraz zakażeń.

, ,
Jakie są fakty na temat witaminy A? (fot. Canva)

Poznaj fakty dotyczące witaminy A

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znana jest z pozytywnego wpływu na narząd wzroku oraz skórę. Oto 7 faktów na jej temat.

,

Suplementacja noworodków i niemowląt — co warto wiedzieć?

Wśród wielu preparatów dostępnych na aptecznych półkach dla najmłodszych można się pogubić i przegapić to, co naprawdę jest niezbędne. Czego dodatkowo potrzebuje zdrowo rozwijający się noworodek i niemowlę? Jakie witaminy dla noworodka warto podawać?

, ,

Witamina B12 i niedobór wywołany przyjmowaniem metforminy

Witaminę B12 inaczej nazywamy kobalaminą. Swoją nazwę zawdzięcza kobaltowi, który jest częścią jej budowy. Jest rozpuszczalna w wodzie, niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej rolą jest również produkcja czerwonych krwinek. Niedobór może skutkować nieodwracalnymi zaburzeniami neurologicznymi oraz anemią. Największe zagrożenie niedoborem mają osoby niespożywające produktów zwierzęcych, ponieważ to właśnie one są bogatym źródłem tej witaminy.

,