Jakie testy na narkotyki z moczu i ze śliny można kupić w aptece? (fot. Canva)

Jakie testy na narkotyki można kupić w aptece?

W aptece można nabyć zestawy służące do wykrywania popularnych narkotyków z moczu i ze śliny. Jakie narkotyki można wykryć przy pomocy takich testów? Jak wykonać badanie? Czy wyniki możemy uznać za rzetelne?

,

Uzależnienie od leków przeciwbólowych – jak je leczyć?

Uzależnienie od opioidów to wciąż “żywy” problem zarówno na skalę europejską, jak i światową. Morfina, tramadol, buprenorfina, fentanyl czy kodeina są bowiem stosowane nie tylko w celach terapeutycznych, ale również pozamedycznych. W jaki sposób przebiega leczenie uzależnienia od opioidów?

,

Uzależnienie od kropli do nosa – jak je leczyć?

Powszechnie wiadomo o uzależnieniu powodowanym przez alkohol, papierosy czy leki psychotropowe. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że uzależnić się można od powszechnie dostępnych bez recepty, kropli czy sprayów z ksylometazoliną. Jest to problem powszechnie znany przez farmaceutów, którzy powinni edukować pacjentów, że stosowanie takich kropli powyżej 5-7 dni może być szkodliwe i prowadzić do uzależnienia.

,

Jaki jest najskuteczniejszy lek na rzucenie palenia?

Uzależnienie od nikotyny dotyka bardzo dużą część polskiego społeczeństwa. Aż co trzeci palacz w ramach walki z uzależnieniem sięgnął po leki zawierające cytyzynę. Czy jest ona skuteczna? Czym przewyższa pozostałe formy terapii? Jak wygląda leczenie?

, ,

Benzydamina i jej ciemne oblicze

Benzydamina znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i miejscowo znieczulających. Choć świetnie sprawdza się w postaci tabletek na ból gardła lub roztworu do irygacji pochwy, samozwańczy chemicy znaleźli dla niej również inne — niebezpieczne — zastosowanie. Jakie skutki może wywołać benzydamina w nadmiernej ilości?

,

Po tych lekach nie wsiadaj za kierownicę

Szybkość reakcji, skupienie i koncentracja to przymioty, które powinny charakteryzować każdego kierowcę. Niezależnie od stażu jazdy za kółkiem i przekonania o tym, jak świetnymi kierowcami jesteśmy, to zawsze pozostaje margines sytuacji niezależnych od nas. Co więcej, przyjmowane przez nas leki mogą wpływać na naszą sprawność psychomotoryczną i zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. Po jakich lekach nie powinniśmy więc kierować samochodem?

, , ,

Uzależnienie od gier video — jak sobie poradzić?

Uzależnienie od gier komputerowych jest szczególnie widoczne u młodych osób. W jaki sposób sobie z nim można poradzić?

,

Sterydy anaboliczne — bezpieczeństwo stosowania

Sterydami anabolicznymi nazywamy substancje mające działanie w organizmie takie jak testosteron, czyli męski hormon płciowy. Są odpowiedzialne za syntezę białka, przyrost kości i tkanki mięśniowej. Często są wykorzystywane przez sportowców w celu przyspieszenia efektów treningu.

5 popularnych leków na receptę, które uzależniają

Niektóre leki dostępne na receptę uzależniają, szczególnie jeśli zażywane są zbyt długo i niezgodnie z zaleceniami. Najczęściej uzależnienie obserwuje się wśród osób stosujących środki przeciwbólowe, uspokajające oraz nasenne. Zależność bywa tak silna, że chory wręcz wymusza przepisanie kolejnych opakowań, a w skrajnych przypadkach dochodzi do łamania prawa i fałszowania recept lekarskich. Warto dowiedzieć się, które leki mają potencjał uzależniający, aby zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.

Nowy preparat na przedawkowanie opioidami

Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła nowy lek wskazany w odwracaniu skutków przedawkowania opioidów takich jak depresja oddechowa oraz depresja ośrodkowego układu nerwowego u dorosłych i dzieci.

Alkohol i jego wpływ na organizm człowieka

Używki towarzyszą ludziom od wieków i nie sposób wyeliminować je z życia. Legalną i łatwo dostępną substancją jest alkohol. Czy z racji tego, że można go zdobyć bez problemu, świadczy to o jego bezpieczeństwie?

,

5 popularnych leków bez recepty, które powodują uzależnienie

W ostatnich latach coraz częściej obserwuje się szczególnie wśród młodzieży tzw. „rekreacyjne” stosowanie niektórych leków dostępnych bez recepty. Przyjmowane są m.in. w celu poprawy nastroju, odurzenia, ułatwienia nawiązywania kontaktów, dobrej zabawy, ale także w wyniku przyzwyczajenia. Ze względu na łatwą dostępność, leki te postrzegane są jako bezpieczne. Nie jest to prawda w szczególności, jeśli nie przestrzega się zalecanego dawkowania i czasu ich stosowania, mogą powodować uzależnienie. Leki OTC mogą uzależniać, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. W niektórych przypadkach konieczna może być terapia w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Oto 5 popularnych leków dostępnych bez recepty, które uzależniają.