Naciągnięte więzadła w kolanie: jak leczyć? (fot. Canva)

Jak leczyć naciągnięte więzadła w kolanie?

Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna i uprawianie sportów jest bardzo ważne i pozwala zachować lepsze zdrowie. Niestety, jej nieodłącznym elementem są kontuzje. Więzadła w kolanach, ze względu na swoją skomplikowaną budowę i powstające w nich obciążenia, są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju naciągnięcia, naderwania czy wręcz zerwania. Jak rozpoznać i leczyć te urazy? Czym się różnią pomiędzy sobą? Jak długo trwa rekonwalescencja?

,
Najlepsza maść na ból kolana: Voltaren Max, Dolgit, czy Traumon? (fot. leki.pl)

Jaka jest najlepsza maść na ból kolana?

Ból kolana może mieć różne przyczyny (uraz-uszkodzenie mięśni, wiązadeł i stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, stan zapalny w przebiegu RZS-reumatoidalnego zapalenia stawów). Niezależnie jednak od nich, ważne jest, aby ulżyć w bólu w sposób skuteczny i bezpieczny.

, ,
Co oznacza ból pięty? (fot. Canva)

Co oznacza ból pięty?

Ból pięty to częsta dolegliwość, szczególnie wśród dorosłego społeczeństwa. Może być związany z kontuzją, ale może także świadczyć o poważnych chorobach. Co zrobić, kiedy boli pięta? Jakiej maści na ból pięty użyć? Co robić poza stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych?

, , ,

Dowiedz się więcej o chondromalacji

Chondromalacja rzepki oznacza uszkodzenie chrząstki, która pokrywa kość. Często wiąże się z odczuwaniem bólu w kolanie. Występuje bardzo często u osób dorosłych. Leczenie schorzenia jest trudne i w najgorszych przypadkach obejmuje interwencję chirurgiczną.

,
Collaflex, Litozin i 4Flex - suplementy diety na stawy (fot.leki.pl)

Jak wzmocnić stawy?

Młodzi ludzie często nie myślą o stawach i o tym, co powinni zrobić, żeby odpowiednio o nie zadbać. Najczęściej problemy ze stawami pojawiają się wraz z upływem czasu. Niestety, zła dieta, brak aktywności i siedzący tryb życia sprawia, że staje się to coraz szybciej, dlatego warto o nie zadbać zawczasu. Co zrobić żeby cieszyć się mocnymi stawami? Które preparaty wybrać?

, ,

Rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jak je leczyć?

Stwardnienie rozsiane jest ciężką, nieuleczalną chorobą, podczas której dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Może ona mieć przebieg zarówno stale postępującej choroby lub postać rzutów i remisji. Pomimo, że na chwilę obecną nie ma skutecznego leku potrafiącego wyleczyć stwardnienie rozsiane, to istnieją metody leczenia objawowego. Pozwalają one na lepszy komfort życia pacjentów dotkniętych tą chorobą. Jakie objawy daje stwardnienie rozsiane? Jak się je diagnozuje i leczy?

,

Leki na chromanie przestankowe – co może Ci pomóc?

Chromanie przestankowe jest niedokrwieniem kończyn spowodowanym zmianami miażdżycowymi w obrębie naczyń krwionośnych nóg. Objawia się bólem przy poruszaniu się, który ustępuje podczas odpoczynku. Najnowsze leki na chromanie przestankowe obejmują próbę zwiększenia czasu pomiędzy napadami bólu w kończynach.

,

Jaka glukozamina jest najlepsza?

Glukozamina jest jednym z częściej wybieranych substancji na stawy. Rzeczywiście pomaga odbudować chrząstkę i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Sprawdź, jaki preparat z glukozaminą jest najlepszy na stawy. Czy glukozamina może powodować działania niepożądane? Jak ją bezpiecznie stosować?

, ,

Jak leczyć wodę w kolanie?

Woda w kolanie jest potoczną nazwą wysięku w stawie kolanowym, który może pojawić się jako efekt przeciążenia, urazu czy choroby. Jakie są objawy? Czy jest groźny dla zdrowia? Czy konieczna jest wizyta u lekarza? Czy woda w kolanie sama zejdzie? Jak się ją leczy

, ,

Ostroga piętowa: jak ją leczyć?

Ostroga piętowa jest naroślą kostną na pięcie, spowodowaną przez zmianę zwyrodnieniową guza kości piętowej. Początkowo dolegliwość doskwiera tylko podczas chodzenia, nawracając po każdorazowym przeciążeniu stopy. Po pewnym czasie jednak ból zaczyna pojawiać się nawet w trakcie leżenia czy podczas snu. W jaki sposób zapobiec powstaniu ostrogi piętowej? Jak leczyć ostrogę piętową?

,

Witaminy na mocne kości. Czy rzeczywiście pomagają?

Czy istnieją cudowne preparaty na zdrowe i mocne kości? Przeglądając takie produkty najczęściej można znaleźć w nich wapń, witaminę D i K. Które substancje są najskuteczniejsze? Czym się kierować przy ich wyborze? Czy są bezpieczne? Czy występują uniwersalne „tabletki na kości”?

, ,

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Na schorzenie potocznie znane jako łokieć tenisisty, nie cierpią tylko sportowcy. Jest to coraz częstsza przypadłość pracowników biurowych oraz innych specjalności, niemających zbyt wiele wspólnego z tenisem. Przeciążenia i mikrourazy prowadzą do zmian degeneracyjnych struktur włókien kolagenowych ścięgien. Czym dokładnie w takim razie jest łokieć tenisisty? Jakie są jego objawy? W jaki sposób go leczyć?

,

Zastrzyki w kolano z kwasem hialuronowym – kiedy warto je stosować?

Kwas hialuronowy jest najczęściej kojarzony jako składnik preparatów kosmetycznych o działaniu nawilżającym i uelastyczniającym skórę. Jednak jest on również z powodzeniem stosowany w kosmetologii (jako “wypełniacz” zmarszczek), a także ortopedii oraz traumatologii. Specjaliści z zakresu narządu ruchu zalecają zastrzyki z kwasem hialuronowym, które mają za zadanie złagodzić dolegliwości bólowe i poprawić komfort życia pacjenta.

,

Prewencja dyskopatii — jak uniknąć problemów z kręgosłupem?

Problemy z bólem pleców bardzo często mają swoje źródło w dyskopatii. Czym jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych i jak go uniknąć?

,