Co to jest skleroza? (fot. Canva)

Skleroza

O sklerozie potocznie mówimy, gdy ktoś o czymś zapomni. Pomimo, że często są to żarty, to ta choroba nie powinna być powodem do śmiechu. Czym tak naprawdę jest skleroza? W jakim wieku najczęściej się zaczyna? Jakie są jej przyczyny? Jakie daje objawy? Czy jest wyleczalna? Jak jej zapobiegać?

,
Czym są psychobiotyki? (fot. Canva)

Jaki jest najlepszy psychobiotyk bez recepty?

Nazwa psychobiotyki jest stosunkowo nowa, większość pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że na rynku farmaceutycznym występują tego typu preparaty. Czym więc są psychobiotyki? Jakie szczepy bakterii można uznać za psychobiotyki? Kiedy warto je stosować? Jakie skutki uboczne mogą powodować? Jakie preparaty są dostępne w aptekach?

Jak wygląda życie ze stwardnieniem rozsianym?

Jak wygląda życie ze stwardnieniem rozsianym?

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Ta choroba powoduje, że działanie układu odpornościowego jest zaburzone. Choroba SM nie powinna wpływać na to jak funkcjonujesz zawodowo i społecznie. Poniżej przedstawiamy na co warto zwrócić uwagę i jak sobie radzić z różnymi sytuacjami. Zachęcając Was do tego by nie rezygnować z niczego, żyć, realizować swoje marzenia i próbować za wszelką cenę być aktywnym.

,
Jakie są nowe leki na szumy uszne? (fot. Canva)

Jakie są nowe leki na szumy uszne?

Choć szumy uszne nie są niebezpieczną dolegliwością, to znacznie mogą utrudniać codziennie funkcjonowanie. Jak wygląda klasyczna terapia leczenia szumów usznych? Czy trwają badania nad nowymi metodami? Czym warto się wspomagać, aby zmniejszyć szumy uszne?

,
Jak wygląda leczenie ADHD u dorosłych i dzieci? (fot. Canva)

Czy ADHD da się wyleczyć?

Szacuje się, że ADHD występuje u 3 do 9% populacji dzieci na świecie. Według WHO jest to najczęstsze zaburzenie neurorozwojowe okresu dziecięcego, stąd też jest bardzo dobrze opisane w tej grupie chorych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ADHD u dorosłych — tutaj zaburzenie trudniej jest zdiagnozować i może być ona maskowana przez inne zaburzenia. Jak objawia się ADHD i jakie metody leczenia są obecnie dostępne?

SMA - co to za choroba? (fot. Canva)

SMA – co to za choroba?

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to jedna z tych chorób, której rozpoznanie jeszcze do niedawna brzmiało niczym wyrok śmierci. W ciągu ostatnich lat nastąpił jednak ogromny przełom i dzisiaj SMA z powodzeniem można leczyć przyczynowo. Co to za choroba i jak się ją leczy? Dlaczego lek na SMA jest taki drogi?

,
Jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy? (fot. Canva)

Jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy?

Somatyczne objawy nerwicy to wszystkie objawy fizyczne, które pacjent odczuwa, a nie da się wskazać ich przyczyny w innej występującej u pacjenta chorobie. Najgorsze objawy nerwicy dotykają olbrzymiej ilości osób. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy?

,
Jakie są tabletki na uszkodzone nerwy? Alanerv, Urydynox czy Revitanerw? (fot. leki.pl)

Jakie tabletki na uszkodzone nerwy?

Jakie rodzaje uszkodzeń nerwów wyróżniamy? Jak radzić sobie z dolegliwościami wynikającymi z uszkodzenia nerwów? Czy uszkodzone nerwy da się naprawić, a może naprawią się same? Jakie tabletki stosować na uszkodzone nerwy?

,
Czym jest neuropatia po chemioterapii? (fot. Canva).

Co stosować na drętwienie rąk i nóg po chemioterapii?

Jednym z najpoważniejszych i najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii jest neurotoksyczność. Jak to się objawia? Czy ma to związek z drętwieniem rąk i nóg? Jakie leki stosuje się w leczeniu neurotoksyczności? Jaką maść zastosować na zdrętwiałe ręce i nogi?

,
Najnowszy lek na padaczkę (fot. Canva).

Jakie są leki przeciwpadaczkowe nowej generacji?

Leki przeciwdrgawkowe są stosowane w leczeniu epilepsji, czyli padaczki. Jest to trudna w diagnostyce i prowadzeniu choroba, dlatego bardzo ważne jest stosowanie zaleconego przez lekarza leczenia. Jakie rodzaje leków przeciwpadaczkowych są dostępne na rynku? Czy są jakieś nowe preparaty? Jakie perspektywy mają pacjenci cierpiący na epilepsję?

,

Co to jest mgła mózgowa?

Kłopoty z koncentracją, powolne myślenie, splątanie i dezorientacja – to mogą być objawy mgły mózgowej, określanej mianem “brain fog”. Termin jest w ostatnim czasie kojarzony głównie z koronawirusem. Uważa się bowiem, że mgła mózgowa może być jedną z konsekwencji zakażenia tym drobnoustrojem. 

,
Jak leczyć nerwicę lękową? (fot. Canva)

Jaki jest najsilniejszy lek na nerwicę bez recepty i na receptę?

Zaburzenia psychiczne są trudne w diagnostyce i leczeniu. W przypadku nerwicy, objawy z reguły są dosyć oczywiste. Pacjenci są świadomi swoich absurdalnych lęków, pomimo to w pewnych sytuacjach strach ich paraliżuje. W jaki sposób można pomóc takim pacjentom? Jakie są najsilniejszy leki na nerwicę?

,

Co brać na drętwienie nóg?

Drętwienie nóg występuje najczęściej u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Objawia się charakterystycznym mrowieniem i wymaga zmiany pozycji, aby ustało. Jakie są przyczyny drętwienia nóg? Czy może to oznaczać jakieś poważne choroby? Jakie sposoby na drętwienie nóg są najskuteczniejsze?

,

Rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jak je leczyć?

Stwardnienie rozsiane jest ciężką, nieuleczalną chorobą, podczas której dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Może ona mieć przebieg zarówno stale postępującej choroby lub postać rzutów i remisji. Pomimo, że na chwilę obecną nie ma skutecznego leku potrafiącego wyleczyć stwardnienie rozsiane, to istnieją metody leczenia objawowego. Pozwalają one na lepszy komfort życia pacjentów dotkniętych tą chorobą. Jakie objawy daje stwardnienie rozsiane? Jak się je diagnozuje i leczy?

,

Leki znieczulające ogólnie – dowiedz się jak działają

Jeśli myślimy o jakichkolwiek zabiegach chirurgicznych, to zawsze ich nieodłącznym elementem jest znieczulenie. Znieczulenie może być miejscowe, dedykowane najczęściej do drobnych zabiegów lub ogólne. W tym artykule przybliżymy charakterystykę leków znieczulających ogólnie.

Czy wiesz, jak skutecznie poprawić koncentrację?

Pośpiech i coraz więcej obowiązków wymaga życia na coraz to wyższych obrotach. Natłok informacji wymaga zachowania jak najlepszego skupienia i koncentracji. W jaki sposób zadbać o witalność organizmu? Jakie preparaty w aptece mogą być pomocne w poprawie koncentracji?  Które witaminy będą najlepsze na poprawę koncentracji?

,

Najlepsze tabletki na zapalenie korzonków bez recepty – co Ci pomoże?

Korzenie nerwowe są potocznie nazywane przez pacjentów korzonkami. Ich zapalenie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki, ucisk korzeni nerwowych prowadzi bowiem do odczuwania bardzo silnego bólu i co za tym idzie, znacznego zmniejszenia sprawności. Co można zrobić w takim przypadku? Jakie leki są skuteczne? Jak długo leczy się zapalenie korzonków?

, ,

Co stosować na zmęczenie i brak energii?

Brak siły czy apatia nie zawsze są związana z depresją. Zdarza się, że w natłoku zajęć, szczególnie przy deszczowej pogodzie, zaczyna brakować siły do działania. Chciałoby się zastosować wtedy cudowne tabletki dodające energii. Czy istnieje coś takiego? Które tabletki na zmęczenie i senność są skuteczne? Które witaminy na zmęczenie i brak energii będą najlepszym wyborem?

,

Co to są parestezje i jak je leczyć?

Parestezje to inaczej nieprzyjemne uczucie w ciele, które nie jest wywołane adekwatnym bodźcem zewnętrznym. Najczęściej są opisywane jako mrowienie, uczucie wbijania igieł czy rwanie, parzenie. Można z nimi walczyć między innymi, stosując leki regenerujące układ nerwowy. W poniższym artykule dowiesz się, jak złagodzić parestezje?

,

Jaki żeń-szeń wybrać? Syberyjski, koreański, czy indyjski?

Żeń-szeń nazywany jest korzeniem życia. Swój przydomek zawdzięcza szeregowi działań wspomagających umysł i ciało. Żeń-szeń zawiera ponad 200 substancji aktywnych, z których najważniejsze są ginsenozydy. Na rynku dostępne są preparaty zawierające żeń-szeń syberyjski, koreański i indyjski. Czym się różnią pomiędzy sobą? Czy któryś jest lepszy względem pozostałych? Który wybrać?

, ,