Jakie są leki na cukrzycę nowej generacji? (fot. Canva)

Poznaj leki na cukrzycę nowej generacji

Cukrzyca jest wciąż istotnym problemem medycznym, który dotyczy coraz szerszej grupy osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ze schorzeniem zmaga się nawet 422 mln (!) ludzi na całym świecie, przy czym rocznie odnotowuje się ok. 1,5 mln zgonów związanych właśnie z cukrzycą. Podczas gdy klasyczne terapie niekiedy zawodzą, “nadzieją” wydają się być nowe leki przeciwcukrzycowe [1].

, ,
Mukowiscydoza — objawy u dzieci i dorosłych (fot. Canva).

Co to jest mukowiscydoza? Poznaj bliżej tę chorobę

Mukowiscydoza jest postępującą, nieuleczalną, wieloukładową chorobą genetyczną. Jest spowodowana mutacją genu CFTR, przez co chory wytwarza śluz w nadmiernych ilościach. Jakie objawy daje ta choroba? W jaki sposób leczy się mukowiscydozę? Jak długo żyją pacjenci z mukowiscydozą?

,
Jak postępować z chorym na Alzheimera? (fot. CanvaP)

Poznaj najskuteczniejszy lek na Alzheimera

Alzheimer to postępująca choroba neurodegeneracyjna, na którą cierpią głównie osoby w starszym wieku. Sprawdź, jaki lek jest najskuteczniejszy w leczeniu tej choroby. Czy Alzheimer jest dziedziczny?

, ,
Bisfosfoniany ja osteoporozę — co to za leki? (fot. Canva)

Leki na osteoporozę na receptę – jak je stosować?

Osteoporoza to choroba kości, w której głównymi lekami stosowanymi do terapii są bisfosfoniany. W trakcie ich przyjmowania należy pamiętać o kilku zasadach, aby leczenie było efektywne i bezpiecznie.

, , ,
Jak wygląda leczenie miażdżycy? (fot. Canva)

Miażdżyca – jakie ma przyczyny?

Miażdżyca to choroba, która dotyka znaczną część populacji i prowadzi w niej do przedwczesnych zgonów. W przebiegu tej choroby dochodzi do powstawania tzw. blaszki miażdżycowej, a także miejscowych stanów zapalnych w tętnicach. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, stąd jest chorobą podstępną. Jakie są przyczyny miażdżycy oraz jak można ją leczyć?

, ,