Szczepionka na krztusiec dla dorosłych (fot. Canva).

Krztusiec — kto powinien się zaszczepić?

Krztusiec jest chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym. Jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i małych dzieci, które nie zostały uodpornione przeciwko tej chorobie. Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień ochronnych, krztusiec był często chorobą  śmiertelną, szczególnie dla dzieci poniżej roku. Kto powinien się zaszczepić przeciwko krztuścowi i jakie szczepionki są dostępne na rynku?

,

Szczepienie na grypę a karmienie piersią

Grypa to ostra choroba infekcyjna, której szczyt zachorowań obserwuje się między październikiem a majem. Często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, dlatego nierzadko bywa bagatelizowana przez pacjentów. Tymczasem grypa niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań, a najskuteczniejszą metodą do walki z tą chorobą są szczepienia ochronne. Czy kobiety karmiące piersią mogą się szczepić na grypę?

, ,

Różyczka w ciąży a różyczka wrodzona

Różyczka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy i dotykająca głównie dzieci. Z reguły ma łagodny przebieg, ale szczególnie w jednym przypadku nie wolno jej lekceważyć. Zachorowanie na nią przez kobietę w ciąży może mieć bardzo daleko idące skutki. Jak się w takim razie przed nią zabezpieczyć?

, ,

Zapalenie opon mózgowych – sposoby i czas leczenia

Zapalenie opon mózgowych jest chorobą o ciężkim przebiegu, która może dotknąć każdego. W związku z tym w 2007 roku szczepienia przeciwko zapaleniu opon mózgowych wprowadzono jako szczepienie obowiązkowe. W poniższym artykule dowiesz się jak leczyć zapalenie opon mózgowych oraz jak długo trwa zapalenie mózgu?

, ,

Szczepionka na COVID-19. Dlaczego warto?

2020 rok przeminął pod znakiem pandemii SARS-CoV-2, która została ogłoszona 11 marca 2020 roku przez WHO. Aktualnie na świecie stwierdzono ponad 90 milionów zakażeń. Pomimo upływu czasu wirus nie odpuszcza. Czy dysponujemy skutecznymi środkami, aby zwalczyć COVID-19?

,