Anemia a wypadanie włosów (fot. Canva).

Anemia a wypadanie włosów. Czy istnieje taka zależność?

Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, w związku z tym niedobór żelaza niesie ze sobą konsekwencje – również te w postaci osłabienia kondycji włosów i ich wypadaniem.
Jak leczyć anemię z niedoboru żelaza i jak odbudować kondycję włosa?

,
Na co pomaga karnozyna? (fot. Canva)

Na co pomaga karnozyna?

L-karnozyna jest dipeptydem występującym w organizmie. Jakie ma właściwości? Kiedy należy ją stosować? W jakich produktach żywieniowych i suplementach diety można jej szukać? Jakie są przeciwwskazania do jej użycia? Czy jest bezpieczna? Jakie potencjalne skutki uboczne może powodować?

,
Jaka jest najlepsza witamina B2? (fot. Canva)

Witamina B2 – na co pomaga?

Czy wiesz, za co odpowiada witamina B2 i do czego jest potrzebna? Czy warto ją suplementować i jakie są objawy jej niedoboru? Jeśli tak, to ile witaminy B2 powinno się brać? Czy witamina B2 z pożywienia wystarczy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

,
Jakie są właściwości lizyny? (fot. Canva)

Lizyna – właściwości, działanie, skutki uboczne

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego potrzeba wielu składników, jednak nie wszystkie może on sam wyprodukować. Jednym z takich przykładów jest lizyna. Co to jest lizyna i dlaczego jest nam potrzebna? Czy lizynę stosuje się w leczeniu pewnych dolegliwości, np. opryszczki? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

,
Co to jest arginina? Jakie ma właściwości? (fot. Canva)

Co to jest arginina? Poznaj jej 5 głównych zastosowań

Aminokwasy to ważne i niezbędne substancje, które są jednymi z podstawowych elementów budulcowych naszego organizmu. Odgrywają istotne role w różnych procesach zachodzących w ciele. Tematem poniższego artykułu jest arginina. Co to za substancja? Do czego jest nam potrzebna? Czy warto ją stosować oraz, czy jest bezpieczna?

,
Jaki magnez w ciąży jest najlepszy? (fot. Canva)

Czy należy suplementować magnez w ciąży?

Jaka powinna być dobowa dawka magnezu u kobiety w ciąży? Jaki magnez najlepiej wybrać? Do którego etapu ciąży stosować magnez? Dlaczego jego suplementacja jest potrzebna?

,
Jakie są najlepsze antyoksydanty bez recepty? (fot. Canva)

Czym są przeciwutleniacze? Jak działają?

Przeciwutleniacze są związkami chemicznymi mogącymi neutralizować wolne rodniki. Pełnią one niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka, m.in. spowalniając starzenie czy zapobiegając powstawaniu nowotworów. Gdzie można je znaleźć? Czy wystarczy odpowiednia dieta? Jakie suplementy są warte uwagi?

, , ,
Elektrolity dla seniorów: Litorsal Senior, ElectroVit Senior, Pluszczzz Elektrolity Senior (fot. leki.pl).

Jakie są dobre elektrolity dla seniora?

Picie odpowiedniej ilości płynów jest niezbędne, aby nie dopuścić do odwodnienia. Niestety czasami dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, co może mieć niebezpieczne skutki zdrowotne. Mogą one być jeszcze bardziej poważne u seniorów. Poznajcie podstawowe zasady nawodnienia oraz ranking elektrolitów dla seniora.

, , ,
Jak leczyć anemię u dzieci? Szelazo SR, Actiferol saszetki (fot. leki.pl)

Jak leczyć anemię u dzieci?

Anemia może dotyczyć osób w różnym wieku, w tym także dzieci. Choroba ta charakteryzuje się zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek w krwiobiegu, bądź zmniejszoną zawartością hemoglobiny. Niedokrwistość może negatywnie wpływać na rozwój dziecka i jego samopoczucie, dlatego niezwykle ważna jest jej szybka diagnostyka i skuteczne leczenie. Jak rozpoznać anemię i jakie zagrożenie dla dzieci niesie ze sobą ta choroba?

, ,
Witaminy na płodność dla mężczyzn (fot. Canva).

Jakie są witaminy na płodność dla mężczyzn?

Czy konieczna jest odpowiednia suplementacja u mężczyzn w trakcie starania się o dziecko? Jakie tabletki na płodność warto stosować? Czy odpowiednia dieta i odpowiednia suplementacja wpływają na męską płodność?

,
Jakie właściwości ma molibden? (fot. Canva)

Jakie właściwości ma molibden?

Molibden jest niezwykle rzadko występującym na Ziemi pierwiastkiem, o którego istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia. Występuje on w tkankach ludzi i zwierząt, przez co jest niezbędny do zachowania odpowiedniego zdrowia. Jakie ma właściwości? Jakie funkcje pełni w organizmie? Czy warto go suplementować? W jakich suplementach diety można go spotkać?

, ,
Jaka jest uderzeniowa dawka witaminy C? (fot. Canva)

Czy kwas askorbinowy w dużych dawkach jest szkodliwy?

W aptekach można spotkać szereg suplementów diety zawierających duże dawki witaminy C. Są one reklamowane jako skuteczne remedium na wiele infekcji, jak przeziębienie, grypa, pojawiały się także doniesienia, że mogą pomagać w przypadku koronawirusa. Czy jest tak w rzeczywistości? Co na ten temat mówią badania naukowe, a nie marketing jej producentów? Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy C?

,
Jakie są witaminy dla mężczyzn pracujących? (fot. Canva)

Jakie są najlepsze witaminy dla mężczyzn?

Kobiety i mężczyźni mają różne zapotrzebowania na pożywienie, składniki odżywcze, minerały i witaminy. Nie zawsze ich podaż na odpowiednim poziomie wraz z dietą jest możliwa. W takich przypadkach konieczna jest suplementacja. Jakie witaminy są potrzebne mężczyznom? Które są dobre dla osób pracujących, a które pomogą na zmęczenie?

,
Kwasy omega 3, 6, 9 - które są najlepsze? (fot.Canva)

Jakie kwasy omega 3, 6, 9 wybrać? Poznaj ranking preparatów

Kwasy omega 3, 6 i 9 stanowią zdrowe tłuszcze, które odgrywają ogromną rolę w naszym organizmie. Dostarczamy je wraz z pożywieniem i są nie tylko źródłem energii, ale także nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

,
Jak dawkować BCAA? przed czy po treningu? (fot. Canva)

Co to jest BCAA?

Coraz więcej osób zaczyna świadomie dbać o swój wygląd i kondycję. Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety często związane jest to z aktywnością fizyczną, np. z regularnymi wizytami na siłowni. Sama dieta nie zawsze może wystarczyć, aby osiągnąć zadowalające efekty treningowe. Z tego względu warto zastanowić się nad szeroko dostępnymi suplementami diety, które wspomagają efekty treningowe, jak chociażby BCAA. Czym są? Jak działają? W jaki sposób je stosować? Czy są bezpieczne?

, ,
Kolagen rybi na stawy (fot. Canva)

Czy kolagen rybi pomaga na stawy?

Kolagen pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Wpływa m.in. na wygląd skóry, ma działanie antyoksydacyjne, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek czy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów. Początkowo był pozyskiwany z bydląt, ale znacznie bardziej ekologiczny i mający wiele zalet jest kolagen pochodzących z organizmów morskich, w tym ryb. Czy jest lepszy niż kolagen wołowy? W jakich postaciach występuje? Który preparat wybrać?

, ,

Czy wiesz, jak działa Maxiluten?

Maxiluten to suplement diety w formie doustnych tabletek. Przeznaczony jest dla pacjentów, chcących zadbać o wzrok i ostrość widzenia. Jakie substancje aktywne wchodzą w skład Maxilutenu? Jak go prawidłowo dawkować?

, ,

Witamina D dla dzieci – jaka jest najlepsza?

Zdrowa i zrównoważona dieta są kluczowe dla bycia zdrowym. Różnorodne posiłki zapewniają naszemu organizmowi wiele witamin i minerałów. Niestety nie zawsze istnieje możliwość przyjęcia odpowiedniej ich ilości. Jedną z witamin, o której suplementacji nie można zapominać, jest witamina D. W jaki sposób najlepiej podawać ją dzieciom oraz która witamina D jest najlepsza dla dzieci?

, , ,

Czy można stosować końskie witaminy u ludzi?

Końskie witaminy dla ludzi wiodą prym w ostatnim czasie. Pacjentów kuszą wysokie dawki i niskie ceny. Jednak ich zażywanie nie jest bezpieczne i zgodnie z samą nazwą powinny być podawane wyłącznie dla zwierząt.

,

Suplement diety czy lek? Zanim zdecydujesz, poznaj różnice

Suplementy diety opanowały polskie apteki, stały się modne i są o wiele tańsze niż leki. Według raportu z 2019 r. ponad 70% Polaków przyjmuje suplementy, z czego 48% robi to regularnie. Jedynie 27% Polaków trafnie definiuje pojęcie suplementu diety. Świadczy to o tym, że świadomość na temat statusu tych preparatów jest bardzo niska [1]. Czym są leki i suplementy? Jak je odróżnić? Dlaczego powinniśmy zwracać na to uwagę?

,