Uszkodzenie mięśni po statynach. Które statyny są najbezpieczniejsze?

Statyny, czyli inhibitory reduktazy HMg-Koenzymu A to jedne z najczęściej przepisywanych leków na świecie. Zostały dopuszczone do obrotu po wielu intensywnych badaniach klinicznych, udowadniających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Najważniejsze są ich badania w kwestii przedłużania życia u chorych po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym oraz w profilaktyce pierwotnej tych incydentów u pacjentów w grupie ryzyka.

,

Monakolina K: wszystko co musisz o niej wiedzieć

Monakolina K jest pozyskiwana z czerwonego ryżu i jest wykorzystywana do produkcji suplementów diety, które powodują obniżenie poziomu cholesterolu. Jest to preparat o udowodnionej skuteczności, dostępny bez recepty, w dodatku pochodzenia naturalnego, co daje pacjentom możliwość zadbania o swój poziom cholesterolu.

,

Czy statyny przyspieszają rozwój cukrzycy?

Udowodniono, że statyny obniżają poziom cholesterolu, ale mogą też mieć negatywne skutki dla pacjentów z cukrzycą. Nowe badanie wykazało, że mogą one wpłynąć negatywnie na poziom cukru we krwi.

,

Czy statyny mają swoje naturalne odpowiedniki?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu to prawdziwa plaga naszych czasów. Hipercholesterolemia, bo o niej mowa, dotyka nawet 60% Polaków. Trudności diagnostyczne są związane z brakiem charakterystycznych objawów towarzyszących. To z pewnością jeden z powodów, dla których leczenie hipercholesterolemii podejmuje zaledwie 15% osób. Lekami pierwszego wyboru są najczęściej statyny, wywołujące niekiedy istotne skutki uboczne [1]. Co ciekawe, w niektórych przypadkach można je z powodzeniem zastępować naturalnymi odpowiednikami.

,

Statyny — czy pora przyjęcia tabletki ma znaczenie?

Statyny to leki pierwszego rzutu w terapii zaburzeń lipidowych. Obniżają poziom „złego cholesterolu” we krwi, odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy. Poszczególne statyny różnią się między sobą okresem półtrwania, co jest ściśle skorelowane z przyjmowaniem ich o określonych porach dnia. Które statyny powinno się przyjmować rano, a które wieczorem? Od czego to zależy?

,

Wpływ statyn na miażdżycę aorty wstępującej

Miażdżyca to przewlekły proces zapalny charakteryzujący się pogrubieniem i twardnieniem ścian naczyń krwionośnych, miejscowym uszkodzeniem naczyń potęgujący się poprzez wzmożony stres oksydacyjny. Ponadto adhezja płytek krwi i kumulacja lipidów przyczynia się do dalszego rozwoju patologii.

Statyny i ich skutki uboczne

Zaburzenia profilu lipidowego pojawiają się w naszym społeczeństwie często i dotykają coraz to młodszych osób. Nieprawidłowości wykryte wcześnie, możemy zredukować poprzez zmianę stylu życia. Niekoniecznie trzeba od razu sięgać po leki. Jednak jeśli już musimy zdecydować się na farmakoterapię, to czy jest się czego bać?

,