Młodzieńcze zapalenie stawów — czy jest wyleczalne? (fot. Canva)

Jakie są nowe leki na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?

MIZS, czyli młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów to termin obejmujący różne formy zapalenia stawów (o nieustalonej przyczynie), które rozpoczynają się przed ukończeniem 16. roku życia i utrzymują się dłużej niż 6 tygodni. Choroba może obejmować nie tylko stawy, ale niekiedy również oczy, skórę, a także narządy wewnętrzne. 

, ,
Jakie zastosowanie mają pijawki lekarskie? (fot.Canva)

Na co pomaga leczenie pijawkami?

Przystawianie pijawek było powszechnym zabiegiem w dawnych czasach, który był stosowany praktycznie na wszystkie schorzenia. Wówczas wiedza na ich temat była jednak ograniczona, co znacznie zmieniło się w dzisiejszych czasach, można powiedzieć, że tego typu zabiegi przeżywają dzisiaj drugą młodość. Czy słusznie? Kiedy warto je stosować? Czy aby na pewno jest to bezpieczne?

,
Nowe leki na chorobę Crohna (fot. Canva).

Jakie są nowe leki na chorobę Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zapaleniem różnych odcinków przewodu pokarmowego. Przechodzi z okresami zaostrzeń i remisji. Jest o tyle kłopotliwa, że nie znamy bezpośredniej przyczyny występowania dolegliwości. Na szczęście medycyna się rozwija i obecnie mamy dużo nowych możliwości terapii nowoczesnymi lekami.

,
Jak leczyć zapalenie ślinianek? (fot.Canva)

Zapalenie ślinianek – jak je leczyć? Czy jest zaraźliwe?

Zapalenie ślinianek dotyka najczęściej dzieci i jest stosunkowo rzadką dolegliwością, która może sprawiać problemy diagnostyczne. Dolegliwość charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, co powoduje spory dyskomfort.

,

Jak leczyć anginę?

Angina, czyli inaczej zapalenie gardła i migdałków jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Leczenie schorzenia zależy od czynnika, który ją wywołał. Poniższy artykuł odpowie na pytania: jak wyleczyć anginę oraz ile trwa angina?

,

Sól epsom – kiedy warto ją stosować?

Sól Epsom to połączenie kwasu siarkowego i magnezu. Jest potwornie gorzka. Kiedyś lekarze zalecali ją w zaparciach. Wciąż jest ważnym preparatem w apteczce ratownika medycznego i lekarza pogotowia medycznego. Od jakiegoś czasu pacjenci pytają w aptece o sól Epsom. Interesuje ich, która jest najlepsza. Skąd zainteresowanie siarczanem magnezu? Czy odkryto jakieś nowe właściwości soli Epsom? 

,

Zapalenie błony śluzowej żołądka – jakie leki stosować?

Zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane eradykacja Helicobacter pylori, przyjmowaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz innymi czynnikami. Poniższy artykuł odpowie na pytania: czy zapalenie błony śluzowej żołądka jest wyleczalne oraz jak odbudować błonę śluzową żołądka?

,