Dowiedz się, co to jest stomia

W naszym kraju ze stomią żyje około 40 tysięcy pacjentów. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Taka osoba musi być na stałe zaopatrzona w worki stomijne i być pod stałą opieką lekarza chirurga oraz pielęgniarki. Niekiedy konieczne jest również wsparcie ze strony psychologa. Dla większości pacjentów założenie stomii jest przeżyciem bardzo krępującym i musi wymagać odpowiedniego przystosowania się do nowej rzeczywistości i bardzo istotnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. W adaptacji do nowej sytuacji życiowej przydatne mogą być doświadczenia innych pacjentów ze stomią i kontakt z Polskim Towarzystwem Stomijnym Pol-ilko lub fundacją STOMAlife.

Komory inhalacyjne — dla kogo i po co?

Komora inhalacyjna (spejser, od ang. spacer) to urządzenie pomocnicze stosowane z inhalatorem ciśnieniowym z dozownikiem (pMDI). Stosowanie go ma na celu zmniejszenie problemów związanych z zachowaniem prawidłowej techniki inhalacji. Są one przydatne dla pacjentów mających trudności z koordynacją wdechu podczas wyzwolenia dawki leku z inhalatora [1].

, , ,

Jaki termometr owulacyjny wybrać?

Termometr owulacyjny służy do monitorowania jajeczkowania, czyli owulacji. Jest to etap cyklu miesiączkowego, kiedy uwolniona z jajnika komórka jajowa podąża w kierunku macicy. Termometr owulacyjny monitoruje wzrost temperatury ciała, który towarzyszy procesowi. Okazuje się, że dobór termometru może przysparzać kłopotów. Rynek oferuje wersje tradycyjne, cyfrowe, a dla wymagających pacjentek są nawet termometry zintegrowane z aplikacjami internetowymi. Jakie czynniki brać pod uwagę i na co uważać decydując się na tradycyjne lub nowoczesne rozwiązania? W artykule odpowiem na pytania z forum dla kobiet.

,

Nebulizatory i inhalatory — przegląd urządzeń dostępnych na rynku

Terapia inhalacyjna jest uważana za jedną z najskuteczniejszych form leczenia – taką, która zapewnia lepsze rezultaty niż w przypadku środków stosowanych pozajelitowo oraz doustnie [1]. Leczenie wziewne przeprowadzane jest za pomocą nebulizatora lub inhalatora. Jakie urządzenia oferują producenci oraz w jaki sposób dobrać sprzęt do własnych potrzeb?

,