Jaki kolagen na skórę warto wybrać? (fot. Canva)

Jaki jest najmocniejszy kolagen na skórę?

W aptekach i drogeriach można znaleźć bardzo dużo kosmetyków czy suplementów diety zawierających kolagen. Czy tego typu preparaty są skuteczne w zapewnieniu lepszej kondycji skóry? W jaki sposób działają? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

,
Jakie zastosowanie mają pijawki lekarskie? (fot.Canva)

Na co pomaga leczenie pijawkami?

Przystawianie pijawek było powszechnym zabiegiem w dawnych czasach, który był stosowany praktycznie na wszystkie schorzenia. Wówczas wiedza na ich temat była jednak ograniczona, co znacznie zmieniło się w dzisiejszych czasach, można powiedzieć, że tego typu zabiegi przeżywają dzisiaj drugą młodość. Czy słusznie? Kiedy warto je stosować? Czy aby na pewno jest to bezpieczne?

,

Jak usunąć odcisk na stopie? Przegląd preparatów z apteki

Odciski tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku na skórę. Najczęściej spotykamy się z odciskami na stopach, powstających z powodu źle dobranego obuwia. Pojawienie się odcisków jest związane ze znacznym dyskomfortem, co może powodować ograniczenie komfortu życia. W poniższym artykule dowiesz się, czym są odciski oraz jaka jest najlepsza maść na odciski?

, ,

Jaki jest najlepszy emolient dla dzieci i dorosłych?

Emolienty to grupa produktów szeroko stosowana w kosmetologii i dermatologii. Przeznaczone są do pielęgnacji skóry z problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jakie emolienty znajdują się na rynku? Czym się różnią?

, ,

Zmiany skórne związane ze starszym wiekiem

Wraz z upływem lat w naszym organizmie zachodzą zmiany. Nie każde mają pozytywny skutek dla naszego zdrowia i kondycji. Zmiany dotykają również skóry, która traci strukturę, stabilność i funkcjonalność. Przyczyny takich procesów można doszukiwać się zarówno wewnątrz naszego organizmu, jak i na zewnątrz — np. promieniowanie słoneczne.

,

Silikonowe plastry na blizny — czy są skuteczne?

Plastry silikonowe są preparatami skutecznymi w leczeniu blizn i profilaktyce tworzenia się bliznowców. Aplikuje się je na blizny po operacjach chirurgicznych, urazach i oparzeniach. Wiele testów klinicznych oraz badań naukowych potwierdza korzystne efekty tej metody terapii.

,

Jak pozbyć się ciemieniuchy? Przegląd leków i preparatów

Ciemieniucha to dolegliwość, która dotyka wiele niemowląt. Jest to rodzaj łagodnego łojotokowego zapalenia skóry, które pojawia się na owłosionej skórze głowy – w okolicy ciemiączka, niekiedy na brwiach, na czole, czy za uszami. Z wyglądu przypomina tłuste, żółte, łuszczące się płatki. Jest efektem nadmiernego wydzielania łoju, który zasycha na skórze i łączy się ze złuszczającym […]

,

Senolityki — czy zagwarantują nam wieczną młodość?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, mające na celu zachowanie młodego i zdrowego wyglądu, cieszą się obecnie wielką popularnością. Należy jednak pamiętać, że nie tylko zmarszczki są oznaką przemijającego czasu. Z upływem lat starzeją się także wewnętrzne struktury naszego organizmu, czego nie widać gołym okiem. Senolityki to grupa związków opóźniających proces starzenia — czy mogą nam zagwarantować wieczną młodość?

Mocznik — przegląd i zasady stosowania preparatów

Wysuszona, pękająca, rogowaciejąca lub łuszcząca się skóra to powszechny problem dermatologiczny. Czasami bywa efektem nadmiernego wysuszenia czy ekspozycji na czynniki zewnętrzne, ale może zwiastować poważniejsze choroby. Często dolegliwość nasila się wraz z wiekiem. Mocznik jest substancją, która może pomóc w powyższych dolegliwościach. Związek występuje w różnych stężeniach w preparatach aptecznych, dlatego istnieje możliwość indywidualizacji terapii pod pacjenta.

Jaka jest najlepsza maść na trądzik? Acnederm, Skinoren, czy Benzacne? (fot. leki.pl)

Jakie są skuteczna maść na trądzik bez recepty?

Trądzik to problem, który najczęściej dotyczy osób w wieku dojrzewania, ale czasami sprawia kłopoty także dorosłym. Nasilenie zmian jak i ich podłoże bywa różne, jednak w początkowym etapie schorzenia pomocne okazują się być preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

, ,

Leki „domowej” roboty: nalewka bursztynowa

Nalewka bursztynowa otrzymywana z bursztynu bałtyckiego, znana jest w medycynie od dawna. Sam bursztyn zwany też jantarem lub ambrem, wykorzystywany jest od zarania dziejów.

,

Ochrona przed słońcem, czyli po co nam filtry przeciwsłoneczne?

Opalenizna to mechanizm obronny organizmu, który jest wynikiem działania promieni słonecznych. Co powoduje promieniowanie słoneczne UV? Jakie filtry przeciwsłoneczne stosować, aby wspomóc mechanizm obronny? Czym jest współczynnik SPF?

,

Retinoidy na trądzik — co musisz o nich wiedzieć?

Retinoidy należą do pochodnych witaminy A. Stosujemy je w schorzeniach skóry takich jak trądzik czy łuszczyca. Nie są to leki zupełnie bezpieczne w stosowaniu. Należy ściśle przestrzegać zasad ich stosowania, aby uniknąć działań niepożądanych

Sucha skóra — jak sobie pomóc?

Sucha skóra jest bardzo częstym problemem, dotykającym ludzi w każdym wieku. Problem ten jest wynikiem działania wielu czynników, które redukują zawartość wody w skórze, czyniąc ją przesuszoną. Często można zapobiec wysuszeniu skóry, dokonując kilku prostych zmian w stylu życia. W aptece dostępnych jest wiele kojących i skutecznych preparatów, które można kupić bez recepty.

,

Pieluszkowe zapalenie skóry — jak sobie z nim poradzić?

Z pieluszkowym zapaleniem skóry spotkał się właściwie każdy rodzic niemowlaka. Delikatna skóra dziecka jest znacznie cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia niż u dorosłych, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Mimo wszelkich starań i troski ze strony rodziców, problemy skórne w okolicy pieluszkowej zdarzają się bardzo często. Co można zrobić, aby im zapobiegać? Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

,