
Jakie są dobre elektrolity dla seniora?
Picie odpowiedniej ilości płynów jest niezbędne, aby nie dopuścić do odwodnienia. Niestety czasami dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, co może mieć niebezpieczne skutki zdrowotne. Mogą one być jeszcze bardziej poważne u seniorów. Poznajcie podstawowe zasady nawodnienia oraz ranking elektrolitów dla seniora.

Które leki przeciwzapalne można stosować u osób starszych?
NLPZ to najczęściej stosowane leki na świecie. Przyjmują je pacjenci w każdym wieku, z powodu bólu i gorączki towarzyszącej innym chorobom. Są zarówno przepisywane przez lekarzy jak i stosowane w samoleczeniu. Co powinniśmy wiedzieć o bezpieczeństwie ich stosowania u osób starszych?

Zestawy witamin dla seniorów. Co powinni suplementować?
Brak apetytu, źle zbilansowana dieta czy problemy z trawieniem są najczęstszymi przyczynami niedoboru witamin. Dotyczy to w szczególności seniorów, u których nierzadko dochodzą do tego również problemy ze zdrowiem. Oczywiście najlepiej zadbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę. Jeżeli jest to utrudnione lub stwierdzono braki witamin, z pomocą przychodzą suplementy diety. Które z nich są warte polecenia dla osób starszych? Należy jednak pamiętać, że mogą być one jedynie uzupełnieniem zbilansowanej diety, a nie jej zamiennikiem.

Analiza 5 popularnych leków na zaparcia dla seniorów
Zaparcia stanowią istotny problem szczególnie wśród osób starszych, gdzie mają one wieloczynnikową etiologię. Przy wyborze każdego z preparatów należy pamiętać o tym jak szybko chcemy uzyskać efekt przeczyszczający oraz stosować się do zaleceń stosowania każdego z produktów, ponieważ wraz z wiekiem i większą ilością przyjmowanych leków wzrasta ryzyko potencjalnych interakcji.
Opieka nad seniorem – zasady stosowania leków
Liczba pacjentów geriatrycznych wciąż rośnie. W ciągu 20 lat liczba osób po 80 roku życia ma ulec podwojeniu. Opieka geriatryczna wymaga cierpliwości i szerokiej wiedzy między innymi na temat stosowania leków. Zarówno seniorzy, jak i opiekunowie powinni zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi problemów farmakoterapii u osób starszych.

Opieka nad seniorem – jak wieka wpływa na działanie leków?
Liczba pacjentów geriatrycznych wciąż rośnie. W ciągu 20 lat liczba osób po 80 roku życia ma ulec podwojeniu. Opieka geriatryczna wymaga cierpliwości i szerokiej wiedzy między innymi na temat stosowania leków. Zarówno seniorzy, jak i opiekunowie powinni zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi problemów farmakoterapii u osób starszych.

Jak leczyć odleżyny? Czym je smarować?
Dla większości społeczeństwa leżenie w łóżku kojarzy się z przyjemnością i regenerację. Oprócz spania, może to być oglądanie telewizji czy czytanie książki. Takie osoby nawet nie zdają sobie sprawy, że dla osób muszących przez długi czas przebywać w łóżku z powodu choroby, nie jest to takie przyjemne. Wręcz są one narażone na dodatkowe cierpienie związane z wystąpieniem odleżyn. Czym są i jak je leczyć?

Lecytyna na pamięć – jaka jest najlepsza?
Lecytyna jest mieszaniną fosfolipidów, uczestniczy w regulowaniu poziomu cholesterolu, wspomaga pracę serca, wątroby i bierze udział w budowaniu otoczki komórek nerwowych. Jednak w aptece można ją znaleźć przede wszystkim w preparatach, które wspomagają procesy myślowe, poprawiają pamięć i koncentrację. Które preparaty wybrać? Czy sama lecytyna wystarczy, czy może warto stosować ja razem z innymi składnikami?

Zmiany skórne związane ze starszym wiekiem
Wraz z upływem lat w naszym organizmie zachodzą zmiany. Nie każde mają pozytywny skutek dla naszego zdrowia i kondycji. Zmiany dotykają również skóry, która traci strukturę, stabilność i funkcjonalność. Przyczyny takich procesów można doszukiwać się zarówno wewnątrz naszego organizmu, jak i na zewnątrz — np. promieniowanie słoneczne.

Tonik witaminowy do picia – który będzie najlepszy?
Kiedy wchodzimy do apteki, szczególnie w okresie świątecznym, często na pierwszy rzut oka można dostrzec pięknie zapakowane toniki wzmacniające. Najczęściej zawierają witaminy, głóg, żelazo, biotynę czy lecytynę. Najczęściej w zależności od składu służą poprawie funkcjonowania układu krążenia, pamięci, koncentracji czy łagodzeniu skutków stresu. Czy są skuteczne? Czy są dobrym prezentem, jeżeli chcemy zadbać o zdrowie naszych najbliższych?

10 pomysłów na prezent dla seniora z apteki
Grudzień to czas wzajemnego obdarowywania podarunkami. A prezenty przynoszą radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Natomiast prezent dla seniora z apteki jest dodatkowo wyrazem Twojej troski o zdrowie najstarszych członków rodziny. Jeśli się wahasz, nie jesteś pewien, co się babci lub dziadkowi spodoba i przyda, podsuwam Ci 10 propozycji prezentów dla seniora z apteki.

Jakie produkty lecznicze przysługują bezpłatnie Seniorom w ramach leków 75+?
Seniorze! Nie przepłacaj! Wiele leków możesz otrzymać bezpłatnie – dowiedz się jak uzyskać refundację i kiedy ona przysługuje.

Na jakie witaminy warto zwrócić uwagę po 60. roku życia?
Seniorzy są grupą pacjentów, którzy zdecydowanie częściej niż osoby młode zmagają się z niedoborem witamin oraz minerałów. Nie jest to tylko spowodowane wiekiem, ale również wieloma chorobami współtowarzyszącymi, upośledzeniem działania układu trawiennego, utratą apetytu czy niedostatecznym nawodnieniem.

Nadciśnienie a leki na ból, gorączkę i przeziębienie
Nadciśnienie, jak każda choroba niesie ze sobą pewne ograniczenia. Dotyczą one także zwykłych, codziennych sytuacji związanych ze zdrowiem i samopoczuciem. Rozbolała Cię głowa? Zaczynasz odczuwać objawy przeziębienia? Jeśli do tego chorujesz na nadciśnienie lub inną chorobę serca, czy układu krążenia przeczytaj, których leków unikać, a które możesz zastosować.

Witamina D3 — obowiązkowa witamina dla seniorów?
Niedobór witaminy D3 może przyczynić się do wzrostu ryzyka rozwoju wielu chorób oraz innych negatywnych skutków zdrowotnych. W naszej szerokości geograficznej, w miesiącach od października do marca, synteza skórna cholekalcyferolu praktycznie nie występuje. W związku z tym deficyt witaminy D3 jest istotnym i powszechnym problemem zdrowotnym w Polsce.