Elektrolity dla seniorów: Litorsal Senior, ElectroVit Senior, Pluszczzz Elektrolity Senior (fot. leki.pl).

Jakie są dobre elektrolity dla seniora?

Picie odpowiedniej ilości płynów jest niezbędne, aby nie dopuścić do odwodnienia. Niestety czasami dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, co może mieć niebezpieczne skutki zdrowotne. Mogą one być jeszcze bardziej poważne u seniorów. Poznajcie podstawowe zasady nawodnienia oraz ranking elektrolitów dla seniora.

, , ,

Które leki przeciwzapalne można stosować u osób starszych?

NLPZ to najczęściej stosowane leki na świecie. Przyjmują je pacjenci w każdym wieku, z powodu bólu i gorączki towarzyszącej innym chorobom. Są zarówno przepisywane przez lekarzy jak i stosowane w samoleczeniu. Co powinniśmy wiedzieć o bezpieczeństwie ich stosowania u osób starszych?

,

Zestawy witamin dla seniorów. Co powinni suplementować?

Brak apetytu, źle zbilansowana dieta czy problemy z trawieniem są najczęstszymi przyczynami niedoboru witamin. Dotyczy to w szczególności seniorów, u których nierzadko dochodzą do tego również problemy ze zdrowiem. Oczywiście najlepiej zadbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę. Jeżeli jest to utrudnione lub stwierdzono braki witamin, z pomocą przychodzą suplementy diety. Które z nich są warte polecenia dla osób starszych? Należy jednak pamiętać, że mogą być one jedynie uzupełnieniem zbilansowanej diety, a nie jej zamiennikiem.

, ,

Analiza 5 popularnych leków na zaparcia dla seniorów

Zaparcia stanowią istotny problem szczególnie wśród osób starszych, gdzie mają one wieloczynnikową etiologię. Przy wyborze każdego z preparatów należy pamiętać o tym jak szybko chcemy uzyskać efekt przeczyszczający oraz stosować się do zaleceń stosowania każdego z produktów, ponieważ wraz z wiekiem i większą ilością przyjmowanych leków wzrasta ryzyko potencjalnych interakcji.

, ,

Opieka nad seniorem – zasady stosowania leków

Liczba pacjentów geriatrycznych wciąż rośnie. W ciągu 20 lat liczba osób po 80 roku życia ma ulec podwojeniu. Opieka geriatryczna wymaga cierpliwości i szerokiej wiedzy między innymi na temat stosowania leków. Zarówno seniorzy, jak i opiekunowie powinni zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi problemów farmakoterapii u osób starszych.

,

Opieka nad seniorem – jak wieka wpływa na działanie leków?

Liczba pacjentów geriatrycznych wciąż rośnie. W ciągu 20 lat liczba osób po 80 roku życia ma ulec podwojeniu. Opieka geriatryczna wymaga cierpliwości i szerokiej wiedzy między innymi na temat stosowania leków. Zarówno seniorzy, jak i opiekunowie powinni zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi problemów farmakoterapii u osób starszych.

,
Sposoby leczenia odleżyn (fot. Canva)

Jak leczyć odleżyny? Czym je smarować?

Dla większości społeczeństwa leżenie w łóżku kojarzy się z przyjemnością i regenerację. Oprócz spania, może to być oglądanie telewizji czy czytanie książki. Takie osoby nawet nie zdają sobie sprawy, że dla osób muszących przez długi czas przebywać w łóżku z powodu choroby, nie jest to takie przyjemne. Wręcz są one narażone na dodatkowe cierpienie związane z wystąpieniem odleżyn. Czym są i jak je leczyć? 

, ,

Lecytyna na pamięć – jaka jest najlepsza?

Lecytyna jest mieszaniną fosfolipidów, uczestniczy w regulowaniu poziomu cholesterolu, wspomaga pracę serca, wątroby i bierze udział w budowaniu otoczki komórek nerwowych. Jednak w aptece można ją znaleźć przede wszystkim w preparatach, które wspomagają procesy myślowe, poprawiają pamięć i koncentrację. Które preparaty wybrać? Czy sama lecytyna wystarczy, czy może warto stosować ja razem z innymi składnikami?

, ,

Zmiany skórne związane ze starszym wiekiem

Wraz z upływem lat w naszym organizmie zachodzą zmiany. Nie każde mają pozytywny skutek dla naszego zdrowia i kondycji. Zmiany dotykają również skóry, która traci strukturę, stabilność i funkcjonalność. Przyczyny takich procesów można doszukiwać się zarówno wewnątrz naszego organizmu, jak i na zewnątrz — np. promieniowanie słoneczne.

,
Vitotal dla mężczyzn. Biovital, Biovital Pamięć - toniki wzmacniające do picia (fot. leki.pl)

Tonik witaminowy do picia – który będzie najlepszy?

Kiedy wchodzimy do apteki, szczególnie w okresie świątecznym, często na pierwszy rzut oka można dostrzec pięknie zapakowane toniki wzmacniające. Najczęściej zawierają witaminy, głóg, żelazo, biotynę czy lecytynę. Najczęściej w zależności od składu służą poprawie funkcjonowania układu krążenia, pamięci, koncentracji czy łagodzeniu skutków stresu. Czy są skuteczne? Czy są dobrym prezentem, jeżeli chcemy zadbać o zdrowie naszych najbliższych?

, ,

10 pomysłów na prezent dla seniora z apteki

Grudzień to czas wzajemnego obdarowywania podarunkami. A prezenty przynoszą radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Natomiast prezent dla seniora z apteki jest dodatkowo wyrazem Twojej troski o zdrowie najstarszych członków rodziny. Jeśli się wahasz, nie jesteś pewien, co się babci lub dziadkowi spodoba i przyda, podsuwam Ci 10 propozycji prezentów dla seniora z apteki.

, ,

Jakie produkty lecznicze przysługują bezpłatnie Seniorom w ramach leków 75+?

Seniorze! Nie przepłacaj! Wiele leków możesz otrzymać bezpłatnie – dowiedz się jak uzyskać refundację i kiedy ona przysługuje.

, ,

Na jakie witaminy warto zwrócić uwagę po 60. roku życia?

Seniorzy są grupą pacjentów, którzy zdecydowanie częściej niż osoby młode zmagają się z niedoborem witamin oraz minerałów. Nie jest to tylko spowodowane wiekiem, ale również wieloma chorobami współtowarzyszącymi, upośledzeniem działania układu trawiennego, utratą apetytu czy niedostatecznym nawodnieniem.

, ,

Nadciśnienie a leki na ból, gorączkę i przeziębienie

Nadciśnienie, jak każda choroba niesie ze sobą pewne ograniczenia. Dotyczą one także zwykłych, codziennych sytuacji związanych ze zdrowiem i samopoczuciem. Rozbolała Cię głowa? Zaczynasz odczuwać objawy przeziębienia? Jeśli do tego chorujesz na nadciśnienie lub inną chorobę serca, czy układu krążenia przeczytaj, których leków unikać, a które możesz zastosować.

,
Witamina D dla seniorów (fot. Canva).

Witamina D3 — obowiązkowa witamina dla seniorów?

Niedobór witaminy D3 może przyczynić się do wzrostu ryzyka rozwoju wielu chorób oraz innych negatywnych skutków zdrowotnych. W naszej szerokości geograficznej, w miesiącach od października do marca, synteza skórna cholekalcyferolu praktycznie nie występuje. W związku z tym deficyt witaminy D3 jest istotnym i powszechnym problemem zdrowotnym w Polsce.

, ,