Dlaczego ludzie lunatykują? (fot. Canva)

Jak leczyć lunatykowanie?

Lunatykowanie to zaburzenie snu, podczas którego dochodzi do automatycznego i nieświadomego wykonywania różnych czynności, z reguły prostych jak siadanie na łóżku czy chodzenie. Nie zawsze są to jednak proste codzienne czynności, odnotowywano nawet przypadki osób prowadzących samochody w tym stanie. Jakie są przyczyny lunatykowania? W jaki sposób można je skutecznie leczyć?

,

Nowy lek na bezsenność bez recepty. Czy warto stosować Dorminox?

Preparaty zawierające doksylaminę dostępne są już od dawna, jednak do tej pory wszystkie były zarejestrowane wyłącznie z przepisu lekarza. Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się leku dostępnego bez recepty pod nazwą handlową Dorminox. Czy warto zainteresować się tym preparatem? 

,

Błędne koło bezsenności — jak się nie dać?

Przez całe życie spędzamy ogromną ilość czasu, śpiąc. Mimo to rzadko zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla naszego dobrego samopoczucia jest sen. Co więcej, czasem nawet uważamy 8 godzin snu za stratę czasu i próbujemy uszczknąć go trochę i przenieść na inne aktywności. Innym razem marzymy o porządnym wyspaniu się, ale wszystko dookoła zdaje się nam to uniemożliwiać.

Tryptofan i jego zastosowanie w zaburzeniach snu

Zaburzenia snu to często występująca dolegliwość, mająca wpływ na jakość życia pacjentów.
Jednym z działań zapobiegawczych jest włączenie do diety tryptofanu. Tryptofan powoduje, że wydziela się więcej serotoniny i melatoniny. Serotonina poprawia nastrój, a melatonina reguluje rytm snu.

Złoty środek na chrapanie: Desnoran czy Nie Chrap Spray? (fot. leki.pl)

Złoty środek na chrapanie – czy taki istnieje?

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość nie tylko dla cierpiących na nią pacjentów. Znacznie utrudnia nocny odpoczynek osób spędzających noce z chrapiącymi. Jakie są przyczyny i konsekwencje zdrowotne chrapania? Jakie są realne szanse na całkowite usunięcie tych dolegliwości? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury artykułu. 

, ,

10 sposobów na wzmocnienie odporności

W okresie jesienno-zimowym wzrasta zachorowalność na choroby wirusowe i bakteryjne. Jest to uciążliwe, ponieważ w trakcie infekcji jesteśmy osłabieni, a nasza efektywność jest mniejsza. Poważniejsze infekcje wymagają wizyty u lekarza, zwolnienia lekarskiego, okresu odpoczynku, a także farmakoterapii lekami. Jak się przed tym uchronić?

, , ,