Co należy robić po ugryzieniu przez psa?

Ugryzienia przez psa może wiązać się z poważnymi konsekwencjami — większymi niż ból czy uszkodzenie ciała. Psy, w szczególności bezpańskie bez odpowiednich szczepień mogą być nosicielami wielu bardzo groźnych chorób, takich jak np. wścieklizna.

, ,

Jak przyspieszyć gojenie otarć skóry?

Otarcia skóry są bez wątpienia najpopularniejszymi urazami naskórka. Mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie i każdemu. Skóra jest pierwszą linią oporu organizmu przed złymi drobnoustrojami. Same w sobie otarcia skóry najczęściej nie powodują trudnych do wytrzymania dolegliwości bólowych, ale zignorowanie nawet pozornie niegroźnego zaczerwienia skóry, może być przyczyną infekcji. Oczywiście odpowiednie zadbanie o wszelkiego rodzaju otarcia skóry powoduje, że nie są one w żaden sposób groźne dla zdrowia. Jakie maści czy kremy warto mieć pod ręką? Jakie jest ich działanie?

, ,
Sposoby leczenia odleżyn (fot. Canva)

Jak leczyć odleżyny? Czym je smarować?

Dla większości społeczeństwa leżenie w łóżku kojarzy się z przyjemnością i regenerację. Oprócz spania, może to być oglądanie telewizji czy czytanie książki. Takie osoby nawet nie zdają sobie sprawy, że dla osób muszących przez długi czas przebywać w łóżku z powodu choroby, nie jest to takie przyjemne. Wręcz są one narażone na dodatkowe cierpienie związane z wystąpieniem odleżyn. Czym są i jak je leczyć? 

, ,

Stosowanie Rivanolu u dzieci – na co i jak stosować?

Na pewno go znasz. Przecież Rivanol stoi w Twojej apteczce. A jeśli się nie mylę, ładnych parę lat temu mama polewała Ci kolano żółtym płynem, gdy przewróciłeś się na rowerze. A czy wiesz, że teraz też możesz go włożyć do plecaka i zastosować Rivanol u swoich dzieci. Na przykład na wycieczce, gdy coś się przydarzy. A kiedy jeszcze w domu pełnym dzieci warto sięgnąć po Rivanol?

,

Silikonowe plastry na blizny — czy są skuteczne?

Plastry silikonowe są preparatami skutecznymi w leczeniu blizn i profilaktyce tworzenia się bliznowców. Aplikuje się je na blizny po operacjach chirurgicznych, urazach i oparzeniach. Wiele testów klinicznych oraz badań naukowych potwierdza korzystne efekty tej metody terapii.

,
Surfaktanty do leczenia ran (fot. Canva)

Surfaktanty w leczeniu ran przewlekłych

Obowiązkowym wyposażeniem każdej apteczki jest substancja do odkażania ran. Jednak wytyczne leczenia przewlekłych ran odradzają stosowanie popularnych antyseptyków. Woda utleniona jest nieskuteczna, a rywanol toksyczny. Obecnie do przemywania ran stosuje się związki z grupy surfaktantów. Najpopularniejszym jest Poloksamer 188. Zmywa bakteryjny biofilm, oczyszcza ranę i działa antyseptycznie. Dodatkowo zwiększa skuteczność innych antyseptyków. Przyszedł czas wymienić zawartość apteczek na nowoczesne substancje do leczenia ran.

,
Sutrisept a Octenisept. Co lepsze do okażania ran? (ot. leki.pl)

Płyn do odkażania ran – Octenisept i SutriSept. Czym się różnią?

Octenisept i SutriSept to preparaty do oczyszczania i odkażania ran. Który z nich wybrać? Działanie w znacznym stopniu się pokrywa. Jednak zastosowanie substancji powierzchniowo czynnej w preparacie SutriSept znacznie poszerzyło jego wskazania. Octenisept bardziej sprawdza się w podręcznych apteczkach. Ma szersze działanie antyseptyczne. SutriSept jest niezastąpiony do przemywania ran zabrudzonych, wyschniętych, z przyklejonym opatrunkiem. Zarówno Octenisept jak i SutriSept są bardziej skutecznie niż tradycyjne środki do odkażania ran. Pozostałe różnice wskazuję
niżej.

, ,

Opatrunek czy maść ze srebrem na rany – co wybrać?

Srebro wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto jest skuteczne w niskich dawkach, które nie są toksyczne dla ludzkiego organizmu. W związku z tym działaniem srebro znalazło zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran. Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać maści, plastry i spraye zawierające srebro do użytku zewnętrznego [1].

, ,

Najlepsza maść na oparzenia – którą wybrać?

Celem leczenia ran i oparzeń jest przyspieszenie gojenia, ochrona przed drobnoustrojami, łagodzenie bólu i minimalizacja ryzyka powstania blizn. Przez wiele lat uważano, że skaleczone miejsce lepiej pozostawić odkryte. Jednak ostatnie badania wykazały, że brak opatrunku zwiększa ryzyko powstania blizny, infekcji oraz ponownego urazu. Ponadto wilgotne środowisko przyspiesza proces gojenia [1].