Jakie są plastry na włókniaki? (fot. Canva)

Jakie preparaty na włókniaki znajdziesz w aptece?

Istnieją różne zmiany skórne. Niektóre są łagodne, a inne powinny być dla nas niepokojące. Jedną z częściej obserwowanych zmian na skórze są włókniaki. Czym one są? Jak je usunąć? Czy włókniaków należy się obawiać?

,
Jak usunąć prosaka? (fot. Canva)

Jaka jest skuteczna maść na prosaki?

Prosaki to nic innego niż zmiany na skórze w kolorze od białego do kremowego. Często występują u niemowląt i osób dorosłych w obrębie twarzy. Są niegroźne, jednak ze względów estetycznych ich usuwanie cieszy się sporym zainteresowaniem pacjentów.

, ,
Na co pomaga maść cynkowa? (fot. Canva).

Na co stosuje się maść cynkową?

Maść cynkowa jest od bardzo dawna znanym, szeroko wykorzystywanym i niedrogim specyfikiem. W jakich sytuacjach warto ją stosować? Jak się sprawdzi w przypadku opryszczki czy trądziku? Czy jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Jakie preparaty są dostępne na rynku?

, ,
Jak usunąć brodawki na stopach? (fot. Canva)

Jak leczyć brodawki na stopach?

Brodawki są potoczną nazwą kurzajek, które są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus namnażając się, doprowadza do powstania swędzących i często bolesnych zmian skórnych. Brodawki są często mylone przez pacjentów z odciskami. O ile pozbycie się odcisków nie stanowi większego problemu, tak walka z kurzajkami jest długa i trudna. W jaki sposób usunąć brodawki? Które sposoby są najskuteczniejsze?

, ,
Czym leczyć zaczerwienienie napletka? Rivanol, Oktaseptal, Clotrimazolum (fot. leki.pl) (fot. leki.pl)

Jak leczyć rany na napletku?

Rany na napletku, zapalenie żołędzi i napletka oraz inne problemy z członkiem, najczęściej zdarzają się mężczyznom, którzy niewystarczająco dbają o własną higienę i nie usuwają mastki spod napletka. Następstwem tego jest odkładanie się tam bakterii, grzybów i wirusów, które powodują bolesne objawy. W jaki sposób leczy się te dolegliwości? Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza? Jakie preparaty bez recepty można stosować?

, ,
Jakie efekty są po maści ichtiolowej? (fot. leki.pl)

Na co stosuje się maść ichtiolową?

Ichtiol to gęsta jasnobrązowa lub ciemnobrązowa ciecz o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem maści stosowanych miejscowo głównie w stanach zapalnych skóry, a także w odmrożeniach, owrzodzeniach, ropniach, czyrakach, łuszczycy i wysypkach. W ostatnich latach zaobserwowano zwiększone zainteresowanie produktami zawierającymi ichtiol. Ta mieszanina związków organicznych otrzymywanych przez suchą destylację łupków ziemnych nie jest żadnym niespodziewanym odkryciem czy reklamową nowością. Medycyna zna ichtiol od bardzo dawna, przeszło 700 lat. Na pewien czas stracił na znaczeniu i dopiero ostatnio powrócił do łask.

,
Jak leczyć wrastający paznokieć? (fot. Canva)

Co stosować na wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?

, ,
Na co pomaga maść z konopii? (fot. Canva)

Na co pomaga maść z konopi?

Konopia siewna większości społeczeństwa kojarzy się z niedozwolonymi substancjami i co najmniej, lekkimi narkotykami. Co ciekawe, konopie coraz częściej można spotkać w kosmetykach, takich jak kremy, żele czy odwyki. Dzieje się tak, ponieważ wyciągi z konopi korzystnie wpływają na skórę i włosy. Jak na ich tle wypada zdecydowanie bardziej skoncentrowana maść konopna? Kiedy się ją stosuje? Jakie ma właściwości? Czy na pewno jest bezpieczna?

, ,
Czerwone wybroczyny na skórze (fot. Canva).

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Objawy krwotoczne powstają na skutek zaburzenia hemostazy (całokształtu mechanizmów, które zapobiegają wypływowi krwi z naczyń krwionośnych, zarówno
w warunkach prawidłowych jak i w przypadku ich uszkodzenia) i mogą mieć różne postacie: wybroczyny i siniaki, duże wylewy podskórne, krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł
i krwawienia po ekstrakcji zębów oraz opóźnione krwawienia z ran. Wspomniane na początku – wybroczyny i siniaki – to najczęściej występujące objawy krwotoczne z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

,

Jak stosować fiolet gencjanowy?

Gencjana zwana fioletem gencjanowaym lub pyoctaniną to fioletowej barwy roztwór wodny, lub spirytusowy. Syntezowana w drugiej połowie XIX wieku do dziś pozostaje środkiem chętnie wybieranym zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Co świadczy o tym, że jest uniwersalnym środkiem stosowanym w dezynfekcji i profilaktyce przeciwzakaźnej?

,

Jak leczyć pokrzywkę na twarzy?

Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne dla zdrowia, jednak pokrzywka – szczególnie na twarzy – może być niekomfortowa dla pacjenta. Co to właściwie jest pokrzywka i jak ją leczyć? Tego dowiecie się z artykułu!

, ,

Co pomaga na swędzenie skóry?

Świąd skóry to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która znacznie obniża funkcjonowanie osoby jej doświadczającej. Powoduje rozdrażnienie, nerwowość, obniża jakość snu, gdy wystąpi w nocy. Prowadzi do drapania się a w konsekwencji do podrażnienia skóry i przerwania jej ciągłości. Może to skutkować zatem infekcją i powstaniem blizn.

,

Zmiany skórne pod pachą – jak się ich pozbyć?

Różnego typu przebarwienia pod pachą mogą, ale nie muszą, być objawem jakiejś ciężkiej choroby. Przebarwienia mogą być np. objawem cukrzycy, ale równie dobrze mogą być spowodowane, chociażby nieprawidłową pielęgnacją ciała czy używaniem tępych maszynek do golenia. Jakie rodzaje plam pod pachami można spotkać? Jak rozpoznać? Czy są groźne? Jak sobie z nimi radzić?

, ,

Co warto stosować na odparzenia na stopach?

Odparzenia na stopach są szczególnie często obserwowane w lecie. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim wysoka temperatura, zła cyrkulacja powietrza w obuwiu, duża wilgotność i nadmierne tarcie. Czym odparzenia różnią się od odcisków czy pęcherzy? Jak im zapobiegać? W jaki sposób sobie z nimi radzić?

,

Jak się pozbyć bliznowca?

Bliznowiec jest zgrubiałą zmianą skórną, pojawiającą się w miejscu dawnej rany. Jest to najczęściej problem estetyczny, nieniosący za sobą zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Kiedy tworzą się bliznowce? Jak się je leczy? Czy wystarczą preparaty, a może konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie?

,

Poznaj skuteczne leki na pokrzywkę u dziecka

Pokrzywka u dzieci jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Przyczyną jest najczęściej alergia, jednak objawy mogą pojawić się również w wyniku ekspozycji na słońce, ciepło, czy w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na pokrzywkę u dziecka?

,

Poznaj skuteczne maści na swędzenie odbytu

Swędzenie odbytu stanowi schorzenie znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Dotyczy około 5% populacji, z czego częściej występuje u mężczyzn. W celu łagodzenia dolegliwości można stosować maść na swędzenie odbytu bez recepty.

, ,

Jakie są przyczyny wysypki u dziecka na całym ciele?

Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo delikatna, ponieważ jeszcze nie jest w pełni rozwinięta. Pierwsze miesiące życia są wyzwaniem i sprawdzianem dla każdego rodzica, ponieważ noworodek, a później także niemowlę, wymaga nie tylko wzmożonej opieki, uwagi i miłości, ale też odpowiedniej pielęgnacji ciała. Jakie są przyczyny wysypki u dziecka? Czym ją smarować?

, ,

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry- PZS (diaper dermatitisn napkin dermatisis), stanowi największy problem w pielęgnacji niemowląt. Ze względu na specyfikę swojej budowy skóra noworodka i niemowlęcia jest niedojrzała i nie ma w pełni wykształconych naturalnych właściwości ochronnych, a ponadto jest bardzo narażona na podrażnienia, otarcia i inne czynniki drażniące.

, ,

Jaki jest skuteczny sposób na przebarwienia posłoneczne?

Szpecące plamki na skórze to zmora wielu osób, ale głównie kobiet. Aż 70 % kobiet na świecie ma albo miało przebarwienia. W ankiecie przeprowadzonej trzy lata temu badano wpływ występowania przebarwień na samoocenę i jakość życia. Aż 104 osoby na 218, które wzięły udział w ankiecie, przyznały się do złego samopoczucia i spadku samooceny na […]

,