
Co zrobić po oparzeniu meduzy?
Konsekwencje oparzeń większości gatunków meduz nie są groźne dla zdrowia. Z drugiej strony, istnieją równocześnie meduzy, których toksyny zdolne są nawet zabić człowieka. Z tego względu zawsze warto jest uważać i starać się unikać sytuacji mogących prowadzić do poparzenia przez meduzy. W jaki sposób się zabezpieczyć? Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Poznaj najlepszy sposób na meszki!
Meszki to owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć odpoczynek na świeżym powietrzu. W okresie wiosenno-letnim nie brakuje ich także w pomieszczeniach. Jak chronić się przed meszkami. Czy są skuteczne sposoby na ugryzienia po meszkach? Jak dobrze zmniejszyć swędzenie po ukąszeniu przez meszki?

Jakie właściwości ma olej konopny?
Olej konopny w kosmetyce jest wykorzystywany od dawna, co rusz pojawiają się nowe produkty z jego zawartością. Krem z olejem konopnym ma potencjalne działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwbólowe. Może dawać efekty w leczeniu łuszczycy, egzemy oraz innych chorób zapalnych skóry.

Jaki szampon warto stosować na łuszczycę?
Łuszczyca to schorzenie, z którym zmaga się około 125 mln ludzi na całym świecie. Choć przyczyna występowania choroby nie została dokładnie określona, uważa się, że wpływ mają czynniki immunologiczne, genetyczne oraz środowiskowe.

Blizny po ospie – jak się ich pozbyć?
Panuje powszechne przekonanie, że zmian skórnych w czasie ospy nie można rozdrapywać, bo mogą zostać blizny. Jest to prawda. Jednak krostki mogą ulec naruszeniu nawet bez drapania, co również przyczynia się do powstawania blizn. Co stosować na blizny po ospie?

Jakie preparaty na włókniaki znajdziesz w aptece?
Istnieją różne zmiany skórne. Niektóre są łagodne, a inne powinny być dla nas niepokojące. Jedną z częściej obserwowanych zmian na skórze są włókniaki. Czym one są? Jak je usunąć? Czy włókniaków należy się obawiać?

Jaka jest skuteczna maść na prosaki na powiece, twarzy i innych częściach ciała?
Prosaki to nic innego niż zmiany na skórze w kolorze od białego do kremowego. Często występują u niemowląt i osób dorosłych w obrębie twarzy. Są niegroźne, jednak ze względów estetycznych ich usuwanie cieszy się sporym zainteresowaniem pacjentów.

Na co stosuje się maść cynkową?
Maść cynkowa jest od bardzo dawna znanym, szeroko wykorzystywanym i niedrogim specyfikiem. W jakich sytuacjach warto ją stosować? Jak się sprawdzi w przypadku opryszczki czy trądziku? Czy jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Jakie preparaty są dostępne na rynku?

Jak leczyć brodawki na stopach?
Brodawki są potoczną nazwą kurzajek, które są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus namnażając się, doprowadza do powstania swędzących i często bolesnych zmian skórnych. Brodawki są często mylone przez pacjentów z odciskami. O ile pozbycie się odcisków nie stanowi większego problemu, tak walka z kurzajkami jest długa i trudna. W jaki sposób usunąć brodawki? Które sposoby są najskuteczniejsze?

Jak leczyć rany na napletku?
Rany na napletku, zapalenie żołędzi i napletka oraz inne problemy z członkiem, najczęściej zdarzają się mężczyznom, którzy niewystarczająco dbają o własną higienę i nie usuwają mastki spod napletka. Następstwem tego jest odkładanie się tam bakterii, grzybów i wirusów, które powodują bolesne objawy. W jaki sposób leczy się te dolegliwości? Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza? Jakie preparaty bez recepty można stosować?

Na co stosuje się maść ichtiolową?
Ichtiol to gęsta jasnobrązowa lub ciemnobrązowa ciecz o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem maści stosowanych miejscowo głównie w stanach zapalnych skóry, a także w odmrożeniach, owrzodzeniach, ropniach, czyrakach, łuszczycy i wysypkach. W ostatnich latach zaobserwowano zwiększone zainteresowanie produktami zawierającymi ichtiol. Ta mieszanina związków organicznych otrzymywanych przez suchą destylację łupków ziemnych nie jest żadnym niespodziewanym odkryciem czy reklamową nowością. Medycyna zna ichtiol od bardzo dawna, przeszło 700 lat. Na pewien czas stracił na znaczeniu i dopiero ostatnio powrócił do łask.

Co stosować na wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?

Na co pomaga maść z konopi?
Konopia siewna większości społeczeństwa kojarzy się z niedozwolonymi substancjami i co najmniej, lekkimi narkotykami. Co ciekawe, konopie coraz częściej można spotkać w kosmetykach, takich jak kremy, żele czy odwyki. Dzieje się tak, ponieważ wyciągi z konopi korzystnie wpływają na skórę i włosy. Jak na ich tle wypada zdecydowanie bardziej skoncentrowana maść konopna? Kiedy się ją stosuje? Jakie ma właściwości? Czy na pewno jest bezpieczna?

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?
Objawy krwotoczne powstają na skutek zaburzenia hemostazy (całokształtu mechanizmów, które zapobiegają wypływowi krwi z naczyń krwionośnych, zarówno
w warunkach prawidłowych jak i w przypadku ich uszkodzenia) i mogą mieć różne postacie: wybroczyny i siniaki, duże wylewy podskórne, krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł
i krwawienia po ekstrakcji zębów oraz opóźnione krwawienia z ran. Wspomniane na początku – wybroczyny i siniaki – to najczęściej występujące objawy krwotoczne z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

Jak stosować fiolet gencjanowy?
Gencjana zwana fioletem gencjanowaym lub pyoctaniną to fioletowej barwy roztwór wodny, lub spirytusowy. Syntezowana w drugiej połowie XIX wieku do dziś pozostaje środkiem chętnie wybieranym zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Co świadczy o tym, że jest uniwersalnym środkiem stosowanym w dezynfekcji i profilaktyce przeciwzakaźnej?

Jak leczyć pokrzywkę na twarzy?
Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne dla zdrowia, jednak pokrzywka – szczególnie na twarzy – może być niekomfortowa dla pacjenta. Co to właściwie jest pokrzywka i jak ją leczyć? Tego dowiecie się z artykułu!

Co pomaga na swędzenie skóry?
Świąd skóry to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która znacznie obniża funkcjonowanie osoby jej doświadczającej. Powoduje rozdrażnienie, nerwowość, obniża jakość snu, gdy wystąpi w nocy. Prowadzi do drapania się a w konsekwencji do podrażnienia skóry i przerwania jej ciągłości. Może to skutkować zatem infekcją i powstaniem blizn.

Zmiany skórne pod pachą – jak się ich pozbyć?
Różnego typu przebarwienia pod pachą mogą, ale nie muszą, być objawem jakiejś ciężkiej choroby. Przebarwienia mogą być np. objawem cukrzycy, ale równie dobrze mogą być spowodowane, chociażby nieprawidłową pielęgnacją ciała czy używaniem tępych maszynek do golenia. Jakie rodzaje plam pod pachami można spotkać? Jak rozpoznać? Czy są groźne? Jak sobie z nimi radzić?

Co warto stosować na odparzenia na stopach?
Odparzenia na stopach są szczególnie często obserwowane w lecie. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim wysoka temperatura, zła cyrkulacja powietrza w obuwiu, duża wilgotność i nadmierne tarcie. Czym odparzenia różnią się od odcisków czy pęcherzy? Jak im zapobiegać? W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Jak się pozbyć bliznowca?
Bliznowiec jest zgrubiałą zmianą skórną, pojawiającą się w miejscu dawnej rany. Jest to najczęściej problem estetyczny, nieniosący za sobą zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Kiedy tworzą się bliznowce? Jak się je leczy? Czy wystarczą preparaty, a może konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie?