Na co pomaga Narine? (fot. Canva)

Na co pomaga Narine?

W ciele każdego człowieka żyje nawet ok. 2 kg bakterii, z czego większość w jelitach. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a każde zachwianie równowagi mikrobiologicznej organizmu np. w wyniku stresu czy złej diety, może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Jednymi z ciekawszych bakterii są bakterie probiotyczne Narine. Jakie mają właściwości zdrowotne? Kto i w jakich wskazaniach może je stosować? Czy są bezpieczne? Jakie preparaty dostępne są na rynku?

, ,

Jak wybrać dobry probiotyk na jelito drażliwe?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba czynnościowa jelit, która dotyka coraz większej części populacji. Przyczyniają się do tego tryb życia, z nieodpowiednią dietą i stresem. W jaki sposób można poradzić sobie z tą przypadłością? Jakie probiotyki wybrać w przypadku zespołu jelita drażliwego?

, ,

Mikrobiom jelitowy zmienia się wraz z wiekiem

Pojęcie mikrobiom jest coraz częściej spotykane w świecie medycyny i obserwuje się rosnące zainteresowanie tym tematem. Spowodowane to jest jego wielkim wpływem na różne funkcje naszego organizmu, zdrowie i rozwój chorób.

Jak mikrobiom jelitowy wpływa na nasz mózg?

Badania dowodzą, że mikrobiom może być ważnym czynnikiem depresji. Badacze epidemiologiczni odkryli intrygujące powiązania między zaburzeniami funkcji jelit i mózgu. Czy probiotyk może więc leczyć choroby neuropsychiatryczne?

,

Kolka niemowlęca — jak sobie z nią radzić?

Kolka niemowlęca to duże wyzwanie dla rodziców. Płacz, którego nie da się ukoić, trwający nawet kilka godzin wzbudza strach i niepokój. W końcu jednak kolka mija i pozostają po niej tylko niemiłe wspomnienia. Jak pomóc niemowlęciu i sobie przetrwać ten trudny czas?

Rola probiotyków w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit

Populacje bakteryjne wchodzące w skład mikroflory jelitowej warunkują prawidłowe funkcjonowanie nie tylko układu pokarmowego, ale również układu immunologicznego. Skład mikroflory zależy od wielu czynników takich jak wiek, nawyki żywieniowe, choroby przewlekłe, stosowanie antybiotyków czy leków przeciwzapalnych [1]. Naruszenie równowagi mikrobiologicznej w jelicie skutkuje podtrzymaniem stanu zapalnego w obrębie śluzówki i w konsekwencji nasileniem objawów chorobowych [2].

Kiedy warto stosować probiotyki?

W większości przypadków probiotyki kojarzą nam się z zapobieganiem niepożądanych efektów działania antybiotyków, takich jak biegunka czy nudności. Jak się okazuje, probiotyki posiadają dużo szersze spektrum działania i pomagają skutecznie łagodzić przebieg wielu innych schorzeń. Więc gdzie jeszcze probiotyki znajdują dodatkowe zastosowanie?

, ,

10 sposobów na wzmocnienie odporności

W okresie jesienno-zimowym wzrasta zachorowalność na choroby wirusowe i bakteryjne. Jest to uciążliwe, ponieważ w trakcie infekcji jesteśmy osłabieni, a nasza efektywność jest mniejsza. Poważniejsze infekcje wymagają wizyty u lekarza, zwolnienia lekarskiego, okresu odpoczynku, a także farmakoterapii lekami. Jak się przed tym uchronić?

, , ,