
Jakie są dobre plastry na odleżyny?
Walka z odleżynami jest znana osobom, które opiekują się pacjentami leżącymi. Jedną z metod leczenia chorych miejsc jest stosowanie specjalistycznych opatrunków. Rodzajów plastrów jest dużo, są niestety również kosztowne, pomimo że większość z nich podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co to jest wyrób medyczny?
Wielu pacjentów udających się do apteki po chociażby tabletki na ból gardła, jest przekonanych, że otrzymują lek. W rzeczywistości jednak mogą nabyć suplement diety czy wyrób medyczny. W dużej mierze mogą nie być świadomi, jakie są różnice pomiędzy tymi produktami. Wyroby medyczne pacjentom mogą kojarzyć się ze sprzętem medycznym, jak laktator czy zestawy do iniekcji. Czy słusznie? W jakich grupach produktów można obecnie znaleźć wyroby medyczne? Czym się różnią od leków?

Zdarta skóra do mięsa – jak leczyć taką ranę?
Uszkodzenia skóry to najczęściej występujące urazy, z których samodzielnym leczeniem musimy się mierzyć. Dużo trudniej sobie z nimi poradzić, kiedy rana jest głęboka i położona w miejscu, które jest poddawane ciągłemu uciskowi. Klasycznym przykładem są obtarte pięty do krwi. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak szybko zagoić ranę?

Wszystko co musisz wiedzieć o opatrunkach okluzyjnych
Opatrunki okluzyjne są wykorzystywane do wielu rodzajów ran. Stanowią barierę między uszkodzeniem skóry a środowiskiem zewnętrznym. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą być przepuszczalne dla powietrza, lub nie. Poniższy artykuł przedstawi, jakie są okluzyjne opatrunki i w jakich przypadkach powinno się ich używać?

Hydrożele na rany – czy warto je stosować?
Opatrunki hydrożelowe to galaretowate plastry zawierające nawet ponad 90% wody. Dzięki swojej specyficznej budowie można je wykorzystywać zarówno w przypadku ran sączących, jak i suchych. W związku z tym zastosowanie znajdą m.in. w przypadku obrzęków, stłuczeń, oparzeń, owrzodzeń, otarć czy odparzeń. Jakimi właściwościami charakteryzują się hydrożele? Czy są lepsze od tradycyjnych opatrunków? Czy zawsze można je stosować?

Pęcherze na stopach — jak im zapobiec i jak je leczyć?
Pęcherze na stopach to wykwity wypełnione płynem surowiczym, powstające na skutek długotrwałego tarcia lub ucisku. Mogą znacznie utrudnić chodzenie, powodować ból i dyskomfort. Sprawdź, jak zapobiegać ich powstawaniu i jak z nimi walczyć.

Nowoczesne ppatrunki na trudno gojące się rany – jakie wybrać?
Odpowiednia pielęgnacja rany jest niezbędna do prawidłowego wygojenia się zmienionej struktury. Inaczej powinniśmy podchodzić do tematu ran ostrych, skaleczeń i otarć, które mają szansę na stosunkowo szybkie wyleczenie, a inaczej do ran przewlekłych, zainfekowanych i powikłanych. W drugim przypadku klasyczny opatrunek nie pomoże, a niestety może spowodować więcej problemów. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z opatrunków specjalistycznych.