Grzyby Reishi - właściwości i zastosowanie (fot. Canva).

Grzyby Reishi – jakie mają właściwości? Poznaj je bliżej!

Reishi, Ling Zhi, studziesięcioletni grzyb — to tylko niektóre z nazw sosowanych dla grzyba Ganoderma lucidum (Lakownica żółtawa). Grzyb ten od wieków słynie z cennych właściwości leczniczych. W Chińskiej medycynie ludowej stosowano go m.in. w leczenieu chorób wątroby, artretyzmu, astmy, czy wrzodów żoładka. Obecnie pozyskuje się go ze sztucznych hodowli, bądź w bioreaktorach. Jakie inne zastosowanie mają grzyby Reishi i co warto o nich wiedzieć?

Co to jest astaksantyna? (fot.Canva)

Jakie działanie ma astaksantyna?

W organizmie człowieka nieustannie zachodzą reakcje utleniania, które prowadzą do niszczenia i śmierci komórek. Procesy te są niekorzystne, ale istnieją związki, które je spowalniają. Należą do nich przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty. Jednym z przykładów takich cząsteczek jest astaksantyna, o której więcej przeczytacie w poniższym artykule.

,

Jaki miód poprawia odporność?

Niektórzy pacjenci są zwolennikami stosowania jak najbardziej naturalnych terapii, w szczególności, jeżeli dotyczą one popularnych infekcji górnych dróg oddechowych. Jednym ze świetnych, a często niedocenianych produktów naturalnych sprawdzających się w przebiegu przeziębienia, jest miód. Który z nich jest najskuteczniejszy? W jakich ilościach i w jaki sposób należy go stosować

, ,

Na co pomaga olej lniany?

Na przełomie ostatniego stulecia szczególną uwagę zwrócono na kwasy tłuszczowe, obecne w oleju tłoczonym na zimno, które poprzez swoje właściwości może pomóc w leczeniu i profilaktyce chorób dietozależnych oraz przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób. Takim olejem jest olej lniany, który jest jednym z najzdrowszych olejów roślinnych. Kwasy tłuszczowe w nim zawarte są niezbędne do prawidłowego przebiegu przemian metabolicznych w organizmie człowieka oraz pełnią rolę w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego. Lecznicze i zdrowotne właściwości oleju lnianego są wynikiem zawartych w nim bioaktywnych związków, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych i lignanów. Stanowi, obok ryb, najcenniejsze źródło kwasów omega-3.

, ,
Jak rozrzedzić krew naturalnymi sposobami? Bilobil, Ginkofar czy Zeń-szeń Naturell? (fot. leki.pl)

Jak rozrzedzić krew naturalnymi sposobami?

W dzisiejszym świecie zakrzepica i inne choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego bardzo ważna jest wszelkiego rodzaju profilaktyka. W celu rozrzedzenia krwi miliony ludzi na całym świecie stosuje leki zawierające substancje takie jak kwas acetylosalicylowy. Czy da się je zastąpić substancjami naturalnymi? Jakie zioła mogą być pomocne? Czy są bezpieczne?

, ,

Czy wiesz, na co pomaga maść borowinowa?

Borowina jest torfem bogatym w naturalne składniki i mającym szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki swojemu korzystnemu działaniu zdrowotnemu jest wykorzystywana jako maści, okłady czy dodatek do kąpieli. Jakie właściwości ma borowina? Kiedy można ją stosować? Czy jest bezpieczna?

, ,

Olejek kamforowy – jak bezpiecznie go stosować?

W medycynie bardzo często wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego do leczenia. Przykładem takiego związku jest kamfora, z której produkuje się olejek kamforowy. Co to jest kamfora i skąd ją pozyskać? Jak najlepiej stosować kamforę? Czy olejek kamforowy może być niebezpieczny? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

,

Jakie właściwości zdrowotne mają pestki dyni?

Pestki dyni są bogate w składniki prozdrowotne. Mają korzystny wpływ na produkcję plemników oraz łagodzą dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Z tego względu są głównie polecane dla mężczyzn. W aptece znajdziemy produkty lecznicze zawierające olej z pestek dyni.

, ,

Alkaloidy w lecznictwie – czy nadal są stosowane?

Alkaloidy od wieków budzą ogromne zainteresowanie nie tylko wśród naukowców, ale także ze względu na swój potencjał odurzający wśród osób szukających silnych wrażeń. Są to silnie działające substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego. Ich możliwości w dzisiejszych czasach wykorzystujemy w medycynie.

, ,

Jakie właściwości ma chlorella? Poznaj preparaty z apteki z chlorellą

Chlorella jest uprawianą na skalę przemysłową zieloną algą, czyli wodorostem. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, w bolesnym miesiączkowaniu czy hiperlipidemii. Czy jest bezpieczna? Jakie preparaty są warte uwagi.

,

Jak zrobić syrop z sosny według porad farmaceuty?

Sosna zwyczajna – Pinus silvestris to drzewo znane każdemu. Jest popularne na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Jego właściwości lecznicze, medycyna wykorzystuje w wielu preparatach, cieszących się na rynku aptecznym dużym powodzeniem. Dlatego są one szczególnie popularne w okresie jesienno – zimowym.

,

Sprawdzony patent na suchy kaszel

Po przeziębieniu pozostał suchy kaszel, który nie daje spać? Duszący i bezproduktywny kaszel, który męczy dziecko lub dorosłych, a żadne syropy czy tabletki nie pomagają? Cóż, kaszel poinfekcyjny może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Syropy powlekające śluzówki powinny trochę go złagodzić, podobnie jak inhalacje z soli fizjologicznej. W cięższych przypadkach, lekarze decydują się na zapisanie pacjentowi leku do inhalacji z substancją sterydową o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Są jednak domowe sposoby na łagodzenie suchego, męczącego kaszlu. W dodatku składniki są na ogół łatwo dostępne, a najprawdopodobniej masz je już w domu.