Jak usunąć prosaka? (fot. Canva)

Jaka jest skuteczna maść na prosaki?

Prosaki to nic innego niż zmiany na skórze w kolorze od białego do kremowego. Często występują u niemowląt i osób dorosłych w obrębie twarzy. Są niegroźne, jednak ze względów estetycznych ich usuwanie cieszy się sporym zainteresowaniem pacjentów.

, ,
Na co pomaga maść cynkowa? (fot. Canva).

Na co stosuje się maść cynkową?

Maść cynkowa jest od bardzo dawna znanym, szeroko wykorzystywanym i niedrogim specyfikiem. W jakich sytuacjach warto ją stosować? Jak się sprawdzi w przypadku opryszczki czy trądziku? Czy jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Jakie preparaty są dostępne na rynku?

, ,
Jak usunąć brodawki na stopach? (fot. Canva)

Jak leczyć brodawki na stopach?

Brodawki są potoczną nazwą kurzajek, które są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus namnażając się, doprowadza do powstania swędzących i często bolesnych zmian skórnych. Brodawki są często mylone przez pacjentów z odciskami. O ile pozbycie się odcisków nie stanowi większego problemu, tak walka z kurzajkami jest długa i trudna. W jaki sposób usunąć brodawki? Które sposoby są najskuteczniejsze?

, ,
Jakie są najlepsze dermokosmetyki? (fot. Canva)

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to pojęcie, które często słyszymy w reklamach. Czym właściwie różnią się od kosmetyków i dlaczego najczęściej spotkamy je właśnie w aptekach? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

,
Jak stosować maść majerankową? (fot. leki.pl)

Jakie zastosowanie ma maść majerankowa?

Majeranek to niezwykle popularne zioło w kuchni polskiej oraz europejskiej. Jednak jest to także cenny surowiec zielarski, którego właściwości wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym między innymi do produkcji maści majerankowej. To preparat o bardzo prostym składzie, który mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególnie sprawdza się podczas kataru, ponieważ pomaga udrożnić nos i łagodzi podrażnienia skóry wokół nozdrzy. Sprawdź, czemu maść majerankowa zawdzięcza swoje właściwości i jak ją stosować.

, ,
Jakie efekty są po maści ichtiolowej? (fot. leki.pl)

Na co stosuje się maść ichtiolową?

Ichtiol to gęsta jasnobrązowa lub ciemnobrązowa ciecz o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem maści stosowanych miejscowo głównie w stanach zapalnych skóry, a także w odmrożeniach, owrzodzeniach, ropniach, czyrakach, łuszczycy i wysypkach. W ostatnich latach zaobserwowano zwiększone zainteresowanie produktami zawierającymi ichtiol. Ta mieszanina związków organicznych otrzymywanych przez suchą destylację łupków ziemnych nie jest żadnym niespodziewanym odkryciem czy reklamową nowością. Medycyna zna ichtiol od bardzo dawna, przeszło 700 lat. Na pewien czas stracił na znaczeniu i dopiero ostatnio powrócił do łask.

,
Jak leczyć wrastający paznokieć? (fot. Canva)

Co stosować na wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?

, ,
Leki na zakażoną ranę (fot. Canva).

Jak wygląda rana zakażona? Jak ją leczyć?

Jak dochodzi do zakażenia rany? Jak wygląda takie zakażenie? Jak pielęgnować ranę aby nie doszło do zakażenia? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jaki antybiotyk najlepiej wybrać?

, ,
Czerwone wybroczyny na skórze (fot. Canva).

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Objawy krwotoczne powstają na skutek zaburzenia hemostazy (całokształtu mechanizmów, które zapobiegają wypływowi krwi z naczyń krwionośnych, zarówno
w warunkach prawidłowych jak i w przypadku ich uszkodzenia) i mogą mieć różne postacie: wybroczyny i siniaki, duże wylewy podskórne, krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł
i krwawienia po ekstrakcji zębów oraz opóźnione krwawienia z ran. Wspomniane na początku – wybroczyny i siniaki – to najczęściej występujące objawy krwotoczne z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

,

Jak leczyć pokrzywkę na twarzy?

Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne dla zdrowia, jednak pokrzywka – szczególnie na twarzy – może być niekomfortowa dla pacjenta. Co to właściwie jest pokrzywka i jak ją leczyć? Tego dowiecie się z artykułu!

, ,

Czym smarować odmrożenia?

Odmrożenia są miejscowymi zmianami wywołanymi działaniem niskiej temperatury, dużej wilgotności i wiatru. Na odmrożenia najbardziej podatne są wystające części ciała, takie jak palce zarówno u nóg, jak i rąk oraz nos czy uszy. W jaki sposób leczyć odmrożenia? Jakie preparaty do smarowania będą najlepsze? Czy ślady po odmrożeniach znikają?

, ,

Jaka jest dobra maść na poranione brodawki?

Bolesność brodawek sutkowych jest częstym problemem w czasie karmienia piersią. Duże znaczenie ma ustalenie przyczyny bólu i zastosowanie odpowiedniej terapii, ponieważ problem ten jest częstym powodem przedwczesnego zniechęcenia oraz rezygnacji z karmienia piersią. Bolące brodawki to dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się u kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją podróż z macierzyństwem, to bardzo ważne, aby jak najwcześniej korygować błędy, aby nie stały się nawykiem. Im noworodek jest młodszy, tym szybciej uczy się prawidłowego ssania. Nigdy nie jest za późno na poradę i zawsze można w jakiś sposób zadbać o laktację i efektywne karmienie piersią, nawet jeśli ssanie nie jest wzorcowe.

, ,

Jak działają leki keratolityczne?

Zrogowaciały naskórek wygląda nieestetycznie, jest przesuszony oraz pogrubiony. Najczęściej znajduje się on na piętach, łokciach czy kolanach. W niektórych przypadkach silne rogowacenie może być nawet przyczyną tworzenia się ran, które potencjalnie stanowią ryzyko zakażenia. Jak usunąć zrogowaciały naskórek? Czym są leki keratolityczne? Czy pomagają?

,

Co warto stosować na odparzenia na stopach?

Odparzenia na stopach są szczególnie często obserwowane w lecie. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim wysoka temperatura, zła cyrkulacja powietrza w obuwiu, duża wilgotność i nadmierne tarcie. Czym odparzenia różnią się od odcisków czy pęcherzy? Jak im zapobiegać? W jaki sposób sobie z nimi radzić?

,

Poznaj skuteczne maści na swędzenie odbytu

Swędzenie odbytu stanowi schorzenie znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Dotyczy około 5% populacji, z czego częściej występuje u mężczyzn. W celu łagodzenia dolegliwości można stosować maść na swędzenie odbytu bez recepty.

, ,

Jaki jest skuteczny lek na pajączki na nogach?

Czy pajączki na nogach to poważne schorzenie? Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia i zmniejszyć dolegliwości związane z już powstałymi popękanymi naczynkami?

, ,

Jakie leki znieczulające miejscowo bez recepty są skuteczne??

Leki znieczulające miejscowo stanowią ratunek w terapii wielu schorzeń z towarzyszącym bólem. Ponadto są nieodłącznym elementem zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, bez których obecnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenie leczenia.

, ,

Jak wygląda kaszak?

Kaszaki są zmianami skórnymi  najczęściej zlokalizowanymi w obrębie twarzy, szyi czy tułowia. Z reguły nie są groźne dla zdrowia, ale mogą być przyczyną dyskomfortu. Dlaczego powstają kaszaki? W jaki sposób się ich pozbyć? Czy to bezpieczne?

, ,

Grzybica pod pachami – jak ją leczyć?

Grzybica pach, a właściwie grzybica włosów pachowych, jest stosunkowo rzadko występującą dolegliwością. Znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i najczęściej jest związana z nadmierną potliwością i nieodpowiednią higieną. W jaki sposób leczy się grzybicę włosów pachowych? Czy jest groźna? Jak można się nią zarazić

,

Mupirocyna – maść na problemy skórne

Mupirocyna to naturalny antybiotyk, który jest pozyskiwany na drodze fermentacji przeprowadzanej przez bakterie tlenowe z gatunku Pseudomonas fluorescens. Substancję leczniczą stosuje się w postaci kremów i maści miejscowo na skórę, a także na błonę śluzową nosa.

,