Do czego służy wazelina? (fot.Canva)

Na co warto stosować wazelinę?

Czy wiesz, co to jest wazelina i do czego służy? Czy jest sens kupować tą stosunkowo prostą maść? Do czego najlepiej stosować wazelinę? Czy każdy może z niej korzystać? Wszystkiego o wazelinie dowiesz się z poniższego artykułu.

,
Maść tranowa z witaminą F — na co pomaga? (fot. Canva)

Maść tranowa i z witaminą F – sposób na zmarszczki

Czy to prawda, że najlepsza maść na zmarszczki kosztuje kilka złotych i jest dostępne w każdej aptece? Na co faktycznie pomaga maść tranowa i maść z witaminą F. Jak stosować te maści, aby pomagały na zmarszczki i wypryski?

,
Maść na guzy i siniaki dla dzieci (fot. Canva).

Jaka jest dobra maść na guzy i siniaki u dzieci?

Siniaki, stłuczenia, drobne zadrapania to codzienność każdego dziecka. Już od pierwszych miesięcy, kiedy to niemowlę zaczyna być coraz bardziej aktywne i coraz to ciekawsze świata, wtedy zdarza się tak, że przewróci się lub w coś uderzy. Przed siniakami trudno się uchronić, zmiany skórne w postaci sińców, wybroczyn czy niewielkich krwiaków są częste i towarzyszą przez całe życie. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia dużych zasinień, a także dość szybko je zlikwidować.

,
Na co stosować maść witaminową? (fot. Canva)

Jaka jest najlepsza maść witaminowa?

Jak działają maści witaminowe na skórę? Czy maści z witaminą A i E są dobre na twarz? Kiedy powinniśmy stosować nawilżające maści witaminowe? Na co one pomagają? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

,
Co na stłuczenie palca? (fot. Canva)

Co stosować na stłuczenie palca?

W przypadku kontuzji palców kluczowe jest odróżnienie, czy doszło jedynie do jego stłuczenia, czy znacznie groźniejszego – wybicia czy wręcz złamania. O ile zwykłe stłuczenie, w większości przypadków może być leczone w warunkach domowych, to wybicia i złamania wymagają z reguły wizyty u ortopedy. W jaki sposób je odróżnić? Jakie są domowe sposoby na stłuczenie palca? Jakie leki można stosować? Jak długo trwa leczenie?

,
Kosmetyki konipne - właściwości i zastosowanie (fot. Canva).

Jakie właściwości ma olej konopny?

Olej konopny w kosmetyce jest wykorzystywany od dawna, co rusz pojawiają się nowe produkty z jego zawartością. Krem z olejem konopnym ma potencjalne działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwbólowe. Może dawać efekty w leczeniu łuszczycy, egzemy oraz innych chorób zapalnych skóry.

,
Jaka jest najlepsza maść na blizny po ospie? (fot. Canva)

Blizny po ospie – jak się ich pozbyć?

Panuje powszechne przekonanie, że zmian skórnych w czasie ospy nie można rozdrapywać, bo mogą zostać blizny. Jest to prawda. Jednak krostki mogą ulec naruszeniu nawet bez drapania, co również przyczynia się do powstawania blizn. Co stosować na blizny po ospie?

, ,
Schodząca skóra po opalaniu. Retimax, Aalntan, Bepanthen (fot. leki.pl).

Co zrobić ze schodzącą skórą po opalaniu?

Schodząca skóra z powierzchni ciała to problem nie tylko natury estetycznej. Świadczy o bardzo niekorzystnym działaniu słońca a szczególnie promieniowania UVB na naszą skórę. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce doszło bowiem do uszkodzenia komórek naskórka, stąd ten nieprzyjemny efekt. Oprócz łuszczenia i schodzenia skóry może ona dodatkowo piec i być gorąca, to również efekt nieostrożnego korzystania z promieni słonecznych. W takiej sytuacji dobrze jest schłodzić ciało zimnymi okładami i zastosować łagodzący balsam lub krem po opalaniu. Dobrze jeśli zawierałby alantoinę lub dekspantenol. Największa ekspozycja słoneczna jest między godziną 10.00, a 15.00 wtedy należy w miarę możliwości unikać słońca i stosować filtry z ochroną przeciwsłoneczną.

,
Czym smarować rany po szwach? (fot. Canva)

Czym smarować rany po szwach?

Odpowiednia pielęgnacja rany i utrzymanie jej w czystości są niezbędne do prawidłowego gojenia się i procesu regeneracji. Jak postępować z raną po szwach? Które preparaty używać, a które nie są polecane? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

,
Jak usunąć prosaka? (fot. Canva)

Jaka jest skuteczna maść na prosaki na powiece, twarzy i innych częściach ciała?

Prosaki to nic innego niż zmiany na skórze w kolorze od białego do kremowego. Często występują u niemowląt i osób dorosłych w obrębie twarzy. Są niegroźne, jednak ze względów estetycznych ich usuwanie cieszy się sporym zainteresowaniem pacjentów.

, ,
Na co pomaga maść cynkowa? (fot. Canva).

Na co stosuje się maść cynkową?

Maść cynkowa jest od bardzo dawna znanym, szeroko wykorzystywanym i niedrogim specyfikiem. W jakich sytuacjach warto ją stosować? Jak się sprawdzi w przypadku opryszczki czy trądziku? Czy jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Jakie preparaty są dostępne na rynku?

, ,
Jak usunąć brodawki na stopach? (fot. Canva)

Jak leczyć brodawki na stopach?

Brodawki są potoczną nazwą kurzajek, które są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus namnażając się, doprowadza do powstania swędzących i często bolesnych zmian skórnych. Brodawki są często mylone przez pacjentów z odciskami. O ile pozbycie się odcisków nie stanowi większego problemu, tak walka z kurzajkami jest długa i trudna. W jaki sposób usunąć brodawki? Które sposoby są najskuteczniejsze?

, ,
Jakie są najlepsze dermokosmetyki? (fot. Canva)

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to pojęcie, które często słyszymy w reklamach. Czym właściwie różnią się od kosmetyków i dlaczego najczęściej spotkamy je właśnie w aptekach? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

,
Jak stosować maść majerankową? (fot. leki.pl)

Jakie zastosowanie ma maść majerankowa?

Majeranek to niezwykle popularne zioło w kuchni polskiej oraz europejskiej. Jednak jest to także cenny surowiec zielarski, którego właściwości wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym między innymi do produkcji maści majerankowej. To preparat o bardzo prostym składzie, który mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególnie sprawdza się podczas kataru, ponieważ pomaga udrożnić nos i łagodzi podrażnienia skóry wokół nozdrzy. Sprawdź, czemu maść majerankowa zawdzięcza swoje właściwości i jak ją stosować.

, ,
Jakie efekty są po maści ichtiolowej? (fot. leki.pl)

Na co stosuje się maść ichtiolową?

Ichtiol to gęsta jasnobrązowa lub ciemnobrązowa ciecz o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem maści stosowanych miejscowo głównie w stanach zapalnych skóry, a także w odmrożeniach, owrzodzeniach, ropniach, czyrakach, łuszczycy i wysypkach. W ostatnich latach zaobserwowano zwiększone zainteresowanie produktami zawierającymi ichtiol. Ta mieszanina związków organicznych otrzymywanych przez suchą destylację łupków ziemnych nie jest żadnym niespodziewanym odkryciem czy reklamową nowością. Medycyna zna ichtiol od bardzo dawna, przeszło 700 lat. Na pewien czas stracił na znaczeniu i dopiero ostatnio powrócił do łask.

,
Jak leczyć wrastający paznokieć? (fot. Canva)

Co stosować na wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?

, ,
Leki na zakażoną ranę (fot. Canva).

Jak wygląda rana zakażona? Jak ją leczyć?

Jak dochodzi do zakażenia rany? Jak wygląda takie zakażenie? Jak pielęgnować ranę aby nie doszło do zakażenia? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jaki antybiotyk najlepiej wybrać?

, ,
Czerwone wybroczyny na skórze (fot. Canva).

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Objawy krwotoczne powstają na skutek zaburzenia hemostazy (całokształtu mechanizmów, które zapobiegają wypływowi krwi z naczyń krwionośnych, zarówno
w warunkach prawidłowych jak i w przypadku ich uszkodzenia) i mogą mieć różne postacie: wybroczyny i siniaki, duże wylewy podskórne, krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł
i krwawienia po ekstrakcji zębów oraz opóźnione krwawienia z ran. Wspomniane na początku – wybroczyny i siniaki – to najczęściej występujące objawy krwotoczne z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

,

Jak leczyć pokrzywkę na twarzy?

Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne dla zdrowia, jednak pokrzywka – szczególnie na twarzy – może być niekomfortowa dla pacjenta. Co to właściwie jest pokrzywka i jak ją leczyć? Tego dowiecie się z artykułu!

, ,
Czym smarować odmrożenia? Altabactin czy maść tranowa? (fot. leki.pl)

Czym smarować odmrożenia?

Odmrożenia są miejscowymi zmianami wywołanymi działaniem niskiej temperatury, dużej wilgotności i wiatru. Na odmrożenia najbardziej podatne są wystające części ciała, takie jak palce zarówno u nóg, jak i rąk oraz nos czy uszy. W jaki sposób leczyć odmrożenia? Jakie preparaty do smarowania będą najlepsze? Czy ślady po odmrożeniach znikają?

, ,