
Czym smarować rany po szwach?
Odpowiednia pielęgnacja rany i utrzymanie jej w czystości są niezbędne do prawidłowego gojenia się i procesu regeneracji. Jak postępować z raną po szwach? Które preparaty używać, a które nie są polecane? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Zdarta skóra do mięsa – jak leczyć taką ranę?
Uszkodzenia skóry to najczęściej występujące urazy, z których samodzielnym leczeniem musimy się mierzyć. Dużo trudniej sobie z nimi poradzić, kiedy rana jest głęboka i położona w miejscu, które jest poddawane ciągłemu uciskowi. Klasycznym przykładem są obtarte pięty do krwi. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak szybko zagoić ranę?

Enzymy proteolityczne w leczeniu ran – jak działają?
Enzymy proteolityczne nieustannie biorą udział w niezliczonej ilości procesów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do najbardziej znanych należy ich udział w trawieniu białek. Niewiele osób wie, że enzymy proteolityczne mogą być bardzo pomocne w leczeniu ran, szczególnie tych trudno gojących się. Czy są dostępne w jakiś preparatach? A może wykorzystuje się je w jakiś specjalnych zabiegach?

Strupy w nosie – jakie maści i krople do nosa stosować?
Strupy w nosie powstają w wyniku uszkodzenia błony śluzowej jamy nosa, najczęściej w wyniku zakażeń górnych dróg oddechowych przebiegających z katarem. Objawia się bólem w okolicy nosa i strupami pojawiającymi się w wysięku.

Jak leczyć owrzodzenia podudzi?
Schorzenia naczyń żylnych są jednym z najczęstszych problemów opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się. Z pozoru pierwsze, błahe objawy, które stanowią jedynie mankament kosmetyczny, często przechodzą w poważniejsze dolegliwości, które istotnie wpływają na jakość życia pacjentów.

Maść z antybiotykiem bez recepty – kiedy warto ją stosować?
Antybiotyki kojarzą się głównie z chorobami infekcyjnymi, koniecznością pozostania w domu, osłabieniem i przyjmowaniem probiotyków. Powszechnie wiadomo, że antybiotyki są dostępne tylko na receptę. Jest to prawda, ale tylko w przypadku tych stosowanych doustnie. Jednak antybiotyki mogą być stosowane również miejscowo, np. na drobne rany, skaleczenia czy ukąszenia. W tym przypadku często są to działania profilaktyczne, aby nie doszło do zakażenia w tym miejscu. Co ważne, wiele takich maści dostępnych jest bez recepty. Które z nich warto wybrać? Czy są skuteczne?

Jak przyspieszyć gojenie otarć skóry?
Otarcia skóry są bez wątpienia najpopularniejszymi urazami naskórka. Mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie i każdemu. Skóra jest pierwszą linią oporu organizmu przed złymi drobnoustrojami. Same w sobie otarcia skóry najczęściej nie powodują trudnych do wytrzymania dolegliwości bólowych, ale zignorowanie nawet pozornie niegroźnego zaczerwienia skóry, może być przyczyną infekcji. Oczywiście odpowiednie zadbanie o wszelkiego rodzaju otarcia skóry powoduje, że nie są one w żaden sposób groźne dla zdrowia. Jakie maści czy kremy warto mieć pod ręką? Jakie jest ich działanie?