
Zapalenie ucha u dziecka – co podać?
Zapalenie ucha u dzieci jest jedna przyczyn wizyt u internisty. Dolegliwości towarzyszące chorobie są na tyle dokuczliwe, że dobór leków, które przyniosą ulgę, wydaje się kluczowe. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na zapalenie ucha u dziecka?

Poznaj leki na zapalenie jelita grubego bez recepty i na receptę
Zapalenie jelita grubego – wiele postaci, różne podłoże, podobne dolegliwości, różne metody leczenia. Jak poradzić sobie z uciążliwymi wzdęciami i pozostałymi objawami?

Jak złagodzić ból jąder?
Zapalenie jąder jest poważną chorobą, która zaniedbana może prowadzić do bezpłodności czy utraty jądra. Z tego względu w przypadku wystąpienia problemów i niepokojących objawów związanych z jądrami należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jakie są przyczyny takiego stanu? W jaki sposób leczy się zapalenie jąder?

Jakie są krople do uszu z antybiotykiem?
Ból ucha to nieprzyjemna dolegliwość, która skutecznie zaburza codzienne funkcjonowanie. Jak pozbyć się bólu ucha? Jakie krople do uszu z antybiotykiem stosować? Czy istnieją krople do uszu z antybiotykiem bez recepty?

Które leki przeciwzapalne można stosować u osób starszych?
NLPZ to najczęściej stosowane leki na świecie. Przyjmują je pacjenci w każdym wieku, z powodu bólu i gorączki towarzyszącej innym chorobom. Są zarówno przepisywane przez lekarzy jak i stosowane w samoleczeniu. Co powinniśmy wiedzieć o bezpieczeństwie ich stosowania u osób starszych?

Kwas salicylowy – działanie, zastosowanie i preparaty
Kwas salicylowy, zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jest jednym z najstarszych związków chemicznych należących do tej grupy. Początkowo pozyskiwano go z surowców roślinnych (kory wierzby Salix), obecnie zaś otrzymuje się go za pomocą metod syntetycznych. Pomimo długoletniej obecności kwasu salicylowego w medycynie, wciąż jest on cenionym składnikiem wielu leków – zarówno gotowych, jak i recepturowych.

Dexak czy Opokan: jaki jest najsilniejszy lek przeciwzapalny bez recepty?
Bóle mięśniowo – szkieletowe są powszechnie występującymi dolegliwościami. Występują na skutek przeciążenia albo urazu. Ból ten może być także następstwem chorób narządu ruchu. U osób dorosłych dotyczy najczęściej okolic krzyża, barków i kolan, może mieć również charakter rozlany (tzn. nie dotyczy tylko jednej okolicy kostno-mięśniowej). Mają charakter bólu ostrego (np. po urazie) lub przewlekłego, trwającego tygodniami i miesiącami (np. na skutek chorób zwyrodnieniowych stawów) [1].

Ból i skuteczna terapia miejscowa. Etofenamat czy diklofenak?
Bóle mięśniowe i kostne to częste dolegliwości, z którymi borykają się pacjenci. Dotykają one osób w różnym wieku – zarówno młodszych, jak i seniorów. Pochodzenie bólu bywa różne, ale zawsze celem jest jego szybka i skuteczna eliminacja lub redukcja. Która z dostępnych substancji leczniczych jest najlepsza?

Ibumax Forte dostępny także bez recepty
Na rynku będzie dostępny bez recepty kolejny preparat zawierający 600 mg ibuprofenu. Do tej pory preparaty zawierające ibuprofen w tej dawce można było kupić bez recepty pod nazwami handlowymi Ibum Supermax i Ibuprom Ultramax. Od 27 października 2021 r. dołączył do nich kolejny preparat – Ibumax Forte.

Aspiryna dla dzieci — dlaczego należy jej unikać?
Kwas acetylosalicylowy to popularny lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Choć jest on skuteczny w łagodzeniu umiarkowanych dolegliwości, to jednocześnie jest nieodpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia. Dlaczego kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany w tej grupie wiekowej? Czym jest zespół Reye’a?

Najmocniejszy lek przeciwbólowy — Pyralgina, Paracetamol czy Ketonal?
W aptece istnieje wiele produktów dostępnych bez recepty na ból. Pomimo jednakowego celu stosowania, są to różne substancje o odmiennym działaniu. Pojawiają się więc następujące pytania: “Który lek będzie najlepszy na ból?” lub “Który preparat wybrać, aby jak najszybciej pozbyć się bólu?”. Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Voltaren MAX, Traumon czy Difortan? Która z maści przeciwbólowych jest najlepsza?
W obecnych czasach modne jest uprawianie sportów. Zwiększona aktywność niestety często związaną jest z większym ryzykiem odniesienia kontuzji. Nawet te drobne mikrourazy powodują ból i dyskomfort przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu. Nie każdy ma czas na wizytę u lekarza czy fizjoterapeuty. Czy żele przeciwbólowe takie jak Voltaren, Difortan, Traumon czy DipRilif mogą być skuteczne w leczeniu miejscowego bólu? Który z nich będzie lepszy? Voltaren czy Traumon? Czy najlepsza będzie maść przeciwbólowa, czy może jednak żel?
Diklofenak — dwojaki mechanizm działania a jego bezpieczeństwo i skuteczność
Diklofenak sodowy (diklofenak) należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). To niezwykle istotna oraz popularna w świadomości pacjentów grupa leków. Obejmuje wiele znanych i często stosowanych substancji. Ibuprofen, ketoprofen czy tytułowy diklofenak stanowią podstawowe wyposażenie naszych apteczek. Są pierwszym wyborem, gdy dopadnie nas ból zęba, głowy czy kręgosłupa. Ratują, gdy dokucza gorączka czy też różnego rodzaju stany zapalne. Warto zatem poznać je bliżej.

Zastosowanie Aspiryny — fakty i mity
Przez długie lata Aspiryna była niekwestionowaną królową wśród leków. Sięgano po nią w różnych schorzeniach, przede wszystkim w bólach kostno-stawowych. Składnikiem działającym Aspiryny jest pochodna kwasu salicylowego. Kwas z wierzby znano od dawna, ale modyfikacja cząsteczki sprawiła, że na początku XX wieku pełną parą ruszyła produkcja Aspiryny. Długo była lekarstwem dla wszystkich i na wszystko. Znana jest na całym świecie i była nawet w kosmosie. Z czasem odkrywano działania niepożądane Aspiryny, dlatego zastosowanie słabło. Obecnie zostało kilka wskazań, ale zyskała też nowe — profilaktykę chorób układu krążenia.

Kwas acetylosalicylowy: przegląd leków przeciwbólowych. Aspirin C, Polopiryna C, a może Etopiryna.
Kwas acetylosalicylowy znany powszechnie pod nazwą aspiryna, jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwgorączkowym. Natomiast w niskich dawkach ma dodatkowo działanie antyagregacyjne, co znalazło zastosowanie w prewencji zawału serca.

Ostre zapalenie oskrzelików u dzieci
Dziecięce ostre zapalenie oskrzelików jest ciężką chorobą układu oddechowego. Dotyka najczęściej dzieci poniżej 2 r.ż. i może prowadzić do groźnych dla zdrowia problemów z oddychaniem u najmłodszych.

Kiedy w gorączce należy zastosować paracetamol?
Często jako lek przeciwgorączkowy stosujemy paracetamol. Ten, jak i inne leki, które często wybieramy w związku z występującym bólem czy przeziębieniem, wydają się być bezpieczne. Reklamy podkreślają ich skuteczność i łagodny wpływ na żołądek. Wybierając preparat przeciwbólowy, przeciwgorączkowy czy przeciwzapalny musimy jednak brać pod uwagę, że nie istnieją leki całkowicie bezpieczne. To, jaką zastosujemy dawkę, u kogo i z jakimi innymi lekami będziemy je łączyć, może istotnie wpłynąć na działanie i toksyczność konkretnego leku.