
Jakie są nowe leki przeciwzakrzepowe?
Czym są nowe doustne leki przeciwzakrzepowe? Czy nowoczesne leki przeciwzakrzepowe są lepsze od starych leków? Jak przyjmować nowe leki przeciwzakrzepowe i kiedy powinno się je stosować?

Kiedy można odstawić leki przeciwzakrzepowe?
Leki przeciwzakrzepowe stanowią grupę leków o ściśle określonych wskazaniach, przeciwwskazaniach do stosowania oraz dawkowaniu. Oprócz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i przewlekłej ciężkiej zakrzepicy stosuje się je także w migotaniu przedsionków i profilaktyce pierwotnej i wtórnej zawałów i udarów. Odmienną grupę stanowią leki przeciwpłytkowe, działające na płytki krwi, zmniejszając ich zlepianie. Są stosowane m.in. po zawałach mięśnia sercowego i w niektórych schorzeniach hematologicznych. Bardzo istotne jest ich właściwe dawkowanie i przestrzeganie tego schematu. Leki z tej grupy stosowane niewłaściwie, niezgodnie z dawkowaniem mogą być przyczyną zagrażających zdrowiu i życiu incydentów.

Jak rozrzedzić krew naturalnymi sposobami?
W dzisiejszym świecie zakrzepica i inne choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego bardzo ważna jest wszelkiego rodzaju profilaktyka. W celu rozrzedzenia krwi miliony ludzi na całym świecie stosuje leki zawierające substancje takie jak kwas acetylosalicylowy. Czy da się je zastąpić substancjami naturalnymi? Jakie zioła mogą być pomocne? Czy są bezpieczne?

Co to jest zakrzepica żylna?
Zmiany zakrzepowe najczęściej dotykają żył powierzchownych przebiegających pod powierzchnią skóry, a także żył głębokich mieszczących się głębiej, w pobliżu kości. Zmiany w żyłach powierzchownych, ze względu na ich umiejscowienie, są lepiej widoczne a przez to łatwiej i częściej diagnozowane. Natomiast żył głębokich nie da się zobaczyć gołym okiem od zewnątrz, a ich stan można określić jedynie na podstawie specjalistycznych badań obrazowych (USG Doppler’a, flebografia). Stąd też zmiany w żyłach głębokich często wykrywane są późno, kiedy pojawiają się też objawy świadczące o nieprawidłowej pracy układu żylnego – obrzęk kończyn, uczucie ciężkości nóg i skurcze mięśniowe.

Jak zrobić zastrzyk w brzuch z heparyną?
Heparyny drobnocząsteczkowe to powszechnie stosowane leki przeciwzakrzepowe. Najczęściej podawane są w iniekcjach podskórnych. Zakres wskazań do ich stosowania jest szeroki, używane są m.in. w leczeniu choroby zakrzepowo-zatorowej, a także w profilaktyce przeciwzakrzepowej np. po operacjach czy złamaniach. Jak prawidłowo wykonać zastrzyk w brzuch z heparyną? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Chiński zamiennik Plaquenilu – czy jest bezpieczny?
W aptekach wciąż brakuje leków. Od kilku miesięcy nie było dostaw Plaquenilu. Co prawda lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale Minister Zdrowia zezwala na przywóz go z zagranicy. Niestety – leku brak. Tymczasem pojawił się chiński odpowiednik Plaquenilu – Fenle. Różni się od oryginału dawką i liczbą tabletek. Niestety opakowanie i ulotka są w języku chińskim, co wzbudza zaniepokojenie pacjentów. W artykule rozwiewam wątpliwości i odpowiadam na pytanie: Chiński zamiennik Plaquenilu – czy jest bezpieczny?

Xarelto skuteczniejszy w zapobieganiu zakrzepom krwi u dzieci niż aspiryna
Rywaroksaban znany pod nazwą handlową Xarelto został przebadany, aby sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo jego podawania w profilaktyce powikłań zakrzepowych u dzieci. Badanie było prowadzone u dzieci z wrodzoną wadą serca, które przeszły zabieg Fontana. Jego skuteczność porównano ze stosowaną dotychczas aspiryną.

Leki przeciwpłytkowe/przeciwzakrzepowe — czy trzeba je odstawiać przed zabiegiem?
Przygotowując się do planowego zabiegu operacyjnego pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe muszą przejść obowiązkową konsultację lekarską. Jest to procedura niezbędna, która ma zapewnić im bezpieczeństwo. Podczas operacji osoby przyjmujące leki z tych grup są szczególnie narażone na wystąpienie obfitych krwawień, które niekontrolowane mogłyby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Jak wygląda postępowanie w przypadku tej grupy pacjentów?

Leki przeciwzakrzepowe — co to za grupa leków?
Leki przeciwzakrzepowe to obecnie jedne z podstawowych preparatów stosowanych w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Często mylone są z lekami przeciwpłytkowymi. Jednak te drugie hamują jedynie agregację płytek, a nie proces krzepnięcia krwi. Co to za grupa leków i dla kogo są one wskazane?

Aspiryna na rozrzedzenie krwi – Polocard czy Acard? Co lepsze?
Kwas acetylosalicylowy, potocznie nazywany aspiryną to jeden z najstarszych leków stosowanych przez człowieka. Oprócz działania przeciwbólowego, przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego, wykorzystywany jest także w profilaktyce chorób sercowo naczyniowych, w tym zawału serca.