Leki przeciwwymiotne na receptę – jak działają i kiedy je stosować?

Wymioty to niemiła przypadłość, która najczęściej jest kojarzona z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, jednak może mieć także inne podłoże. Uciążliwe wymioty są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego w takich przypadkach należy włączyć leki przeciwwymiotne na receptę. Jakie to leki oraz w jaki sposób je stosować dowiecie się poniżej.

,

Co na wymioty u dziecka? Przegląd leków przeciwwymiotnych

Wymioty to gwałtowne opróżnianie treści żołądkowej na zewnątrz. Mogą być powodowane przez różne mechanizmy patofizjologiczne, które prowadzą do aktywacji ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Zazwyczaj źródłem bodźców jest przewód pokarmowy, ale również mogą pochodzić z układu moczowego, serca czy opłucnej. Wymioty i nudności są mało swoistymi objawami, ale bardzo często występującymi u dzieci. Powtarzające się wymioty mogą zwłaszcza a wieku niemowlęcym, szybko doprowadzić do znacznych zaburzeń wodno-elektrolitowych, których wyrównanie drogą doustną może być niemożliwe. Dlatego zawsze powinno się je traktować jako potencjalnie poważny objaw chorobowy i dążyć do szybkiego ustalenia przyczyny.

, ,

Wymioty — jak sobie poradzić?

Praktyczne każdy człowiek na Ziemi doświadczył kiedyś wymiotów. Ich przyczyny mogą być bardzo różne. Jak sobie z nimi poradzić i kiedy należy udać się do lekarza?

,