Jak leczyć półpasiec? Pudroderm, Aciclovir Ziaja czy Variderm? (fot. leki.pl).

Jaka jest najlepsza maść na półpaśca?

Półpasiec jest chorobą wirusową spowodowaną przez patogen pozostający w organizmie w postaci utajonej po przebyciu ospy wietrznej. Gdy dojdzie do sprzyjających okoliczności np. spadku odporności, może się on uaktywnić. W jaki sposób można skutecznie wyleczyć półpaśca? Jaka jest najlepsza maść na półpaśca? A może przejdzie samoistnie, bez konieczności stosowania żadnych leków?

, ,

Jak leczyć cytomegalię?

Cytomegalia wrodzona jest schorzeniem, które jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci w okresie rozwoju płodowego. Zakażenie wirusem cytomegalii może skutkować wystąpieniem wad rozwojowych. Ze względu na brak badań przesiewowych, niestety w dalszym ciągu wczesna wykrywalność zakażeń jest niewielka.

,

Dowiedz się więcej o mononukleozie

Mononukleoza to choroba wywołana przez wirusy Epsteina-Barr. Choroba głównie uderza w dzieci, aczkolwiek z mononukleozą można spotkać się także u młodzieży i dorosłych. W poniższym artykule dowiesz się, czy mononukleoza jest groźną chorobą oraz jak ją leczyć?

,

Czym leczyć kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to skórny objaw zakażenia wirusem HPV. Wczesna reakcja gwarantuje pozbycie się problemu. Z kolei zignorowanie objawów, grozi rozwojem nowotworu. Jak ratować się samemu, a co przepisuje Ci lekarz?

,

Jak leczyć onkogenne i nieonkogenne typy HPV?

Wirus HPV — co to jest? O wirusie HPV i wiemy dużo. Wirus jest onkogenny lub łagodny. Bywa, że sam się wyniesie, nawet nie zorientujesz się, że jakiś czas u Ciebie mieszkał. Tylko kilka typów wirusa HPV wywołuje nowotwory. Walka z nim nie jest łatwa. W takim razie jak się chronić i czy istnieje skuteczny […]

, ,

Świnka – czy jest zaraźliwa?

Świnka to ostra wirusowa choroba zakaźna, która występuje endemicznie na całym świecie. Świnka nazwana również nagminnym zapaleniem przyusznic to choroba, która występuje tylko u ludzi i charakteryzuje się wysokim stopniem zakaźności. Jest to najczęściej choroba wieku dziecięcego, jednakże chorują na nią również osoby dorosłe, które nie przebyły tej choroby w dzieciństwie lub nie zostały zaszczepione. Sprawcą infekcji jest wirus z rodziny paramyksowirus, natomiast źródłem zakażenia jest chory człowiek.

,

RSV – co musisz wiedzieć o tym wirusie?

Wirus RSV odpowiada za liczne infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Jak należy go leczyć?

,

Paxlovid i Lagevrio — porównanie dwóch terapii przeciwwirusowych na Covid-19

Od 2020 roku trwał wyścig, która szczepionka przeciw Covid-19 zostanie zarejestrowana jako pierwsza. Po upływie roku i zaszczepieniu dużej części populacji Covid-19 nie dawał za wygraną. Walka trwała nadal, tym razem o stworzenie doustnej pigułki, która zmniejszy powikłania po infekcji spowodowanej wirusem Covid-19. Jako pierwsze wprowadzono na rynek dwa nowe leki przeciwwirusowe na covid o nazwach Lagevrio oraz Paxlovid. Wyjaśniamy, jak one działają.

, ,

Półpasiec — choroba wirusowa starszych osób

Półpaśca wywołuje wirus ospy wietrznej, który należy do grupy wirusów herpes. Charakteryzuje się przechodzeniem w stan utajenia i ponownym rozwojem infekcji. Głównym objawem półpaśca jest osutka, czyli pęcherzykowo-grudkowa wysypka. Zmianom skórnym towarzyszą dolegliwości bólowe. Mogą to być przewlekłe bóle neuropatyczne, które utrudniają funkcjonowanie. Są także najczęstszym powikłaniem półpaśca, czasami utrzymują się miesiącami lub dłużej. Półpasiec jest zagrożeniem dla zdrowia i życia osób starszych i schorowanych. Przed zakażeniem powinni chronić się także inni.

,