
Jakie są objawy depresji u młodzieży?
Według statystyk od 10% do 30% osób poniżej 18 roku życia zmaga się z problemami psychicznymi, które wymagają profesjonalnej pomocy. Jak zauważyć, że coś groźnego dzieje się z młodym człowiekiem? Czym leczyć depresję i czy farmakoterapia jest konieczna w każdym przypadku?

Jakie są nowe leki przeciwdepresyjne?
Depresja to schorzenie z którym coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jak radzić sobie z chorobą? Jakie nowe leki zostały zarejestrowane w celu leczenia depresji? Czy wszystkie nowe leki są dostępne w Europie? Czy leczenie nimi jest refundowane czy pełnopłatne?

Jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy?
Somatyczne objawy nerwicy to wszystkie objawy fizyczne, które pacjent odczuwa, a nie da się wskazać ich przyczyny w innej występującej u pacjenta chorobie. Najgorsze objawy nerwicy dotykają olbrzymiej ilości osób. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy?

Jak wygląda leczenie fibromialgii?
Fibromialgia to choroba wielu dolegliwości, dlatego trudno ją zdiagnozować. Czasem pacjenci mają po kilkanaście lub kilkadziesiąt rożnych objawów. Bywa, że fibromialgię „klasyfikuje” się jako formę zaburzeń psychicznych czy maskowaną depresję.

Co to jest serotonina? Jak działa?
Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. W organizmie odgrywa rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Receptory, z którymi łączy się serotonina, aby wywołać określony efekt, znajdują się nie tylko w ośrodkowym układzie nerwowym, ale również w przewodzie pokarmowym, krwinkach czerwonych i naczyniach krwionośnych. Prawidłowy jej poziom ma wpływ zarówno na sferę psychiczną, jak i wiele czynności fizjologicznych organizmu. Zmiana jej ilości a szczególnie niedobór, wywołać może wiele poważnych chorób.

Jak sobie radzić z depresją metodami niefarmakologicznymi?
Według WHO (World Health Organization) depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym oraz jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy. To obrazuje, jaka jest skala problemu depresji na świecie. W jaki sposób można wspomóc terapię i zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby?

Leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia
Leki przeciwdepresyjne zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są podstawą leczenia depresji. Jednak nowe badania ostrzegają, że przyjmowanie ich razem z lekami przeciwbólowymi może zwiększyć ryzyko krwawienia jelitowego.
Atypowe leki przeciwdepresyjne – czy warto po nie sięgnąć?
Leki atypowe w farmakoterapii depresji to zbiorcza nazwa dla bardzo różnorodnej grupy substancji. Skupia ona antydepresanty, które swoim mechanizmem wykraczają poza trzy główne grupy terapeutyczne opisane w poprzednim artykule.

Jakie są najskuteczniejsze leki na depresję?
Depresja, określana także mianem zaburzeń afektywnych, przez bardzo długi czas była chorobą bagatelizowaną przez postronnych obserwatorów. Jej przyczyny, przebieg oraz następstwa pozostawiające niekiedy trwały ślad na ludzkiej psychice tłumaczono rzekomym lenistwem chorego. Istnieje spora grupa leków stosowanych w tej chorobie. Czy istnieją najskuteczniejsze leki na depresję?

Zespół serotoninowy, czyli „przedawkowanie” hormonu szczęścia
Zespół serotoninowy (ZS) to objaw niepożądany, który może rozwinąć się podczas stosowania leków zwiększających stężenie serotoniny w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Ten związek to bardzo ważny neuroprzekaźnik wpływający na nastrój, apetyt, ciśnienie krwi, a nawet temperaturę ciała. Nic więc dziwnego, że serotonina jest określana mianem hormonu szczęścia. Jednak co za dużo, to niezdrowo, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie leków mających wpływ na gospodarkę serotoninergiczną może zagrażać życiu i tym samym wywołać efekt odwrotny do zamierzonego [1,2].