
Co to jest leczenie paliatywne?
Leczenie paliatywne to opieka nad nieuleczalnie chorym pacjentem. Na czym polega takie leczenie? Czemu ma służyć? Ile powinno trwać?

Czym jest drabina analgetyczna?
Drabina analgetyczna to pojęcie, które związane jest z leczeniem bólu. Jest to schemat leczenia bólu, w zależności od jego natężenia. Jak wygląda leczenie bólu zgodne z drabiną analgetyczną? Jakie grupy leków wykorzystywane są na jej poszczególnych szczeblach?

Jakie tabletki na ból kręgosłupa są najlepsze?
Ból pleców, sztywność, drętwienie to objaw stanu zapalnego lub zwyrodnienia kręgów.
Ból może też pojawić się w przebiegu rwy kulszowej, wyjątkowo silnego bólu pleców w odcinku lędźwiowym, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie.
Niesterydowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty są skuteczne w znoszeniu bólu i stanu zapalnego. Z przepisu lekarza są natomiast dostępne leki o przedłużonym uwalnianiu oraz narkotyczne, zarezerwowane do leczenia bardzo silnego bólu.
Czy jednak wszystkie dostępne leki będą równie dobrze znosić ból? Jakie leki wybrać, by zapewnić sobie skuteczność terapii i jej bezpieczeństwo?

Co oznacza ból pięty?
Ból pięty to częsta dolegliwość, szczególnie wśród dorosłego społeczeństwa. Może być związany z kontuzją, ale może także świadczyć o poważnych chorobach. Co zrobić, kiedy boli pięta? Jakiej maści na ból pięty użyć? Co robić poza stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych?

Jak działa morfina na chorego?
Morfina to najbardziej rozpowszechniony środek psychoaktywny. Jest silnym środkiem przeciwbólowym stosowanym w uśmierzaniu silnego bólu o różnej etiologii. Należy do III stopnia drabiny analgetycznej stworzonej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Skuteczność jej zastosowania związania jest z odpowiednio rozpoznanym rodzajem bólu oraz z odpowiednio dobraną dawką.

Jak wygląda leczenie fibromialgii?
Fibromialgia to choroba wielu dolegliwości, dlatego trudno ją zdiagnozować. Czasem pacjenci mają po kilkanaście lub kilkadziesiąt rożnych objawów. Bywa, że fibromialgię „klasyfikuje” się jako formę zaburzeń psychicznych czy maskowaną depresję.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych – jak je leczyć?
Uzależnienie od opioidów to wciąż “żywy” problem zarówno na skalę europejską, jak i światową. Morfina, tramadol, buprenorfina, fentanyl czy kodeina są bowiem stosowane nie tylko w celach terapeutycznych, ale również pozamedycznych. W jaki sposób przebiega leczenie uzależnienia od opioidów?

Co pomaga na zespół cieśni nadgarstka?
Zespół kanału cieśni nadgarstka jest chorobą nerwów obwodowych, w przebiegu której pojawia się ból nadgarstka wraz z drętwieniem i mrowieniem dłoni oraz uczuciem sztywności palców. Początkowo objawy pojawiają się w nocy, ale z czasem zaczyna uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, również w ciągu dnia. W jaki sposób leczyć tę dolegliwość? Jakie leki można zastosować? Czy któreś z nich są dostępne bez recepty?

Opioidowe leki przeciwbólowe – co to za leki?
Opioidy są substancjami działającymi na receptory opioidowe, znane również jako receptory bólu, z tego względu znajdują zastosowanie w leczeniu silnych bólów. Niektóre z nich są jedyną nadzieją pacjentów w leczeniu trudnych do wytrzymania bólów, nawet w opiece paliatywnej. Niestety oprócz wieku zalet, posiadają również szereg wad, co znacznie ogranicza ich zastosowanie. W jakich przypadkach stosuje się opioidy? Czy są bezpieczne? Jakie są skutki uboczne ich stosowania?

Co na ból zęba? Poznaj skuteczne tabletki przeciwbólowe
Jednym z najczęstszych powodów, dla których zgłaszamy się do lekarza dentysty, jest ból zęba. Jednak zanim skierujemy swoje kroki do gabinetu stomatologicznego, często sięgamy po różnego rodzaju środki uśmierzające dolegliwości bólowe. Jakie preparaty, stosowane doraźnie, pozwolą pozbyć się bólu zęba?

Tabletki na bóle menstruacyjne – co stosować na bolesne miesiączki?
Dobrze wiesz, jak trudno złagodzić ból miesiączkowy? Przychodzi w najmniej odpowiedniej chwili. Właśnie szykujesz się do szkoły, pracy. Już w nocy pobolewał Cię brzuch, ale teraz ledwo żyjesz. I tak co miesiąc. Już brak ci sił. Czy musisz tak cierpieć? Jest sporo leków przeciwbólowych, które łagodzą ból miesiączkowy. Znasz wszystkie?

Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kiedy warto je stosować?
Plastry przeciwbólowe mogą być dobrą alternatywą dla środków przyjmowanych doustnie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne podawane transdermalnie (przez skórę), nie powodują typowych dla nich działań niepożądanych związanych z żołądkiem, które występują przy podaniu doustnym. Oczywiście plastry przeciwbólowe oprócz zalet, mają również i wady. O ich wadach i zaletach można się dowiedzieć, czytając poniższy artykuł.

Dexak czy Opokan: jaki jest najsilniejszy lek przeciwzapalny bez recepty?
Bóle mięśniowo – szkieletowe są powszechnie występującymi dolegliwościami. Występują na skutek przeciążenia albo urazu. Ból ten może być także następstwem chorób narządu ruchu. U osób dorosłych dotyczy najczęściej okolic krzyża, barków i kolan, może mieć również charakter rozlany (tzn. nie dotyczy tylko jednej okolicy kostno-mięśniowej). Mają charakter bólu ostrego (np. po urazie) lub przewlekłego, trwającego tygodniami i miesiącami (np. na skutek chorób zwyrodnieniowych stawów) [1].

Ból i skuteczna terapia miejscowa. Etofenamat czy diklofenak?
Bóle mięśniowe i kostne to częste dolegliwości, z którymi borykają się pacjenci. Dotykają one osób w różnym wieku – zarówno młodszych, jak i seniorów. Pochodzenie bólu bywa różne, ale zawsze celem jest jego szybka i skuteczna eliminacja lub redukcja. Która z dostępnych substancji leczniczych jest najlepsza?

Napięciowe bóle głowy — jakie leki stosować?
Bóle głowy mają różne pochodzenie — mogą powstawać samoistnie lub być objawem różnego rodzaju chorób. W poniższym tekście skupię się na napięciowym bólu głowy, zaliczanym do najczęściej występujących chorób neurologicznych na świecie. Jego symptomy mogą pojawiać się epizodycznie lub przewlekłe i są bardzo trudne do zdiagnozowania [1,2]. Jakie są przyczyny powstawania napięciowego bólu głowy i czy istnieją skuteczne metody leczenia?

Ibumax Forte dostępny także bez recepty
Na rynku będzie dostępny bez recepty kolejny preparat zawierający 600 mg ibuprofenu. Do tej pory preparaty zawierające ibuprofen w tej dawce można było kupić bez recepty pod nazwami handlowymi Ibum Supermax i Ibuprom Ultramax. Od 27 października 2021 r. dołączył do nich kolejny preparat – Ibumax Forte.

Czego nie można jeść przy uczuleniu na salicylany?
Niepożądane reakcje organizmu na konkretne składniki pokarmu to wciąż narastający problem. Przykładem jest nietolerancja salicylanów, która wymaga stosowania tzw. diety aspirynowej. Jej celem jest utrzymanie podaży salicylanów w diecie na takim poziomie, aby nie powodowały objawów niepożądanych. Kto powinien stosować dietę bez salicylanów? Na czym ona polega?

Aspiryna dla dzieci — dlaczego należy jej unikać?
Kwas acetylosalicylowy to popularny lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Choć jest on skuteczny w łagodzeniu umiarkowanych dolegliwości, to jednocześnie jest nieodpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia. Dlaczego kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany w tej grupie wiekowej? Czym jest zespół Reye’a?

Najmocniejszy lek przeciwbólowy — Pyralgina, Paracetamol czy Ketonal?
W aptece istnieje wiele produktów dostępnych bez recepty na ból. Pomimo jednakowego celu stosowania, są to różne substancje o odmiennym działaniu. Pojawiają się więc następujące pytania: “Który lek będzie najlepszy na ból?” lub “Który preparat wybrać, aby jak najszybciej pozbyć się bólu?”. Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Jak można leczyć ból neuropatyczny?
Ból neuropatyczny powstaje w efekcie zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych oraz ruchowych przez włókna nerwowe. W efekcie pojawia się sygnał bólowy, który przez nieprawidłowo działające nerwy jest wysyłany do mózgu w sposób bardzo wyolbrzymiony.