
Czy soda oczyszczona szkodzi na żołądek?
Picie roztworu sody oczyszczonej jest jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na walkę ze zgagą i refluksem. Jednak czy soda oczyszczona szkodzi na żołądek?

Leki na zgagę w ciąży. Jak sobie z nią radzić?
Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży, to problem zdecydowanej większości przyszłych mam. Stosowanie leków w ciąży, budzi obawy o zdrowie dziecka. Panuje przekonanie, że szkodliwe wszystkie leki. Nie jest ono jednak słuszne. Leki mają określony status bezpieczeństwa i właściwie stosowane, nie muszą być niebezpieczne.

Zgaga i refluks oraz stosowane leki — fakty i mity
Czy znajome jest Ci uczucie pieczenia w przełyku? Pojawia się ono najczęściej po obfitym posiłku, bogatym w tłuszcze lub cukry. Jeśli tak, to być może cierpisz na popularnie określaną zgagę. Z artykułu dowiesz się, co najlepiej robić w takim przypadku oraz poznasz fakty i mity o lekach i wspomnianej jednostce chorobowej.

Choroba refluksowa przełyku — przyczyny, objawy i leczenie
Choroba refluksowa przełyku została zdefiniowana jako schorzenie polegające na wstecznym zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, co przekłada się na odczucie przykrych dolegliwości i rozwój groźnych powikłań. Schorzenie to jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu pokarmowego.

Leki na zgagę — jakie są konsekwencje ich długotrwałego stosowania?
Inhibitory pompy protonowej (IPP) to jedne z najczęściej kupowanych w aptece leków na zgagę. W tej grupie znajdują się preparaty dostępne z przepisu lekarza jak i te, które pacjenci mogą kupić bez recepty. IPP są łatwo osiągalne, tanie i skuteczne stąd też bywają coraz częściej nadużywane. Ich przewlekłe stosowanie może wiązać się niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Szczególnie ryzyko wystąpienia powikłań dotyczy osób starszych. IPP powinny być stosowane z ostrożnością tak, aby poprawić skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.