Co stosować na oczyszczenie żył? Cardiostatil, LipiForma czy Armolipid? (fot. leki.pl).

Jak oczyścić naczynia krwionośne?

Odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach to poważny problem związany z układem sercowo-naczyniowym. Jaką profilaktykę stosować, aby do tego nie dopuścić? Jakie preparaty stosować żeby oczyścić żyły?

,
Leki na cholesterol nowej generacji na receptę (fot. Canva).

Jakie są leki na cholesterol nowej generacji?

Hipercholesterolemia to jedna z częstszych chorób układu krążenia. Do tej pory w terapii były stosowane skuteczne leki, jednak ich działanie było obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Cały czas poszukiwane są nowe leki przeciwcholesterolowe, charakteryzujące się innym mechanizmem działania. Jakie leki na cholesterol nowej generacji stosuje się w terapii?

Jak wygląda leczenie miażdżycy? (fot. Canva)

Miażdżyca – jakie ma przyczyny?

Miażdżyca to choroba, która dotyka znaczną część populacji i prowadzi w niej do przedwczesnych zgonów. W przebiegu tej choroby dochodzi do powstawania tzw. blaszki miażdżycowej, a także miejscowych stanów zapalnych w tętnicach. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, stąd jest chorobą podstępną. Jakie są przyczyny miażdżycy oraz jak można ją leczyć?

,

Najmniej szkodliwy lek na cholesterol. Beramil czy Lipiforma?

Problem podwyższonego poziomu cholesterolu dotyka coraz większej liczby osób. Nieleczony może prowadzić do rozwoju blaszki miażdżycowej, która jest bezpośrednią przyczyną powstawania zawałów serca. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak jest najzdrowszy lek na cholesterol?

,

Monakolina K: wszystko co musisz o niej wiedzieć

Monakolina K jest pozyskiwana z czerwonego ryżu i jest wykorzystywana do produkcji suplementów diety, które powodują obniżenie poziomu cholesterolu. Jest to preparat o udowodnionej skuteczności, dostępny bez recepty, w dodatku pochodzenia naturalnego, co daje pacjentom możliwość zadbania o swój poziom cholesterolu.

,

Na co pomaga czosnek w tabletkach?

Czosnek jest znany każdemu, niektórzy nie wyobrażają sobie wielu potraw bez jego dodatku. Jednak nie wszystkim odpowiada jego smak i zapach. Bez wątpienia czosnek posiada bardzo dużo zalet i warto go spożywać. Dla osób, które nie przepadają za jego zapachem stworzono suplementy diety z bezzapachowym czosnkiem. Czy są skuteczne? Które preparaty są warte uwagi? 

, ,

Cholesterol i możliwe choroby — fakty i mity

O cholesterolu krąży wiele faktów i mitów. Przez niektórych jest wręcz demonizowany, a inni praktycznie nie zwracają na niego uwagi. O co tak właściwie z nim chodzi? Czy powinniśmy się go bać? Poniżej znajduje się lista najczęstszych faktów i mitów na temat tego składnika profilu lipidowego.

,

Leki „domowej” roboty: nalewka z orzecha włoskiego

Wiele gospodyń na pewno poleciłoby na problemy żołądkowe i dolegliwości trawienne nalewkę z orzecha włoskiego (Juglans regia – Juglandaceae). Zarówno tradycyjne zastosowanie jak i niektóre badania naukowe wykazują, że wyciągi wodno-alkoholowe z tego gatunku mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Przyjrzymy się dokładniej właściwościom substancji zawartych w Juglans regia oraz zastosowaniu trunku. Jak przygotować nalewkę domowymi metodami?

, ,

Cholesterol — czy bergamota i polifenole są skuteczne w kontroli?

Na kondycję układu sercowo-naczyniowego wpływa wiele czynników, ale jednymi z najważniejszych i najczęściej kojarzonych są: ciśnienie tętnicze krwi oraz cholesterol. W artykule omówimy kwestie związane z cholesterolem oraz sposoby skutecznej kontroli – jeszcze bez wdrażania typowej farmakoterapii.

,

Wysoki cholesterol — jak postępować po diagnozie?

Co robić po diagnozie podwyższonego cholesterolu? Dalsze postępowanie zależy w dużej mierze od tego jak bardzo zawyżony jest cholesterol, czy występują choroby przewlekłe i w jakim wieku jest osoba, u której zdiagnozowano zbyt wysoki cholesterol.

, ,

Czy statyny mają swoje naturalne odpowiedniki?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu to prawdziwa plaga naszych czasów. Hipercholesterolemia, bo o niej mowa, dotyka nawet 60% Polaków. Trudności diagnostyczne są związane z brakiem charakterystycznych objawów towarzyszących. To z pewnością jeden z powodów, dla których leczenie hipercholesterolemii podejmuje zaledwie 15% osób. Lekami pierwszego wyboru są najczęściej statyny, wywołujące niekiedy istotne skutki uboczne [1]. Co ciekawe, w niektórych przypadkach można je z powodzeniem zastępować naturalnymi odpowiednikami.

,

Statyny — czy pora przyjęcia tabletki ma znaczenie?

Statyny to leki pierwszego rzutu w terapii zaburzeń lipidowych. Obniżają poziom „złego cholesterolu” we krwi, odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy. Poszczególne statyny różnią się między sobą okresem półtrwania, co jest ściśle skorelowane z przyjmowaniem ich o określonych porach dnia. Które statyny powinno się przyjmować rano, a które wieczorem? Od czego to zależy?

,

Udar — czy wiesz, jak się objawia i jak udzielić pierwszej pomocy?

Wiadomości dotyczące zdrowia zostały zdominowane przez doniesienia dotyczące pandemii. Niestety inne choroby nie zniknęły i wciąż stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jak donoszą badania w czasie pandemii spadła ilość diagnozowanych udarów i wizyt z tego powodu na SOR-ach. Nasuwa to hipotezę, że strach przed zarażeniem się SARS-CoV-2 może mieć szkodliwe konsekwencje w diagnostyce innych chorób [1].

, ,

Nowy lek na hipercholesterolemię

FDA zatwierdziła Praluent – preparat zawierający alirokumab – jako lek do wstrzykiwań dla dorosłych pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną – chorobą genetyczną, która powoduje bardzo wysoki poziom cholesterolu. Praluent nie jest przeznaczony do stosowania w monoterapii, lecz jako dodatek do innych metod leczenia choroby.

COVID-19 i cholesterol. Czy to może się udać?

Cholesterol jest nam potrzebny do normalnego funkcjonowania. Fizjologicznie wytwarzamy go w wątrobie, skąd jest transportowany do komórek ciała po związaniu z lipoproteinami. Istotną rolę odgrywa też cholesterol egzogenny, pochodzący z pożywienia. Nasz organizm wykorzystuje go do produkcji hormonów, jako składnik żółci ułatwiający trawienie tłuszczów, budulec błon komórkowych, substancję niezbędną w procesie metabolizmu witaminy D i wielu innych elementów przemian zachodzących w naszym organizmie.

,

Statyny i ich skutki uboczne. Co powinieneś wiedzieć?

Zaburzenia profilu lipidowego pojawiają się w naszym społeczeństwie często i dotykają coraz to młodszych osób. Nieprawidłowości wykryte wcześnie, możemy zredukować poprzez zmianę stylu życia. Niekoniecznie trzeba od razu sięgać po leki. Jednak jeśli już musimy zdecydować się na farmakoterapię, to czy jest się czego bać?

,