Jak pozbyć się Salmonelli z organizmu? (fot. Canva)

Jak leczyć Salmonelle?

Salmonella to grupa bakterii, która powoduje groźne dla zdrowia zatrucia pokarmowe. Najczęściej do zakażenia dochodzi wskutek złego przechowywania żywności lub niestosowanie odpowiedniej higieny podczas przyrządzania, chociażby np. tortów. Z tego względu nie warto spożywać posiłków z podejrzanych źródeł, a podczas samodzielnego przygotowywania jedzenia, bezwzględnie dbać o higienę. Jeżeli już dojdzie do zakażenia Salmonellą, to w jaki sposób ją leczyć? Jak bardzo jest zaraźliwa? Jak długo trwa leczenie? Czy można leczyć się samodzielnie?

,
Jak leczy się łupież rumieniowy? (fot. Canva)

Jak wygląda leczenie łupieżu rumieniowego?

Łupież rumieniowy jest chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian w obrębie fałdów skóry, czyli pod pachami, w pachwinach, między pośladkami czy fałdami brzusznymi, pod piersiami. Choroba ma charakter przewlekły, jednak jest możliwość jej całkowitego wyleczenia.

,
Jaki jest mechanizm działania chinolonów? (fot. Canva)

Jak działają chinolony?

Chinolony są grupą substancji chemicznych o działaniu przeciwbakteryjnym. Obecnie są powszechnie stosowane w różnego typu zakażeniach. Dzielimy je na 3 grupy różniące się zakresem działania przeciwbakteryjnego. W poniższym artykule dowiesz się, na czym polega mechanizm ich działania oraz czy chinolony to antybiotyki?

,

Bruceloza – co to za choroba? Jak ją leczyć?

Człowiek jest narażony na wiele chorób odzwierzęcych. Niektóre z nich przenoszą się łatwiej, za sprawą zwierząt domowych, a inne są charakterystyczne dla zwierząt hodowlanych. Jedną z przykładów chorób odzwierzęcych jest bruceloza. Co ją wywołuje, jak ją leczyć i jak się przed nią chronić? To wszystko znajdziecie w poniższym artykule.

, ,
Zmiany spowodowane różycą na skórze mężczyzny (fot. Canva).

Jak wygląda różyca u ludzi?

Różyca dotyka głównie trzodę chlewną, ale może być groźna również dla ludzi. Najczęściej pojawiają się zmiany skórne w okolicach dłoni i palców. Jest określana jako choroba zawodowa rzeźników i weterynarzy. Czy w takim razie jest również groźna dla innych ludzi?

,

Jak leczyć bakteryjne zapalenie skóry?

Wielu pacjentów doświadcza różnego rodzajów problemów związanych ze skórą. Często trudno jest im stwierdzić, co przyczyną obserwowanych zmian. Jedną z powszechnych przypadłości tego typu jest bakteryjne zapalenie skóry. Najczęściej jest spowodowane przez paciorkowce i gronkowce i może dotknąć każdego pacjenta. Czy konieczne jest użycie antybiotyków? Czy trzeba udać się do lekarza? Jak przebiega leczenie?

, ,

Jak leczy się chorobę kociego pazura?

Ból głowy, powiększone węzły chłonne, gorączka, a kilka dni wcześniej niewinne zadrapanie przez kota. Takie objawy połączone z tym niemiłym incydentem mogą wskazywać na chorobę kociego pazura.

, ,

Gronkowiec złocisty – objawy i leczenie

Gronkowiec jest bakterią, która bytuje na skórze człowieka. Osiedla się w nosie, gardle i odbycie. Zakażenie gronkowcem nie zawsze wiąże się z przechodzeniem choroby. Często jest się nieświadomym nosicielem bakterii.

,

Azytromycyna – co to za antybiotyk? Jak działa?

Antybiotyki to grupa leków, bez których w większości przypadków choroby bakteryjne pokonałyby ludzkość. Azytromycyna należy do makrolidów i często stosowana jest w codziennych infekcjach bakteryjnych. Jak mocno działa oraz w jaki sposób? W jaki sposób poprawnie dawkować azytromycynę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

, ,

Zapalenie płuc — przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie płuc to choroba występująca w każdej grupie wiekowej, zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Najczęściej powodują ją bakterie, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Przed erą antybiotyków była to choroba śmiertelna, dziś w większości przypadków jest leczona z powodzeniem. Jakie są objawy zapalenia płuc i jak leczy się tę chorobę?

,

Szkarlatyna — dla kogo jest groźna?

Szkarlatyna jest bakteryjną chorobą zakaźną występującą głównie w dzieciństwie. Jej przechorowanie jednak nie zapewnia odporności i można na nią zachorować ponownie. Czy jest groźna i jak sobie z nią radzić?

, ,