
Jakie tabletki antykoncepcyjne przy karmieniu piersią są bezpieczne?
Karmienie piersią nie jest już od lat uznawane za jakąkolwiek metodę antykoncepcji. Jeśli kobieta w trakcie laktacji chce uniknąć kolejnej ciąży, musi posiłkować się innymi metodami dostępnymi na rynku. Poza klasycznymi mechanicznymi formami, takimi jak prezerwatywy, możliwe jest również stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, która może być stosowana u karmiącej. Jakie tabletki antykoncepcyjne mogą stosować kobiety karmiące piersią? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są możliwe metody antykoncepcji.

Depresja poporodowa – przyczyny i leczenie
Narodziny dziecka to dla wielu kobiet najszczęśliwszy dzień w życiu. Jednakże coraz więcej młodych matek cierpi na depresję poporodową. Czym to jest spowodowane i jak sobie z tym radzić?

Niedoczynność tarczycy a karmienie piersią
Tarczyca i hormony tarczycy są ściśle związane zarówno z utrzymaniem ciąży, jak i laktacji. Zaburzenia pracy narządu i odchylenia wyników badań laboratoryjnych obejmujących hormony tarczycowe mogą mieć wpływ na karmienie piersią. Wyrównana gospodarka hormonalna jest więc kluczowa zarówno dla zdrowia kobiety, jak i prawidłowego rozwoju dziecka.

Co stosować na uspokojenie przy karmieniu piersią lub w ciąży?
Ciąża i opieka nad noworodkiem oraz karmienie piersią to niezwykle ważny czas w życiu kobiety.
Dobry stan zdrowia, dbałość o zdrową dietę, regularne wizyty kontrolne u lekarza to zdecydowanie konieczność, aby zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży i porodu.

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?
Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie […]

Zapalenie zatok a karmienie piersią – jakie preparaty będą bezpieczne?
Zapalenie zatok, jest obok przeziębienia, jedną z najczęściej występujących infekcji. Często kobiety karmiące mają problem, które leki są bezpieczne dla dziecka i nie wiedzą, które z nich wybrać. Pomocne są ulotki, charakterystyki produktu leczniczego oraz klasyfikacja wg. Hale’a, która szereguje substancje czynne zgodnie z ich profilem bezpieczeństwa stosowania przez kobiety karmiące. Czy są jakieś bezpieczne preparaty, które mogą być użyte przez kobiety karmiące podczas infekcji zatok przynosowych? Czy warto konsultować się z lekarzem?

Antybiotyk a karmienie piersią – czy to bezpieczne połączenie?
Okres laktacji to szczególny moment w życiu każdej mamy. Zwłaszcza wtedy, gdy stosuje w tym czasie produkty lecznicze lub suplementy diety. Istnieje bowiem wiele substancji, których kobieta karmiąca piersią nie powinna przyjmować. Bezpieczeństwo stosowania określonych leków podczas laktacji określa 5-stopniowa klasyfikacja opracowana przez doktora Thomasa Hale’a, a także klasyfikacja stworzona przez prof. Briggs’a.

Ból brzucha a karmienie piersią – co warto stosować?
Wśród najczęstszych przyczyn bólu brzucha podczas laktacji upatruje się fizjologicznego zjawiska obkurczania macicy, a także dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, takich jak np. bóle menstruacyjne.

Zapalenie pęcherza a karmienie piersią
Zapalenie pęcherza moczowego często dotyka kobiet, zwłaszcza w połogu i w trakcie ciąży. Chociaż u tej grupy pacjentek nie można stosować wielu leków, to istnieje szereg preparatów bezpiecznych i skutecznych. Sprawdź, jak leczyć zapalenie pęcherza u kobiet karmiących.

Szczepienie na grypę a karmienie piersią
Grypa to ostra choroba infekcyjna, której szczyt zachorowań obserwuje się między październikiem a majem. Często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, dlatego nierzadko bywa bagatelizowana przez pacjentów. Tymczasem grypa niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań, a najskuteczniejszą metodą do walki z tą chorobą są szczepienia ochronne. Czy kobiety karmiące piersią mogą się szczepić na grypę?

Przeziębienie a karmienie piersią. Jakie leki są dozwolone?
Nawet najbardziej odporna osoba narażona jest na infekcje, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym. Aby nie dopuścić do przeziębień w czasie karmienia piersią, matka karmiąca powinna unikać dużych skupisk ludzi i osób chorych, używać chusteczek higienicznych, myć starannie i często ręce. Przeziębienie to infekcja wirusowa. Objawy najczęściej dotykają nosa, zatok, gardła i krtani. Może pojawić się złe samopoczucie, bóle mięśni i głowy.

Opryszczka a karmienie piersią
Opryszczka wargowa to choroba wirusowa, która najczęściej manifestuje się wystąpieniem zmian skórnych w okolicach ust. Popularnie opryszczkę określa się jako “zimno”. Opryszczka to choroba, która stosunkowo często występuje w populacji i ma tendencję do nawracania. Jak powinna zachować się matka karmiąca piersią w trakcie pojawienia się opryszczki? Czy mając opryszczkę, można karmić dziecko piersią i czy będzie to dla niego bezpieczne?

Alergia a karmienie piersią – jakie leki można stosować?
Alergia wziewna podczas laktacji to uciążliwych problem dla młodej mamy. Na szczęście, mamy kilka sposobów na to, aby złagodzić pojawiające się objawy.

Katar a karmienie piersią. Poznaj skuteczne metody
Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa, czyli zapalenia błon śluzowych w jego obrębie. Choć zazwyczaj nie jest związany z żadną poważną chorobą, to potrafi być niezwykle dokuczliwy. Jakie metody łagodzenia tej dolegliwości mogą bezpiecznie stosować kobiety karmiące piersią?