Depresja poporodowa – przyczyny i leczenie

Narodziny dziecka to dla wielu kobiet najszczęśliwszy dzień w życiu. Jednakże coraz więcej młodych matek cierpi na depresję poporodową. Czym to jest spowodowane i jak sobie z tym radzić?

,

Niedoczynność tarczycy a karmienie piersią

Tarczyca i hormony tarczycy są ściśle związane zarówno z utrzymaniem ciąży, jak i laktacji. Zaburzenia pracy narządu i odchylenia wyników badań laboratoryjnych obejmujących hormony tarczycowe mogą mieć wpływ na karmienie piersią. Wyrównana gospodarka hormonalna jest więc kluczowa zarówno dla zdrowia kobiety, jak i prawidłowego rozwoju dziecka.

,

Co stosować na uspokojenie przy karmieniu piersią lub w ciąży?

Ciąża i opieka nad noworodkiem oraz karmienie piersią to niezwykle ważny czas w życiu kobiety.
Dobry stan zdrowia, dbałość o zdrową dietę, regularne wizyty kontrolne u lekarza to zdecydowanie konieczność, aby zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży i porodu.

, ,

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?

Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie […]

,

Zapalenie zatok a karmienie piersią – jakie preparaty będą bezpieczne?

Zapalenie zatok, jest obok przeziębienia, jedną z najczęściej występujących infekcji. Często kobiety karmiące mają problem, które leki są bezpieczne dla dziecka i nie wiedzą, które z nich wybrać. Pomocne są ulotki, charakterystyki produktu leczniczego oraz klasyfikacja wg. Hale’a, która szereguje substancje czynne zgodnie z ich profilem bezpieczeństwa stosowania przez kobiety karmiące. Czy są jakieś bezpieczne preparaty, które mogą być użyte przez kobiety karmiące podczas infekcji zatok przynosowych? Czy warto konsultować się z lekarzem?

,

Antybiotyk a karmienie piersią – czy to bezpieczne połączenie?

Okres laktacji to szczególny moment w życiu każdej mamy. Zwłaszcza wtedy, gdy stosuje w tym czasie produkty lecznicze lub suplementy diety. Istnieje bowiem wiele substancji, których kobieta karmiąca piersią nie powinna przyjmować. Bezpieczeństwo stosowania określonych leków podczas laktacji określa 5-stopniowa klasyfikacja opracowana przez doktora Thomasa Hale’a, a także klasyfikacja stworzona przez prof. Briggs’a.

,

Ból brzucha a karmienie piersią – co warto stosować?

Wśród najczęstszych przyczyn bólu brzucha podczas laktacji upatruje się fizjologicznego zjawiska obkurczania macicy, a także dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, takich jak np. bóle menstruacyjne.

,

Zapalenie pęcherza a karmienie piersią

Zapalenie pęcherza moczowego często dotyka kobiet, zwłaszcza w połogu i w trakcie ciąży. Chociaż u tej grupy pacjentek nie można stosować wielu leków, to istnieje szereg preparatów bezpiecznych i skutecznych. Sprawdź, jak leczyć zapalenie pęcherza u kobiet karmiących.

,

Szczepienie na grypę a karmienie piersią

Grypa to ostra choroba infekcyjna, której szczyt zachorowań obserwuje się między październikiem a majem. Często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, dlatego nierzadko bywa bagatelizowana przez pacjentów. Tymczasem grypa niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań, a najskuteczniejszą metodą do walki z tą chorobą są szczepienia ochronne. Czy kobiety karmiące piersią mogą się szczepić na grypę?

, ,

Przeziębienie a karmienie piersią

Nawet najbardziej odporna osoba narażona jest na infekcje, szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym. Aby nie dopuścić do przeziębień w czasie karmienia piersią, matka karmiąca powinna unikać dużych skupisk ludzi i osób chorych, używać chusteczek higienicznych, myć starannie i często ręce. Przeziębienie to infekcja wirusowa. Objawy najczęściej dotykają nosa, zatok, gardła i krtani. Może pojawić się złe samopoczucie, bóle mięśni i głowy.

, ,

Opryszczka a karmienie piersią

Opryszczka wargowa to choroba wirusowa, która najczęściej manifestuje się wystąpieniem zmian skórnych w okolicach ust. Popularnie opryszczkę określa się jako “zimno”. Opryszczka to choroba, która stosunkowo często występuje w populacji i ma tendencję do nawracania. Jak powinna zachować się matka karmiąca piersią w trakcie pojawienia się opryszczki? Czy mając opryszczkę, można karmić dziecko piersią i czy będzie to dla niego bezpieczne?

, ,

Alergia a karmienie piersią – jakie leki można stosować?

Alergia wziewna podczas laktacji to uciążliwych problem dla młodej mamy. Na szczęście, mamy kilka sposobów na to, aby złagodzić pojawiające się objawy.

,

Katar a karmienie piersią. Poznaj skuteczne metody

Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa, czyli zapalenia błon śluzowych w jego obrębie. Choć zazwyczaj nie jest związany z żadną poważną chorobą, to potrafi być niezwykle dokuczliwy. Jakie metody łagodzenia tej dolegliwości mogą bezpiecznie stosować kobiety karmiące piersią?

,