Jak prawidłowo stosować plastry na odleżyny? (fot. Canva)

Jakie są dobre plastry na odleżyny?

Walka z odleżynami jest znana osobom, które opiekują się pacjentami leżącymi. Jedną z metod leczenia chorych miejsc jest stosowanie specjalistycznych opatrunków. Rodzajów plastrów jest dużo, są niestety również kosztowne, pomimo że większość z nich podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

,
Jak szybko zagoić ranę? (fot. Canva)

Zdarta skóra do mięsa – jak leczyć taką ranę?

Uszkodzenia skóry to najczęściej występujące urazy, z których samodzielnym leczeniem musimy się mierzyć. Dużo trudniej sobie z nimi poradzić, kiedy rana jest głęboka i położona w miejscu, które jest poddawane ciągłemu uciskowi. Klasycznym przykładem są obtarte pięty do krwi. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak szybko zagoić ranę?

, ,
Leki na zakażoną ranę (fot. Canva).

Jak wygląda rana zakażona? Jak ją leczyć?

Jak dochodzi do zakażenia rany? Jak wygląda takie zakażenie? Jak pielęgnować ranę aby nie doszło do zakażenia? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jaki antybiotyk najlepiej wybrać?

, ,

Wszystko co musisz wiedzieć o opatrunkach okluzyjnych

Opatrunki okluzyjne są wykorzystywane do wielu rodzajów ran. Stanowią barierę między uszkodzeniem skóry a środowiskiem zewnętrznym. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą być przepuszczalne dla powietrza, lub nie. Poniższy artykuł przedstawi, jakie są okluzyjne opatrunki i w jakich przypadkach powinno się ich używać?

,

Poznaj właściwości wody utlenionej

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru (Hydrogenium peroxydatum), jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Ma wiele zastosowań. O wykorzystaniu w różnych gałęziach przemysłu lub w medycynie, decyduje stężenie. Małe stężenia, ułamki % mają zastosowanie kosmetyce np. do produkcji wybielających past do zębów. W medycynie wykorzystywane są roztwory 1-3,5%. Produkty stosowane w domach, jako chemia gospodarcza mają stężenie 7-15%. […]

,

Enzymy proteolityczne w leczeniu ran – jak działają?

Enzymy proteolityczne nieustannie biorą udział w niezliczonej ilości procesów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do najbardziej znanych należy ich udział w trawieniu białek. Niewiele osób wie, że enzymy proteolityczne mogą być bardzo pomocne w leczeniu ran, szczególnie tych trudno gojących się. Czy są dostępne w jakiś preparatach? A może wykorzystuje się je w jakiś specjalnych zabiegach?

, ,

Co należy robić po ugryzieniu przez psa?

Ugryzienia przez psa może wiązać się z poważnymi konsekwencjami — większymi niż ból czy uszkodzenie ciała. Psy, w szczególności bezpańskie bez odpowiednich szczepień mogą być nosicielami wielu bardzo groźnych chorób, takich jak np. wścieklizna.

, ,

Hydrożele na rany – czy warto je stosować?

Opatrunki hydrożelowe to galaretowate plastry zawierające nawet ponad 90% wody. Dzięki swojej specyficznej budowie można je wykorzystywać zarówno w przypadku ran sączących, jak i suchych. W związku z tym zastosowanie znajdą m.in. w przypadku obrzęków, stłuczeń, oparzeń,  owrzodzeń, otarć czy odparzeń. Jakimi właściwościami charakteryzują się hydrożele? Czy są lepsze od tradycyjnych opatrunków? Czy zawsze można je stosować?

,

Jaką maść na zastrzał palca wybrać? Sposoby na zastrzał

Zastrzał na palcu to nic innego jak bolesna wypełniona ropą zmiana na dłoniach. Najczęściej jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, które wystąpiło w wyniku mikrourazu dłoni, lub nieprawidłowej higieny. W poniższym artykule dowiesz się, jaka maść na zastrzał palca przyniesie najlepsze efekty?

,

Skuteczny lek na stopę cukrzycową, czyli czym warto smarować

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jednym z jej poważniejszych powikłań jest stopa cukrzycowa, która dotyka nawet kilkunastu procent cierpiących na cukrzycę pacjentów. Nieleczona może prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Jakie są przyczyny jej powstawania? Jak skutecznie ją leczyć?

, ,

Octenisept, Raniseptol czy Rivanol? Analiza preparatów do dezynfekcji ran

Skaleczenie, otarcie, zadrapanie lub przewlekła rana – każda z nich wymaga szybkiej i poprawnej dezynfekcji. Czym odkażać rany? Który preparat wybrać oraz jak go używać? Czy istnieją środki dezynfekujące, z których lepiej nie korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

,

Rany w cukrzycy — łatwiej zapobiegać niż leczyć

Rany w cukrzycy są złożonym problemem, ponieważ leczenie jest długotrwałe i często kończy się interwencją chirurgiczną. Ponieważ najczęściej osoby starsze są schorowane i niedowidzące (stąd szczególnie narażone na zranienie), dlatego najskuteczniejsza jest prewencja, czyli zapobieganie skaleczeniom i urazom. Leczenie ran w cukrzycy przedłużają wysoki poziom cukru we krwi i powikłania choroby. Natomiast zaniedbanie skaleczenia kończy się powstaniem rozległej rany i rozwojem stopy cukrzycowej. Skorzystaj z instrukcji jak chronić się i postępować ze skaleczeniem. Skompletuj z nami podręczną apteczkę.

, ,

Lawaseptyki — środki pierwszego użycia w postępowaniu z raną

Lawaseptyki służą to środki do przemywania skaleczeń i większych ran. Niewielkie skaleczenia i rany przemywa się wodą utlenioną. Na salach operacyjnych używa się do tego soli fizjologicznej. Niestety tradycyjne substancje mają wiele wad. Dlatego warto sięgać po nowe lawaseptyki. Są bezpieczne dla tkanek i przede wszystkim skuteczne. Lawaseptyki najlepiej się sprawdzają w połączeniu z antyseptykami. Na rynku jest kilka preparatów, które warto mieć w podręcznej apteczce. Przewlekłe rany, odleżyny i oparzenia obowiązkowo przemywa się lawaseptykami.

,

Opatrunek idealny na skomplikowane przypadki

W niektórych przypadkach stan rany jest tak skomplikowany, że nawet standardowy opatrunek specjalistyczny może nie wystarczyć. Pomocne okazują się wtedy być opatrunki złożone, które łączą w sobie właściwości kilku stosowanych osobno.

Nowoczesne opatrunki na trudno gojące się rany. Co stosować? (fot. Canva).

Nowoczesne ppatrunki na trudno gojące się rany – jakie wybrać?

Odpowiednia pielęgnacja rany jest niezbędna do prawidłowego wygojenia się zmienionej struktury. Inaczej powinniśmy podchodzić do tematu ran ostrych, skaleczeń i otarć, które mają szansę na stosunkowo szybkie wyleczenie, a inaczej do ran przewlekłych, zainfekowanych i powikłanych. W drugim przypadku klasyczny opatrunek nie pomoże, a niestety może spowodować więcej problemów. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z opatrunków specjalistycznych.

, ,