Jakie są przyczyny czerwonych ust? (fot. Canva)

Czym jest zapalenie czerwieni wargowej?

Jak postępować w przypadku wystąpienia czerwieni wargowej? Czym leczyć zaczerwienione i popękane wargi. Jaką profilaktykę stosować w celu uniknięcia kolejnych epizodów stanu zapalnego?

,

Poznaj leki na opryszczkę narządów płciowych bez recepty

Opryszczka narządów płciowych to krępująca i zwykle bolesna dolegliwość. W jaki sposób najlepiej sobie z nią poradzić? Czy istnieją skuteczne metody prewencji przed pojawieniem się tych zmian?

,

Opryszczka a karmienie piersią

Opryszczka wargowa to choroba wirusowa, która najczęściej manifestuje się wystąpieniem zmian skórnych w okolicach ust. Popularnie opryszczkę określa się jako “zimno”. Opryszczka to choroba, która stosunkowo często występuje w populacji i ma tendencję do nawracania. Jak powinna zachować się matka karmiąca piersią w trakcie pojawienia się opryszczki? Czy mając opryszczkę, można karmić dziecko piersią i czy będzie to dla niego bezpieczne?

, ,
Zasady postępowania w trakcie opryszczki w ciąży (fot. Canva)

Opryszczka w ciąży — co można stosować?

Zakażenie wirusem opryszki pospolitej, jak wskazuje sama nazwa choroby, występuje bardzo często. Przeciwciała dla HSV-1 posiada aż 89,9% społeczeństwa natomiast dla typu HSV-2 10%. Raz “zdobyty” wirus opryszczki zostaje z nami w postaci utajonej w zwojach nerwowych do końca życia. W przypadku HSV-1 pierwsza infekcja ma miejsce zazwyczaj w dzieciństwie, dlatego przechorowania można zwyczajnie nie pamiętać [1]. Opryszczkę genitalną natomiast często przebiega bezobjawowo, co stwarza wysokie zagrożenie epidemiologiczne. Czym jest opryszczka? Dlaczego pierwsze zakażenie jest zagrożeniem dla ciąży? Czy w okresie ciąży możesz stosować leki bez konsultacji lekarskiej?

, ,