Co zrobić po oparzeniu meduzy? (fot. Canva)

Co zrobić po oparzeniu meduzy?

Konsekwencje oparzeń większości gatunków meduz nie są groźne dla zdrowia. Z drugiej strony, istnieją równocześnie meduzy, których toksyny zdolne są nawet zabić człowieka. Z tego względu zawsze warto jest uważać i starać się unikać sytuacji mogących prowadzić do poparzenia przez meduzy. W jaki sposób się zabezpieczyć? Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

,

Blizny po oparzeniu – jak się ich pozbyć?

Blizny mogą być efektem oparzeń, skaleczeń, urazów czy wszelkiego rodzaju wypadków. Są rany, które same szybko się goją, a nowo powstała tkanka nie różni się od otaczającej skóry oraz takie, które ulegają bliznowaceniu. Oparzenia należą właśnie do tej grupy uszkodzeń ciała, które pozostawiają blizny. Najczęściej mają one czerwono-bordowe zabarwienie oraz mają twardy i wypukły kształt. Jakie preparaty można zastosować, aby przyspieszyć regenerację skóry? Czy blizny po oparzeniu zawsze już zostają na skórze?

, ,

Aloes  — roślina o wielu zastosowaniach

Aloes można nazwać rośliną uniwersalną, ze względu na jego wszechstronne zastosowanie. Lecznicze właściwości tej rośliny znano już w starożytności. Wśród ponad 300 gatunków aloesu, na szczególną uwagę zasługują 3 z nich. Są to aloes zwyczajny (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis), pochodzący z Afryki Północnej, aloes drzewiasty (Aloe arborescens) i aloes uzbrojony (Aloe ferox) z Afryki Południowej. To głównie one wykorzystywane są na szeroką skalę w medycynie oraz kosmetologii.

, , ,