Jak wygląda leczenie depresji u nastolatków? (fot. Canva)

Jakie są objawy depresji u młodzieży?

Według statystyk od 10% do 30% osób poniżej 18 roku życia zmaga się z problemami psychicznymi, które wymagają profesjonalnej pomocy. Jak zauważyć, że coś groźnego dzieje się z młodym człowiekiem? Czym leczyć depresję i czy farmakoterapia jest konieczna w każdym przypadku?

, ,
Jakie są najnowsze leki przeciwdepresyjne? (fot. Canva)

Jakie są nowe leki przeciwdepresyjne?

Depresja to schorzenie z którym coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jak radzić sobie z chorobą? Jakie nowe leki zostały zarejestrowane w celu leczenia depresji? Czy wszystkie nowe leki są dostępne w Europie? Czy leczenie nimi jest refundowane czy pełnopłatne?

,
Jak leczyć depresję poporodową? (fot. Canva)

Depresja poporodowa – przyczyny i leczenie

Narodziny dziecka to dla wielu kobiet najszczęśliwszy dzień w życiu. Jednakże coraz więcej młodych matek cierpi na depresję poporodową. Czym to jest spowodowane i jak sobie z tym radzić?

,

Jak sobie radzić z depresją metodami niefarmakologicznymi?

Według WHO (World Health Organization) depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym oraz jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy. To obrazuje, jaka jest skala problemu depresji na świecie. W jaki sposób można wspomóc terapię i zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby?

,

Inhibitory MAO w leczeniu depresji — interakcje i przeciwwskazania

Inhibitory MAO działają poprzez blokowanie rozpadu dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Dzięki temu podnoszą poziom tych neuroprzekaźników w mózgu. W konsekwencji wpływają korzystnie na nastrój, koncentrację, aktywność oraz jakość snu u osób z depresją. Jakie są zalecenia do stosowania substancji z grupy inhibitorów MAO? Na co należy uważać, przyjmując te leki?

,

Atypowe leki przeciwdepresyjne – czy warto po nie sięgnąć?

Leki atypowe w farmakoterapii depresji to zbiorcza nazwa dla bardzo różnorodnej grupy substancji. Skupia ona antydepresanty, które swoim mechanizmem wykraczają poza trzy główne grupy terapeutyczne opisane w poprzednim artykule.

,