Jak leczyć silny ból? (fot.Canva)

Czym jest drabina analgetyczna?

Drabina analgetyczna to pojęcie, które związane jest z leczeniem bólu. Jest to schemat leczenia bólu, w zależności od jego natężenia. Jak wygląda leczenie bólu zgodne z drabiną analgetyczną? Jakie grupy leków wykorzystywane są na jej poszczególnych szczeblach?

,
Najsilniejsze leki na ból kręgosłupa: Aleve, Opokan, Ibupar (fot. leki.pl).

Jakie tabletki na ból kręgosłupa są najlepsze?

Ból pleców, sztywność, drętwienie to objaw stanu zapalnego lub zwyrodnienia kręgów.
Ból może też pojawić się w przebiegu rwy kulszowej, wyjątkowo silnego bólu pleców w odcinku lędźwiowym, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie.
Niesterydowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty są skuteczne w znoszeniu bólu i stanu zapalnego. Z przepisu lekarza są natomiast dostępne leki o przedłużonym uwalnianiu oraz narkotyczne, zarezerwowane do leczenia bardzo silnego bólu.

Czy jednak wszystkie dostępne leki będą równie dobrze znosić ból? Jakie leki wybrać, by zapewnić sobie skuteczność terapii i jej bezpieczeństwo?

,
Leki na ból nerek bez recepty: Rowatinex, Pyralgina, czy Scopolan? (fot. leki.pl).

Jakie są najlepsze tabletki na ból nerek bez recepty?

Ból w plecach najczęściej kojarzy się z bólem krzyża albo mięśni, co wiążemy z przepracowaniem lub przeciążeniem pleców. Jednak często ból pleców może mieć inny powód i pochodzić od nerek. Jak poradzić sobie z bólem nerek przy pomocy tabletek bez recepty?

, , ,
Co stosować na ból barku? Traumon, Naproxen Emo czy Dip Rilif? (fot. leki.pl).

Jaka jest najlepsza maść na ból barku?

Ból barku, a właściwie stawu barkowego i ramion, jest często występującą dolegliwością bólową. Z reguły jest związana z uszkodzeniem tkanek otaczających staw, chorób zwyrodnieniowych lub zapalnych. Często pierwszym ratunkiem dla pacjenta są łatwo dostępne w aptece maści przeciwbólowe. Które z nich są skuteczne? W jaki sposób je stosować? Czy są bezpieczne?

, ,
Co oznacza ból pięty? (fot. Canva)

Co oznacza ból pięty?

Ból pięty to częsta dolegliwość, szczególnie wśród dorosłego społeczeństwa. Może być związany z kontuzją, ale może także świadczyć o poważnych chorobach. Co zrobić, kiedy boli pięta? Jakiej maści na ból pięty użyć? Co robić poza stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych?

, , ,

Co stosować na ból krzyża?

Ciężko znaleźć kogoś w dojrzałym wieku, kto nie skarżyłby się na ból pleców lub stawów. Co najlepiej zrobić, jeśli złapie nas ból krzyża? Które leki są najskuteczniejsze na tę dolegliwość?

,
Polopiryna Max, Olfen, Traumon - leki stosowane w bólu pachwiny (fot. leki.pl)

Jakie są maści i tabletki na ból pachwiny?

Ból w pachwinie nie zawsze oznacza problem dotyczący tylko i wyłącznie tego miejsca. Może on być spowodowany przez choroby toczące się, chociażby w obrębie kręgosłupa, miednicy czy jamy brzusznej, może więc on oznaczać pojawienie się groźnej choroby, dlatego nie warto go lekceważyć. Jakie tabletki i maści można zastosować, aby uśmierzyć ból pachwiny? Kiedy należy udać się do lekarza?

, ,

Jak działa morfina na chorego?

Morfina to najbardziej rozpowszechniony środek psychoaktywny. Jest silnym środkiem przeciwbólowym stosowanym w uśmierzaniu silnego bólu o różnej etiologii. Należy do III stopnia drabiny analgetycznej stworzonej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Skuteczność jej zastosowania związania jest z odpowiednio rozpoznanym rodzajem bólu oraz z odpowiednio dobraną dawką.

,

Najlepsze tabletki na zapalenie korzonków bez recepty – co Ci pomoże?

Korzenie nerwowe są potocznie nazywane przez pacjentów korzonkami. Ich zapalenie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki, ucisk korzeni nerwowych prowadzi bowiem do odczuwania bardzo silnego bólu i co za tym idzie, znacznego zmniejszenia sprawności. Co można zrobić w takim przypadku? Jakie leki są skuteczne? Jak długo leczy się zapalenie korzonków?

, ,

Ból i skuteczna terapia miejscowa. Etofenamat czy diklofenak?

Bóle mięśniowe i kostne to częste dolegliwości, z którymi borykają się pacjenci. Dotykają one osób w różnym wieku – zarówno młodszych, jak i seniorów. Pochodzenie bólu bywa różne, ale zawsze celem jest jego szybka i skuteczna eliminacja lub redukcja. Która z dostępnych substancji leczniczych jest najlepsza?

, ,
Jaki jest najlepszy lek przeciwbólowy? Ketonal, Paracetamol, Apap czy Pyralgina? (fot. leki.pl)

Najmocniejszy lek przeciwbólowy — Pyralgina, Paracetamol czy Ketonal?

W aptece istnieje wiele produktów dostępnych bez recepty na ból. Pomimo jednakowego celu stosowania, są to różne substancje o odmiennym działaniu. Pojawiają się więc następujące pytania: “Który lek będzie najlepszy na ból?” lub “Który preparat wybrać, aby jak najszybciej pozbyć się bólu?”. Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

, , , ,

Jak można leczyć ból neuropatyczny?

Ból neuropatyczny powstaje w efekcie zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych oraz ruchowych przez włókna nerwowe. W efekcie pojawia się sygnał bólowy, który przez nieprawidłowo działające nerwy jest wysyłany do mózgu w sposób bardzo wyolbrzymiony.

,