Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny to reakcja nadwrażliwości, która stanowi zagrożenie dla życia. Występuje nagle w odpowiedzi na kontakt z czynnikami takie jak np. leki, jad owadów lub też pokarmy. Jak zachować się w sytuacji, kiedy osoba z naszego otoczenia będzie w stanie zagrożenia życia z powodu reakcji anafilaktycznej. Jak udzielić jej pomocy w takiej sytuacji ?

,

Kromoglikan sodowy do nosa i oczu w leczeniu alergii. Co warto kupić w aptece?

Kromoglikan sodu znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Z tego względu można go znaleźć zarówno w kroplach do oczu, jak i do nosa. Preparaty Polcrom oraz Cromohexal występują w obu postaciach leku. Czy są skuteczne I bezpieczne?

, , , ,

Jak zrobić zastrzyk z adrenaliny?

Praktycznie każdy widział w filmie, jak duszącemu się bohaterowi ktoś podaję zamaszystym ruchem zastrzyk i za chwilę bohater, jak gdyby nigdy nic, jest całkowicie zdrowy. W życiu może nie wygląda to aż tak spektakularnie, ale warto wiedzieć, co to jest adrenalina i jak podać ją w zastrzyku. Ta wiedza może uratować komuś kiedyś życie.

, ,
Jak wygląda aktualny kalendarz pylenia? (fot. Canva)

Alergia na pyłki. Jak wygląda aktualny kalendarz pylenia?

Najczęstszą przyczyną występowania sezonowej alergii w Polsce jest obecność pyłków roślin. Rośliny te pylą w różnych przedziałach czasowych, oraz w poszczególnych rejonach Polski z różną częstotliwością. Sezonowa alergia objawia się katarem, łzawieniem oczu oraz dusznością. W poniższym artykule zostanie przedstawiony kalendarz pylenia roślin występujących w Polsce, które najczęściej wywołują alergię wśród Polaków.

, ,

Wapno na alergię — dlaczego nie warto go stosować na uczulenie?

Przy wystąpieniu alergii, zwłaszcza tej skórnej objawiającej się wysypką lub pokrzywką, często pacjenci kierują swoje kroki do apteki, aby kupić wapno. Najchętniej wybieraną formę stanowi syrop oraz tabletki musujące. Niemniej, czy oby na pewno takie rozwiązanie jest słuszne?